Hongkongská Komise pro cenné papíry a futures (SFC) přijala první oficiální žádost o povolení spotového Bitcoin ETF. Stalo se tak krátce po schválení prvních spotových Bitcoin ETF v USA americkou Komisí pro cenné papíry a burzu (SEC).
Ze zprávy Tencent News vyplývá, že 26. ledna podala na SFC žádost o spotové Bitcoin ETF správcovská společnost Harvest Hong Kong. Jedná se o jednu z největších správcovských firem v Číně. Zpráva rovněž uvádí, že regulační orgán se snaží urychlit schvalovací proces v této věci.
Žádosti mohou přibýt
Očekává se, že SFC může zvolit podobný přístup jako udělala SEC a schválit více spotových ETF najednou, čímž zajistí rovné podmínky pro všechny.
Přestože Harvest Fund může být prvním žadatelem, nebude zřejmě jediným – několik regionálních finančních institucí projevilo zájem o spuštění spotového Bitcoin ETF v roce 2024.
Podle medializovaných zpráv minimálně 10 finančních institucí v zemi aktuálně intenzivně pracuje na spuštění spotového Bitcoin ETF, přičemž finanční gigant Venture Smart Financial Holdings si stanovil za cíl uvedení tohoto produktu již na trh v prvním čtvrtletí 2024. V podstatě se čeká jen na to, kdy podá oficiální žádost.
Mezi žadateli o spotové Bitcoin ETF mohou přibýt i stávající kryptoměnové společnosti, které v Hongkongu spustily kryptoměnové futures ETF. Samsung Asset Management, která v roce 2023 uvedla na trh Samsung Bitcoin Futures ETF, se vyjádřila, že nevylučuje možnost spuštění i spotového ETF.
Pozitivní regulace
Hongkong se v roce 2023 stal přední destinací pro kryptoměny v Asii, za což může vděčit pro-kryptoměnovému přístupu svého regulátora. SFC vytvořila v roce 2023 nové a specifické krypto-orientované regulace. Ty umožnily institucionálním i maloobchodním investorům investovat do krypto aktiv.
Tato zpráva je zajímavá také v kontextu s pevninskou Čínou. Přestože Čína oficiálně zakazuje těžbu Bitcoinu a držba kryptoměn v Číně je postavena mimo zákon (i když tyto zákony v Číně jsou velmi nejednoznačné), skrze Hongkong může realizovat své iniciativy v této oblasti. Hongkong je totiž tradiční branou Číny do světa zahraničního obchodu, což nejlépe ilustruje fakt, že všechny významné čínské firmy jsou obchodovány právě na hongkongské burze cenných papírů.
Zdroj: cointelegraph.com