Nejznámější whistleblower Edward Snowden v reakci na článek z New York Times naznačil výrazné obavy z národních digitálních měn centrálních bank (CBDC), na kterých v různých stádiích vývoje pracuje podle MMF už zhruba polovina světových centrálních bank.
Edward Snowden se k tomuto tématu vyjádřil v reakci na článek politického ekonoma firmy Cornell Dr. Eswara Prasady, který naznačil zjevnou tendenci směrem k bezhotovostní ekonomice, která je spojena také s příchodem zmiňovaných CBDC.
CBDC jsou digitální měny, které emitují centrální banky a mají nad nimi absolutní kontrolu. Výrazně se tím odlišují od kryptoměn typu Bitcoin, které jsou decentralizované, díky čemuž je jisté, že u nich nelze snadno upravovat pravidla.
Dr. Prasad ve svém článku pro NY Times změnil, že na vývoji CBDC intenzivně pracují země jako jsou Čína, Švédsko, Velká Británie, ale i Evropská centrální banka. V určité fázi příprav je i americký FED. Také vedle toho naznačil, že takové kryptoměny mohou být nástrojem centrálních bank v případě, že se ekonomika ocitne v těžké situaci a bude nutné uvalit zápornou úrokovou sazbu. Jelikož CBDC jsou programovatelné peníze, bylo by to opravdu možné.
Zničí úspory každého pracujícího člověka
Snowden na to navázal a upozornil, že takové digitální měny mohou být „užitečným nástrojem politiky na příležitostné zničení úspor každého pracujícího občana v zemi, pokud je neutratí dostatečně rychle.“
Zdůraznil tím na již vícekrát vyslovené obavy, že pokud se vedle CBDC postupně zruší hotovost, peníze lidí budou výhradně pod kontrolou centrálních bank. A ty následně mohou přimět lidi utrácet své úspory tak, že zavedou záporné úrokové sazby, což by znamenalo, že jejich peníze budou nejen ztrácet na hodnotě díky inflaci, ale i fakticky – bude jich totiž ubývat. Centrální banky tím jinak řečeno budou nutit lidi rychleji utrácet, jinak o peníze i tak přijdou.
Snowden označil CBDC za „zvrácení základních zásad protokolů kryptoměn – jde o krypto-fašistické měny, jejich špatná dvojčata. Jsou vysloveně navrženy tak, aby svým uživatelům upírali základní právo na vlastnictví jejich peněz. Stát bude u nich působit v roli mediačního centra každé transakce. „
Nejde jen o záporné úrokové sazby
Rizikem CBDC přitom nejsou jen záporné úrokové sazby, ale například i omezení týkající se toho, na co mohou být dané peníze použity. Naprogramovat lze i to, aby měly jen určitý čas životnosti – například, že je nutné je utratit do konce roku, jinak propadnou. Zjednodušeně řečeno takové digitální měny dávají státu absolutní moc nad penězi lidí v míře, jaká je dnes absolutně nepředstavitelná.
V CBDC vidí rizika i Kovanda
Negativně se k tématu CBDC vyjádřil skrz Twitter i český ekonom Lukáš Kovanda z Trinity Bank, který je známým fanouškem Bitcoinu. ,,Nic není vzdálenější idejím a koncepci v pozadí #bitcoinu než digitální měny centrálních bank – CBDC. Ty představují návrat o stovky let zpět, učiní z lidí „nevolníky monetárního feudalismu“, podřízené měnové politické „šlechtě“. Je třeba je odmítnout hned v nynějším zárodku,“ tweetnul ke screenshotu jeho krátkého sloupečku na toto téma.
Nic není vzdálenější idejím a koncepci v pozadí #bitcoin'u než digitální měny centrálních bank – CBDC. Ty představují návrat o stovky let zpět, učiní z lidí "nevolníky monetárního feudalismu", podřízené měnověpolitické "šlechtě". Je třeba je odmítnout hned v nynějším zárodku. pic.twitter.com/FO2fdkpUPD
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 8, 2021
Závěr
Kovanda na základě uvedeného věří, že CBDC v podobě, před kterou varuje on či Edward Snowden, se nakonec nedočkáme. Je však těžké odhadnout, do jaké míry jsou tyto naděje reálné. Ze strany centrálních bank a vlád lze očekávat, že dojde k velké mediální masáži, vedle které bude běžným lidem „vysvětleno“, že takové kryptoměny jsou vlastně v jejich prospěch. Kromě toho s největší pravděpodobností půjde o dlouhodobý proces, v jehož rámci CBDC budou zprvu jen alternativou ke klasickým elektronickým penězům, které máme v bankách nebo v peněžence. Následně se však hotovost a peníze na účtech mohou postupně stát minulostí a nám zůstane „v rukou“ jen CBDC, které budeme moci používat pouze tak, jak nám to bude dovoleno.
Zdroje: Twitter, decrypt.co, Názor Kryptonovinky