O tématu kryptoměn centrálních bank a o tom, jakým problémům čelí a budou čelit, se mluvilo i během Bitcoin Expo 2020 na půdě Massachusetts Insittute of Technology (MIT).
Tři odborníci při panelové diskusi o technologii distribuované knihy (DLT) přiznali, že digitalizované měny centrálních bank (CBDC) mohou zlepšit stávající globální měnový systém, ale přetrvávají u nich rizika týkající se soukromí, interoperability a škálovatelnosti blockchainů, na kterých budou fungovat.
Ekonomka mezinárodního měnového fondu Sonja Davidovičová upozornila Centrální banky, aby nespěchaly s implementací blockchianu aniž by si tuto technologii důkladně otestovaly. ,,Aktuálně sledujeme trend, že je kolem toho velký humbuk a lidé se snaží rychle přejít na blockchain jen proto, že je to populární téma,“ varovala. ,,Výsledek je takový, že centrální banky se tím zabývají, aniž bychom prošli správným procesem testování technologie,„dodala.
Davidovičová rovněž uvedla, že přes množství distribuovaných systémů, které jsou dostupné centrálním bankám, žádný z nich neprokázal robustní řešení pro soukromí a interoperabilitu. Centrální banky proto čelí při implementaci těchto řešení velkým rizikům – mimo jiné i proto, že vývoj zadávají externím společnostem. ,,Můžete mít zabezpečený systém, ale pokud lidé, kteří ho ovládají, kliknou na phishingový email nebo povolí narušení zabezpečení, i ten nejrobustnější systém má problém s bezpečností.“
Vědecký pracovník pro digitální měny na MIT a bývalý úředník bank of England Robleh Ali si myslí, že digitální měny centrálních bank budou nakonec fungovat na hybridních systémech. ,,Skončí nakonec při nějakém hybridu, protože si nemyslím, že by každá centrální banka zvolila stejné řešení (produkt). Klíčem bude, aby dokázaly mezi sebou vzájemně fungovat, se zařadit do společného systému. “
Ředitel FinTech výzkumu pro FED v Bostonu Bob Bench uvedl, že řešením není ani to, co aktuálně nabízí Bitcoin. ,,Bitcoin je velmi zajímavý, protože většinou jde pouze o transakční hodnoty. Pokud se však snažíme vybudovat maloobchodní měnu centrální banky – například v Číně, loni se v ní generovalo pouze přes Wech 40 bilionů dolarů – na to potřebujete něco, co zvládne transakce znovu a znovu a znovu, aniž se to zpomalilo / rozbilo,“ upozornil na problémy Bitcoinu se škálovatelností.
Účastníci diskuse se proto shodli, že technologie DLT může přinést zajímavý pokrok, ale centrální banky musí být velmi opatrné při jejím provádění. Měly by se vyvarovat tomu, že do ní vloží úplnou důvěru.
zdroj: cointelegraph.com