Decentralizované financování, známé pod zkratkou DeFi, začíná poutat stále větší pozornost společností, které se zabírají kryptoměnami a technologií blockchain. Horkým tématem byl i na Coinbase Winter 2019 hackathone.
,,Defi nebo-li decentralizované financování je nezbytnou součástí otevřeného finančního systému. Nástroje defi jsou odolné vůči cenzuře, jsou objektivní, programovatelné a dostupné pro kohokoliv se Smartphonech. I na tomto hackathone se zaměřujeme na uvedení DeFi do širšího světa, „ řekl Jacob Horne, produktový manažer Coinbase.
Podle společnosti defi Pulse, která analyzuje defi platformy, dosáhla celková hodnota financí uzamčených v DeFi 657 milionů dolarů. Od října se objem financí navýšil o více než 38%. Třemi největšími platformami jsou MakerDao (cca 50%), Synthetix a Compound, všechny postavené na Ethereum.
,,DeFi nabízí příležitost k vybudování finanční infrastruktury, která pokrývá celý svět, je otevřena pro všechny a začíná měnit způsob interakce s trhy,“ řekl.
Defi funguje podobně jako stávající finanční produkty a bankovní služby, které jednotlivcům umožňují přijímat a poskytovat půjčky výměnou za kompenzaci. V případě decentralizovaných platforem se však všechny transakce zpracovávají způsobem peer-to-peer pomocí inteligentních smluv (smart kontraktů) na Ethereum.
Defi se ale neomezuje jen na půjčky. Lightning Network Bitcoinu se rovněž považuje za součást decentralizovaného financování, protože umožňuje uživatelům okamžitě odesílat a přijímat platby v distribuovaném ekosystému.
Základem defi jsou i decentralizované burzy (DEX), deriváty a aktiva spojené s hlavními trhy, jako jsou půjčky. Samotné odvětví má výrazný prostor pro růst, protože většina kapitálu, která je v defi vázána, pochází z půjček a derivátů.
Trh s defi vzrostl za poslední dva roky na hodnotě z 10 milionů dolarů (2017) na téměř 660 milionů USD. Jelikož je postaven na decentralizovaných sítích, v současnosti zejména na Ethereum, pro jeho další rozvoj je třeba, aby blockchainy efektivním a decentralizovaným způsobem řešily své problémy se škálovatelností.
zdroj: cryptoslate.com