Přestože trh s kryptoměnami zažil velmi nezdařené první pololetí a většina kryptoměn je výrazně vzdálena svých historických cenových maxim, zájem o investování do kryptoměnové infrastruktury v prvním pololetí roku 2022 nadále vzkvétal.
Potvrzuje to nová studie analytických firem Messari a Dove Metrics, které vypovídají o tom, že v prvním pololetí roku 2022 nabylo do centralizovaných financí (CeFi), decentralizovaných financí (DeFi), do NFT trhu a do všeobecné kryptoměnové infrastruktury celkem 30,3 miliardy dolarů. Ty byly vybrány prostřednictvím 1199 různých kol financování.
Pro srovnání je to za pololetí více financí, než se těmto čtyřem kategoriím podařilo vysbírat v celém roce 2021, kdy se v rámci 1313 kol financování vysbíralo 30,2 miliard dolarů.
Více než jedna třetina ze zmiňovaných 30,3 miliard dolarů nabyla do sektoru CeFi, který získal 10,2 miliard dolarů. CeFi je v rámci použití podobné DeFi protokolům, ale je v režii konkrétních entit – například konkrétních burz (např. CeFi na Binance). Většina investic do CeFi byla zaměřena na kryptoburzy, které vysbíraly v prvním pololetí celkem 3,2 miliardy dolarů.
CeFI–> exchanges led the way here as well. CeFi brought in in $10.3B in the first six months of the year, with almost half of all funding rounds totaling more than $10M pic.twitter.com/i5nIENyMdD
— Tom Dunleavy (@dunleavy89) August 2, 2022
Sektor Web3 a NFT, který skončil na druhém místě, jelikož získal od investorů 8,6 miliard dolarů, čerpal zejména z investic do NFT ve spojení s herním průmyslem, do kterého přišlo čtyřikrát více kapitálu, než do jiných odvětví NFT. Šlo například o investice do her Axie Infinity, Aavegotchi, CryptoKitties, Galaxy Fight Club nebo Gods Unchained.
Většina financí směřujících do kryptoprůmyslu pochází ze strany hedgeových fondů a VC firem, které se snaží nalézt na trhu s kryptoměnami „zlatou žílu“. Především VC firmy spoléhají na to, že výběr jednoho mimořádně úspěšného projektu jim vykompenzuje ztráty z investic do jiných startupů, které neuspějí.
Pokud jde o hedgeové fondy, ty jsou podle Johna Garveyho ze společnosti PWC zaměřeny na kryptoměny z důvodu, že chtějí mít náskok před konkurencí, která je zatím přehlíží. ,,Musí zkusit něco nového, jiného, neortodoxního (aby uspěli),“ vysvětluje.
Doplňujeme, že zmiňované investice jsou zaměřeny zejména na budování infrastruktury, ať už jde o CeFi, DeFi nebo NFT sektor. V konečném důsledku tak zmiňovaných 30 miliard dolarů nemá tak zásadní vliv na aktuální cenu kryptoměn, ale vytváří potenciál pro růst daných projektů, které z toho mohou čerpat v novém bullrunu. Ve většině případů se však jedná o spekulativní investice s vysokou mírou rizikovosti.
Zdroj:cointelegraph.com