Jedna z deseti domácností Evropské unie vlastní nějaké kryptoměny – vyplývá to z průzkumu, který si dala vypracovat Evropská centrální banka (ECB).
Průzkum byl proveden v šesti zemích eurozóny – v Nizozemsku, Španělsku, Itálii, Belgii, Francii a Německu a zahrnoval respondenty od 18 do 70 let, kterým byly položeny otázky týkající se finančních aktiv jejich rodin v různých kategoriích včetně kryptoměn.
Přibližně 10 % respondentů přiznalo, že vlastní kryptoměny a jen 6 % z nich uvedlo, že mají kryptoměny v hodnotě více než 30 000 eur. 37% ze stejné kategorie potvrdilo, že hodnota jejich kryptoměn je menší než 999 eur.
Z průzkumu také vyplynulo, že největší podíl ve vlastnictví kryptoměn mají investoři nejsolventnější kategorie – takzvaného přímého příjmového kvantitu, resp. nejbohatších 20%. To je dost podobné nedávným závěrům průzkumu, který si dala vypracovat americká centrální banka FED, která konstatovala, že solventní Američané vnímají kryptoměny jako investici, zatímco chudší je používají k transakcím.
Výsledky průzkumu pro ECB byly ve stejný den zahrnuty i do nové zprávy ECB týkající se rostoucí adopce kryptoměn navzdory jejich rizikovým faktorům. ECB v ní citovala i průzkum Fidelity, podle kterého 56% respondentů mělo v roce 2021 určitou expozici vůči kryptoměnám oproti 45% v roce 2020.
Evropská centrální banka si myslí, že adopci kryptoměn usnadňuje i zvýšená dostupnost derivátů a jiných investičních produktů spojených s kryptoměnami jako jsou futures, ETF či OTC obchody. Kromě toho k růstu zájmu o kryptoměny přispívají i některé kroky ze stran samotných států. Například v Německu je umožněno institucionálním fondům (SpezialFonds), které spravují majetek v bilionech eur, investovat do kryptoměn až 20% z jejich spravovaného majetku.
Kryptoměny hrozbou pro finanční stabilitu?
ECB konstatovala, že pokud bude trend adopce kryptoměn pokračovat, nakonec budou představovat hrozbu pro finanční stabilitu Evropské unie. V lásce je rozhodně nemá ani šéfka této instituce Christine Lagardová, která koncem minulého týdne v holandské TV Show konstatovala:
,Moje velmi skromné hodnocení je, že nemají žádnou hodnotu. Nejsou založeny na ničem. Neexistuje žádné aktivum, které by působilo jako kotva zaručující jejich bezpečnost.”
Pokud jde o finanční stabilitu v souvislosti s kryptoměnami, tomuto tématu se minulý týden věnovala banka z Wall Street Goldman Sachs, která konstatovala, že trh s kryptoměnami je příliš malý na to, aby dokázal ovlivnit globální stabilitu na trzích. Jako příklad použila fakt, že kapitalizace BTC je v současnosti hluboko pod 1 bilionem dolarů, zatímco americké domácnosti samy o sobě vlastní majetek v hodnotě přes 150 bilionů USD.
Zdroj: cointelegraph.com