Zatímco masmédia většinou tvrdí, že těžba bitcoinu (BTC) přírodě škodí, obhájci těžby této kryptoměny naopak argumentují, že její postupný přechod na zelené energie může dokonce škodlivé emise snižovat a tím přispívat ke zlepšení klimatických podmínek ve světě.
Vědci z MIT (Massachusetts Inistitute of Technology) se v nové studii pokusili podívat na obě strany mince a podrobněji prozkoumat, zda těžba Bitcoinu opravdu může být v konečném důsledku pro přírodu přínosná.
Závěry studie však byly opatrné a v konečném důsledku uvádějí, že tvrzení o pozitivním vlivu těžby BTC skrze obnovitelné zdroje energie je nutné podrobněji prozkoumat.
Dokument MIT přitom cituje zdroje poskytnuté operátory flexibilní těžby BTC ve státě Texas a energetickým operátorem ERCOT.
Jedním z problémových bodů je teze zpomalování nežádoucího metanu. Silným argumentem ve prospěch těžby BTC se totiž stává princip, při kterém těžaři BTC využívají vedlejší produkt těžby ropy, kterým běžně spalovaný metan k vytvoření energie, kterou využijí při těžbě BTC. Metan se tak nemusí spalovat, což je běžný proces u těžařů ropy spojený s velmi škodlivými emisemi a tak v konečném důsledku přírodě „pomáhají“.
Jen pro ilustraci spálený metan, který se uvolňuje do atmosféry, je 28-36krát škodlivější, než oxid uhličitý. To je fakt.
MIT naznačila, že tento proces opravdu může snižovat emise CO2. Poukázala však i na problém – dosud reflektovaná data, která uváděli bitcoinoví těžaři, tvrdící, že generátory spalující metanový plyn na výrobu elektřiny byly účinné na 99 %, podle nové studie zdá se nejsou přesné a ve skutečnosti jsou údajně účinné jen na 91,1 %.
Nižší účinnost těchto generátorů podle MIT znamená, že těžaři BTC dokáží při tomto procesu snížit celkové škodlivé emise spojené s metanem pouze o 4 % až 10 %.
MIT také upozornila, že společnost Crusoe Energy, která se specializuje na tento druh těžby bitcoinu skrze zdroje metanu od těžařů ropy, čelí žalobě od firmy Upstream Data. Tato kanadská firma ji obvinila, že kopíruje její technologii na využití uvízlého plynu.
MIT v závěru dokumentu vyzývá, aby byla tvrzení Bitcoin Mining Council, asociace severoamerických těžařů BTC, důkladněji nezávisle analyzována a aby těžaři BTC, kteří jsou její součástí, hlásili podrobnější reporty potvrzující jejich tvrzení o způsobu těžby.
Obecně totiž Bitcoin Mining Council tvrdí, že více než polovina těžby (60 %+) severoamerických těžařů BTC je zelená, ale tato tvrzení je podle MIT třeba nezávisle potvrdit.
Zdroj: beincrypto.com