Ministryně financí USA Janet Yellenová během setkání G20 v sobotu 25. února poznamenala, že kryptoměny potřebují robustnější a jasnější regulace. V rozhovoru pro Reuters zároveň zdůraznila, že potřeba jasných regulací pro tento sektor je „kritická“.
Yellenová tak sice naznačila přísný přístup ke kryptoměnám, ale vyhnula se prohlášením, která předtím předvedla šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgieva, která možnost zákazu kryptoměn nevyloučila.
,,Musí být velmi silný tlak na jejich regulace (kryptoměn). Pokud regulace selžou, nebo budou příliš pomalé, pak bychom neměli dávat pryč ze stolu ani úplný zákaz těchto aktiv, protože mohou být rizikem pro finanční stabilitu,“ uvedla šéfka MMF.
Georgieva také upozornila novináře, že je rozdíl mezi CBDC, čili digitálními měny centrálních bank, pro které „hoří“ mnohé země a téma je aktuální i v USA v případě FEDu, či v eurozóně v případě ECB, a mezi stablecoiny, za kterými stojí soukromé společnosti jako jsou například Tether v případě největšího stabelcoinu USDT, nebo Circle v případě USDC.
No do pekla, Yellenova vravela aj to, že ju inflácia "nezaujíma" a že je dočasná. Tak dúfam, že to nie je ten Jim Cramer style, že opak bude pravdou 🙂 https://t.co/iyl7RZoLw0
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) February 25, 2023
Komentář autora
Z toho, co bylo řečeno během summitu G20 je zřejmé, že trnem v oku politiků jsou zejména stablecoiny a řeč o bitcoinu a jiných „klasických kryptoměnách“ byla zřejmě spíše okrajová a povrchní.
Teoretická, i když málo pravděpodobná možnost zákazu těchto kryptoměn, jak o tom žádá 99letý partner Warrena Buffetta v Berkshiru Hathaway Charlie Munger, je však stále „někde na stole“.
Decentralizované kryptoměny by při takovém scénáři pravděpodobně přežily, ale omezení přístupu k nim by mohlo v krátkodobém horizontu trhy výrazně zamávat a pravděpodobně by jejich adopce byla značně potlačena. Při současných okolnostech ve světě je však zároveň obtížné představit si, že by se země dokázaly dohodnout na plošném zákazu technologie, kterou v podstatě nejde ani vypnout (pozdravujeme Solanu!), když se nedokážou koordinovaně dohodnout ani na mnoha snáze vykonatelných věcech.
Nejpravděpodobnějším scénářem tak zůstávají přísné regulace, které se s velkou pravděpodobností dotknou zejména stablecoinů a v případě USA zřejmě i mnoha kryptoměn, které americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) vnímá jako cenné papíry (zvláště Proof of stake kryptoměny).
Zároveň lze předpokládat, že vzniknou iniciativy, které se budou snažit potlačovat adopci držby kryptoměn na privátních peněženkách a budou tlačit na to, aby držitelé kryptoměn jednali v souladu s KYC a AML. A to kuriózně navzdory tomu, že selhání kryptoprůmyslu jako byly krachy FTX či Celsius, byl právě důsledkem takového nesprávného centralizovaného způsobu nakládání s digitálními aktivy.
I proto opět doporučuji přečíst si naše články o tom, jak vybrat kryptoměny z burzy, a jak bezpečně uschovávat seed na privátní peněžence.
Zdroj: Autor, cointelegraph.com