Není to tak dávno, co bankovní instituce odsuzovaly Bitcoin jako spekulativní aktivum, bublinu nebo dokonce podvod. V uplynulém roce však začaly banky svůj názor měnit a služby spojené s Bitcoinem podporovat nebo rovnou chystat vlastní investiční řešení zaměřené na tuto kryptoměnu. Poslední zprávu o změně názoru na Bitcoin z řad bankovních institucí jsme psali zrovna dnes.
Další důkaz o pokračující integraci BTC do tradičního bankovnictví dokládá také Evropská centrální banka (ECB), která ve své středeční Zprávě o finančním přezkumu pojednává o nebezpečí nestability amerických trhů, které by mohlo ovlivnit také kryptoměny.
Ve zprávě se mluví rovněž o volatilitě celého trhu s kryptoměnami, jenže tentokrát ECB dospěla k poněkud odlišnému názoru v kontrastu s prohlášeními z minulých let. Prohlásila totiž, že Bitcoin již překonal fázi bubliny a nadále se už nebude chovat jako některé jiné finanční bubliny, kterými byly například „Tulipánová horečka“ nebo Jihomořská bublina.
To je příjemná změna pohledu na největší kryptoměnu, která ukazuje oficiální stanovisko nejdůležitějšího bankovního hráče v EU. Jak ve zprávě uvádí:
„Nárůst ceny Bitcoinu překonal předchozí finanční bubliny, jako je ‚Tulipánová horečka‘ a Jihomořská bublina v 16. a 17. století.“
Někoho by možná napadlo, že ECB a ostatní banky mohou začít vidět BTC jako hrozbu. Ve Zprávě o finanční stabilitě se však píše, že i přes rostoucí popularitu Bitcoinu společně s dalšími digitálními aktivy nejde o široce používanou formu plateb, která nemá na banky kdekoliv na světě významný vliv. Z toho ECB vyvozuje závěr, že nepředstavují významné nebezpečí pro finanční stabilitu.
To je možná až překvapivě pasivní postoj ke stále více rostoucímu sektoru. Centrální banky se nyní, jak se zdá, více soustředí na vývoj Digitálních měn centrálních bank (CBDC). Zároveň naznačují potřebu čím dál větších regulací. Bitcoin tak má prostor pro stále větší adopci napříč trhy, alespoň prozatím.
Pozitivní prohlášení od ředitele plateb německé celtrální banky
Všestranná veřejnost díky prudkému růstu cen krypto trhů věnuje Bitcoinu stále větší pozornost, s čímž se rozšiřují i možnosti placení Bitcoinem. A i když centrální banky už z principu nemohou povolit Bitcoin jako zákonné platidlo, přistupují k němu chápavě a zatím neusilují o ušlapání jeho potenciálu k uchovávání hodnoty nebo zajištění proti inflaci.
To potvrzují také slova ředitele plateb německé centrální banky, který prohlásil, že rozumí tomu, proč by lidé chtěli provozovat celý Bitcoinový uzel.
„Bitcoinové uzly obsahují celou historii plateb Bitcoinové sítě a činí síť skutečně decentralizovanou. Čím více Bitcoinových uzlů je na světě, tím decentralizovanější je Bitcoinová síť.“
The director of payments at Germany’s Central Bank, says he understands why users would want to run a #Bitcoin full node.
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) May 18, 2021
Vlídná slova od tak vysoce postavených bankovních činitelů působí jako uklidňující balzám na duši každého držitele kryptoměn. Zdá se, že zatím se západní svět nechystá kráčet ve šlépějích Čínských představitelů.
A to je jedině dobře, protože nesčetné příklady z minulosti nám dávají jasně najevo, že pokrok nikdo jen tak nezastaví.
Zdroj: Coinpage.com