Zatímco cena Bitcoinu (BTC) a mnoha dalších kryptoměn v roce 2023 zajímavě posílila, kapitalizace stablecoinů, čili kryptoměn, které jsou vázány svou hodnotou k jinému aktivu (většinou americkému dolaru) dlouhodobě klesá.
Platforma pro analýzu kryptoměn CCData ve čtvrtek 20. července upozornila, že kapitalizace tohoto druhu digitálních aktiv klesla od začátku měsíce do 17. července o dalších 0,82 % na 127 miliard dolarů. Jejich dominance na trhu s kryptoměnami zároveň klesla v červenci na úroveň 10,3 % z červnových 10,5 %.
Nejvýrazněji klesl USDP
Nejvýraznější pokles kapitalizace za poslední měsíc zaznamenal stablecoin Pax Dollar (USDP), který klesl o 43 % na 563 milionů dolarů. Takto nízko nebyl od prosince 2020.
Důvodem je fakt, že decentralizovaná autonomní organizace MakerDAO stojící za stablecoinem DAI se rozhodla odstranit rezervu v podobě 500 milionů dolarů, kterou měla právě ve stablecoinu USDP.
USDT si upevňuje pozici, USDC a BUSD klesají
Zajímavé je, že zatímco trend poklesu kapitalizace stableocinů je dlouhodobý, největší z nich – USDT od společnosti Tether – si svoji pozici upevňuje.
K 17. červenci 2023 zaznamenal svoji historicky nejvyšší kapitalizaci 83,8 miliardy dolarů, čímž jeho dominance v této kategorii stoupla na 65,9 %.
Naopak podíl největších konkurentů Tetheru (USDT) – USDC od firmy Circle a BUSD spojeného s burzou Binance, klesal za poslední měsíc o 3,01 % respektive 4,57 % na 26,9 miliardy respektive 3,96 miliardy dolarů.
V případě USDC šlo o sedmý po sobě jdoucí měsíc poklesu tržní kapitalizace a nejnižší hodnotu od června 2021.
Důvody poklesu USDC a BUSD lze hledat v regulačních problémech. Burza Binance čelí žalobám CFTC a SEC, zatímco důvěra Circle (USDC) zase utrpěla krachem Silicon Valley Bank, po kterém USDC krátkodobě ztratil “peg” k dolaru. Do karet nehraje Circle ani nejisté regulační prostředí pro kryptoměny v USA, kde působí.
Největší stablecoin USDT je vůči těmto vlivům více imunní, protože ačkoli většinu rezerv drží v dolarech a amerických státních dluhopisech, jeho podnikání je geograficky více diverzifikované a více nezávislé na USA.
Objemy obchodování stouply
Zajímavé také je, že ačkoli kapitalizace stablecoinů klesá, objemy jejich obchodování se v červnu zvýšily o 16,6 % na zhruba 483 miliard dolarů. Jedná se o první meziměsíční nárůst od března letošního roku.
Připsat to lze i nové vlně zájmu o Bitcoin po žádosti správcovského giganta BlackRock o spotové Bitcoin ETF. Tato žádost vyhnala cenu BTC nad 30 000 USD a data z kryptofondů potvrzují, že výrazně oživila institucionální zájem o Bitcoin. Vést to v konečném důsledku mohlo i k přesunu financí ze stablecoinů do BTC.
Čísla týkající se stablecoinů se určitě vyplatí sledovat i v kontextu s vývojem cen kryptoměn. Skutečnost, že dominance USDT roste, může být vyhodnocována i jako potenciální riziko, pokud by se dostala firma Tether do problémů. Je přitom pravdou, že hospodaření Tetheru a způsob krytí USDT v oběhu byl dlouhá léta terčem kritiky a poplašných zpráv. Tether už nějakou dobu provádí částečné audity svých aktiv přes účetní firmu BTO, avšak této špatné pověsti se stále úplně nezbavil a mnozí analytici jej označují za možnou časovanou bombu.
Zdroje: Autor, cointelegraph.com