Dvanáct z 15 nejpopulárnějších projektů decentralizovaného financování (DeFi) má podle údajů platformy DeFi Watch přístup k tzv. administračnímu klíči, který vývojářům v případě potřeby umožňuje upravovat nebo nahrazovat smart kontrakty, z nichž vycházejí jejich projekty a také poskytuje možnost úpravy zůstatků uživatelů.
Administrační klíče jsou z jedné strany považovány jako nezbytný nástroj, který poskytuje možnost rozšířené ochrany prostředků uživatele. Proto jsou častokrát řazeny k bezpečnostním funkcím, jako jsou časové zámky a multi-sigs. Analytici však tvrdí, že zároveň vedle toho podkopávají decentralizaci, což je základní tezí kryptoměn.
Andreas Antonopoulos upozornil, že skutečně decentralizovaný projekt by neměl nikomu umožňovat, aby měl špatnou vazbu na fondy: ,,Je to extrémně důležité kritérium. Myslím, že jde o základní kritérium.“
Pokud považujete decentralizaci za nezbytný prvek DeFi projektu, tak vás nepotěším. Podle DeFi Watch v tomto směru zaostává 12 z 15 největších DeFi projektů. Dobře jsou na tom jen InstaDapp, MakerDAO a Uniswap, u nichž neexistuje žádný správcovský klíč. Zbývající projekty včetně Aave, Compound, DDEX, Yearn Finance, Nexus Mutual a Synthetix disponují administrátorskými klíči, které jim umožňují různé stupně kontroly a zásahů do systému.
Například v případě Aave, který kontroluje Aragon DAO a má 5 členů, je zapotřebí jen souhlas tří z nich, aby se mohla provést změna. Aave je v současnosti třetím největším DeFi projektem. Projekt se však brání tím, že tyto přístupy si ponechávají jen v časném období existence tohoto projektu, aby dokázali protokol ochránit, pokud se vyskytnou problémy. Většina DeFi projektů směrem do budoucna deklaruje, že chce přejít na plně decentralizovaný systém.
Pokud jde o projekt Synthetix, DeFi Watch upozornil, že v jeho případě mají administrátoři přímo obrovskou moc dělat cokoli včetně úpravy zůstatků uživatelů a odčerpávání finančních projektů.
Uniswap, Který nemá žádné administrátorské klíče, si zas podle analytické firmy Glassnode, vytvořil backdoor (zadní dvířka) jiným způsobem a to prostřednictvím distribuce svého řídícího tokenu UNI. Autorem projektu zůstalo přibližně 40% jeho celkové nabídky, což je v současnosti více než dvojnásobek toho, co drží zbytek komunity. Tokeny UNI umožňují řízení projektu včetně přístupu do „pokladny“.
DeFi Watch v závěru své práce proto konstatovala, že DeFI projekty jsou v současnosti výrazně vzdálené tomu, aby byly opravdu decentralizované. ,,Jediným způsobem, jak se můžete v současnosti v případě DeFi cítit bezpečně, je to, že budete mít plnou důvěru v kompetence jejich vývojářů a jejich schopnosti zajistit bezpečnost a svůj administrátorský klíč.“
zdroj: cointelegraph.com