Hodnota kryptoměny Binance Coin (BNB) překonala úroveň 630 dolarů, čímž vytvořila své nové historické maximum. Týden dozadu byla přitom „jen“ na hodnotě 370 USD a v úvodu tohoto roku, 1. ledna 2021, na ceně 47 USD. V tomto článku jsme se věnovali důvodům spanilé jízdy Binance Coin na třetí pozici tržní kapitulace kryptoměn s teoretickou vidinou útoku na druhé Ethereum (ETH).
V první řadě je třeba konstatovat a zdůraznit, že Binance Coin (BNB) je nativní token burzy Binance a tak do obrovské míry těží z úspěchů této platformy, které se daří v mnoha směrech.
https://www.kryptonovinky.sk/kryptomena-bnb-binance-coin/
Monetární politika a pálení mincí
Prvním základním pilířem Binance Coin je jeho šikovně nastavená monetární politika. Binance Coin je totiž skutečnou deflační kryptoměnou v pravém slova smyslu (dokonce i Bitcoin je ve srovnání s Binance Coin inflační). Zatímco při vzniku této kryptoměny existovalo 200 000 000 BNB mincí, dnes je jich už jen 154 500 000 BNB a jejich počet bude klesat až do momentu, dokud jich nebude 100 000 000 BNB. Ničení těchto mincí probíhá kvartálně v rámci takzvaných „coin burn“ (pálení minci). Funguje to tak, že burza Binance procentuální část ze svých zisků po každém čtvrtletí použije na koupi BNB a následně tyto mince odstraní. K takovému procesu se totiž zavázala už ve whitepaperu, který byl součástí ICO díky němuž vznikla právě burza Binance. Naposledy tak v lednu 2021 odstranili BNB v hodnotě 165 milionů dolarů.
Nuž a nejbližší coin burn, který nastane již v nejbližších dnech? Při něm se zřejmě spálí BNB v ještě vyšší dolarové hodnotě – vše totiž nasvědčuje tomu, že Binance má za sebou rekordní kvartál. Upozornil na něj i Changpeng Zhao, zakladatel Binance, který 11. dubna trefně upozornil: ,,Když mince spálíte, navždy zmizí z oběhu. To zvýší hodnotu zbývajících mincí. BNB coinburn už za pár dní! “
When you burn coins, they are taken out of circulation forever. It increases the value of the remaining coins.#BNB 🔥 in a few days!
Not financial advice!
— CZ 🔶 BNB (@cz_binance) April 11, 2021
Připočítejte k tomu staking
K výše zmíněné monetární politice a pálení mincí BNB je nutné připočítat skutečnost, že mince BNB je možné stakovat. To znamená, že ti, kteří je drží a stakují, tyto mince úročí- tedy získávají další. Staking umožňují kryptoměny fungující na konsensu Proof of Stake, ale v případě Binance Coinu je to v čemsi přece jen jiné. Drtivá většina Proof of Stake kryptoměn je inflačních. To znamená, že jejich držitelé dostávají stake, ale dá se říci, že je to do určité míry kompenzace toho, že celkový počet mincí přibývá (jinak řečeno pokud nestakují, okrádají sami sebe). U Binance Coin se tedy spojují dva efekty – klesá počet BNB (kvůli výše zmiňovanému pálení mincí) a vedle toho je ještě možné BNB množit stakingem bez potřeby další investice.
TIP: Pokud ještě nejste na Binance a chtěli byste investovat do tokenizovaných akcií Tesla, použijte náš registrační link s 20% slevou na obchodování na této platformě.
Úspěch Binance Smart chainu
Dalším podstatným faktorem, který pohání hodnotu Binance Coinu zejména v posledních týdnech či měsících je mimořádný růst popularity Binance Smart Chainu. Jde v podstatě o upravenou kopii Ethereum blockchainu s některými úpravami. Kritice tohoto řešení se budeme věnovat v nižší části tohoto článku, ale co se týče vlivu na cenu a plusů, je nutné konstatovat, že Binance Smart Chain skvěle využil nabídnutou příležitost na trhu.
