Stablecoin USDC, který by měl být kryt v poměru 1:1 vůči americkému dolaru, se dostal do problémů, jelikož část jeho rezerv byla podle všeho uložena u americké banky ze Sillicon Valley SVB, jejíž páteční kolaps je již označován za největší krach americké bankovní instituce od roku 2008, kdy vypukla předešlá finanční krize.
V USA má veľké problémy banka SVB. A "čo čert nechcel" ovplyvňuje to stablecoin #USDC, kde má rezervy Circle (firma, ktorá za ním stojí). USDC už nemá rovný pomer voči doláru. Držte si klobúky. pic.twitter.com/qpogAfaNZ5
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) March 11, 2023
Circle podle informací TechCrunch mohla mít u SVB až 25% svých rezerv, kterými kryla USDC. V reakci na tyto zprávy se následně začala přepadávat i hodnota USDC na burzách, která ztratila svůj „peg“ (vázanost vůči dolaru v poměru 1:1) a aktuálně má 1 USDC hodnotu jen 0,89 dolaru. Jinak řečeno, pokud aktuálně máte na peněžence 10 000 USDC, dostali byste za ně jen 8 900 dolarů.
Zatím není jisté, zda se Circle před kolapsem zmiňované banky podařilo z SVB vybrat peníze, nebo alespoň určitou část z nich. Kolaps tohoto stablecoinu by mohl mít na trhy s digitálními aktivy velmi negativní dopad. Stačí si vzpomenout na bankrot burzy FTX, což kolaps algoritmického stablecoinu UST z roku 2022 (ten měl ve srovnání s USDC výrazně nižší kapitalizaci).
Pád začal ve středu večer
Fatální problémy SVB, ve které držely peníze mnohé VC firmy a startupy ze Sillicon Valley, začaly ve středu večer (po uzavření hlavních obchodních hodin a amerických akciových trzích), kdy oznámila, že potřebuje 2,25 miliardy dolarů, aby „posílila svou rozvahu.“
V pátek v době, kdy by SVB byla uzavřena za asistence kalifornských regulátorů a Federální korporace pro pojištění vkladů, uvedla, že utržila ztrátu 1,8 miliardy dolarů z prodeje amerických státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami, do kterých investovala v době rostoucích úrokových sazeb pod náporem klientů je musela prodávat velmi nevýhodně.
Zprávy ze středy vedly ve čtvrtek jednak k propadu akci této firmy o více než 60% a také k tzv. firmě. bankrunu, v jehož rámci klienti SVB vybrali z této banky až 42 miliard dolarů. Na konci obchodního dne měla mít podle regulátora negativní hotovostní zůstatek 958 milionů dolarů a neměla dost kolaterálu z jiných zdrojů.
Okolnosti kolem SVB tak mohou být kritické pro kryptoměnový průmysl, ale i pro samotný finanční sektor v USA, který si něco takového nepamatuje od zmíněného roku 2008.
Pod větším tlakem bude zřejmě i americká centrální banka (Fed), která k problémům SVB přispěla zvyšováním úrokových sazeb, skrze které bojuje s inflací.
Fed nyní může čelit výzvám, aby změnil svou politiku, aby ochránil bankovní sektor. Jenže na druhou stranu, pokud by upustil od současného nastavení (zvyšování sazeb, kvantitativní utahování), může selhat v boji s růstem cen.
🏛️ BREAKING NEWS! FED prave teraz!
Dostal som sa k tajnym zaznamom zo vcerajsieho zasdania FEDu, kde Jerome Powell stoji pred tazkou volbou. pic.twitter.com/PcPjSGFZ8W
— Tomáš Vranka (@TVranka) March 11, 2023
Zdroj: Autor