Počet adres, na kterých je alespoň 1 BTC, stoupl od začátku února 2022 o dalších 190 000, což naznačuje, že retailoví investoři nadále využívají nižší ceny bitcoinu (BTC) v porovnání s jeho historickými maximy ke splnění si významného milníku v podobě držby „celého bitcoinu”.
Za předpokladu, že Bitcoin naplní svoji vizi a stane se globálně respektovanou světovou měnou, by se totiž mohli tímto krokem zařadit k budoucí „bitcoinové elitě“ tvořené z maximálně 21 milionů lidí (v teoretické rovině). Ve skutečnosti však bude lidí, kteří drží 1 bitcoin určitě méně, protože vytěžených již bylo přes 19 milionů BTC, z nichž je množství drženo na velkých peněženkách, miliony jsou na burzách a odhaduje se, že přibližně 3-4 miliony BTC jsou navždy ztraceny.
Jak ukazuje graf Glassnode, bitcoinerů s minimálně jedním Bitcoinem, je poprvé více než 1 milion. Tato významná hranice byla překonána 13. května.
Analytická platforma Glassnode také upozornila, že k výraznému nárůstu počtu adres s 1 BTC došlo po pádu kryptotrhu v červnu 2022 a následně v listopadu 2022 po bankrotu burzy FTX. V obou případech tak propady cen byly využity retailem pro akumulaci dalších BTC.
Analytik se pseudonymem Negentropic konstatoval, že kupovat bitcoiny v době propadů cen je nejlepší strategií. ,,Kupujte, když je krev v ulicích”, vzkázal investorům.
Podle dat CoinGlass je přibližně 1,89 milionu BTC z dosud 19,3 milionu vytěžených BTC aktuálně na centralizovaných kryptoměnových burzách jako jsou Binance či Coinbase. Jejich počet na burzách léty však dlouhodobě klesá, což znamená, že lidé postupně více inklinují k držení kryptoměn na privátních peněženkách. Přispěl k tomu i bankrot FTX, který dokonale ukázal, že držba kryptoměn na burzách nechrání investory před jejich ztrátou.
Analytická platforma Glassnode kromě toho doplňuje, že podle jejích odhadů jsou ztraceny minimálně 3 miliony BTC, což je přibližně 17 % BTC v oběhu. Některé odhady hovoří ještě o větším čísle nad 4 miliony.
Zdroj: Glassdnode, Cointelegraph