Tuto příležitost nabídla kombinace dvou faktorů – konkurenční Ethereum má obrovské problémy s přetížením sítě vedoucí k pomalým a zejména nákladným transakcím a na trhu aktuálně neexistuje jiný decentralizovaný ve velkém zaběhnutý smart chain umožňující plynulý provoz smart kontraktů a Dapps (kromě toho Binance Smart Chain je kompatibilní s Ethereum).
Binance Smart Chain se tedy chopil příležitosti a začal „krást“ vývojáře a jejich decentralizované aplikace směrem k sobě. Důkazem toho je zejména mimořádný růst popularity decentralizované burzy Pancakeswap vybudované na Binance Smart Chainu, která se stala už druhou největší DEX hned po Uniswapu na Ethereum. Pancakeswap dokonce včera překonal v objemech obchodování americkou burzu Coinbase Pro a to 2,5x násobně!
.@PancakeSwap surpassed Coinbase Pro in volume today and 2.5x'd Uniswap volume
This makes a DEX a top 10 exchange pic.twitter.com/FrVgsNJpp6
— Andrew Kang (@Rewkang) April 12, 2021
Migrace uživatelů k Binance Smart Chainu je přitom vzhledem k poplatkům na Ethereum síti logická. Běžný investor, který chce využívat příležitostí defi, nemá k dispozici stovky dolarů na placení poplatků. Na Binance Smart Chainu tak může využívat nabídnutou příležitost s výrazně nižším kapitálem. Ethereum a defi je bohužel v současnosti spíše hračkou pro bohaté.
V případě všeho co se buduje na Binance Smart Chainu sehrává právě Binance Coin klíčovou roli a dá se předpokládat, že dokud bude růst adopce Binance Smart chainu, nic se na tom nezmění. Právě naopak dá se očekávat, že Binance bude hledat pro Binance Coin stále více uplatnění.
Na grafu můžete vidět pozoruhodný růst objemů transakcí na Binance Smart Chainu:
Binance Launchpad či nižší poplatky
Už z výše zmíněných bodů je zřejmé, že burza Binance se snaží pro Binance Coin najít širokospektré uplatnění. Platí to však i v rámci projektů přímo na její platformě.
V první řadě Binance Coin má již od vzniku burzy jednoduchou úlohu – pokud jej vlastníte, snižujete tím poplatky za obchodování. Jde tedy o přirozený krok vedoucí k alespoň malé investici do BNB ze strany každého zákazníka této platformy.
Mimořádně populární jsou vedle toho tzv. Binance Launchpad, což je jakási centralizovaná forma ICO, při které je možné do zajímavých krypto startupů investovat právě přes Binance, která kromě toho garantuje, že si daný projekt dříve nastudovala a schválila ho jako potenciální. „Háček“ je však v tom, že pokud se chcete koupě zúčastnit, musíte vlastnit nějaké Binance Coiny a podle toho, kolik jich držíte, budete moci i investovat do daného projektu.
Kritika centralizace
Burza Binance má finanční model kolem Binance Coinu (BNB) nastavený opravdu šikovně a při zohlednění uvedených skutečností není překvapující, že v současném bullrunu patří právě tato kryptoměna k těm nejúspěšnějším. Ne všechno je však tak růžové, jak se zdá na první pohled.
Binance Smart Chainu ale i Binance Coinu je vyčítána zejména silná centralizace. Celý ekosystém funguje na takzvaném Proof of Staked Authority, což zcela zjednodušeně znamená, že má nad ním dominantní postavení burza Binance (síť má jen 21 aktivních validátorů, kteří jsou pod chapadly Binance). To věru není něco, co by ladilo s prvotní představou o kryptoměnách, kterou s sebou přinesl opravdu decentralizovaný Bitcoin.
Skutečnost, že Binance produkty jsou silně centralizované, může být pro Binance Coin zároveň riziková, protože na rozdíl do Bitcoinu nebo jiných opravdu decentralizovaných kryptoměn mohou mít regulátoři usnadněnou cestu k případným pokusům zastavit tento byznys, kdyby se jim na něm něco nelíbilo (stačí připomenout spor Ripple se SEC, který ovlivňuje hodnotu XRP). Zda se tak v budoucnu stane je sporné, ale riziková je samotná existence této možnosti, která je u Bitcoinu ale například i u Ethereum nepředstavitelná.
zdroj: cointelegraph.com