El Salvador se na mapě světa výrazným způsobem zviditelnil během léta, kdy oznámil oznámil, že udělá z Bitcoinu zákonné platidlo. To se 7. září 2021 následně stalo i realitou jako ve vůbec první zemi na světě. V souvislosti s tímto nečekaným krokem se však objevují i otazníky týkající se transparentnosti celého procesu.
Nolvia Serrano, která je vedoucí operací salvadorské kryptoměnové společnosti BlockBank, se v rozhovoru pro decrypt Daily Podcast zeptala, jestli vůbec někdo tuší, kdo má v El Salvadoru kontrolu nad privátními klíči k Bitcoinům, které její země koupila do státních rezerv. Dosud totiž nikdo jednoznačně na tuto otázku neodpověděl.
Přečtěte si také: Instituce reagovaly na čínský FUD nákupy! Nejvíce se dařilo Bitcoinu
Kdo rozhoduje o nákupech BTC?
El Salvador vlastní už 700 BTC, což je v současnosti ekvivalent kolem 30 milionů dolarů. Prvních 400 BTC koupila země v den začátku platnosti zákona o Bitcoinu. Dalších 300 BTC následně ve dvou případech, kdy Bitcoin oslabil na ceně a prezident země Nabyib Bukele oznámil, že koupili „dip“ (propad ceny). Nutné je však poznamenat, že El Salvadoru zatím tato investice nevychází úplně podle představ. Bitcoin se totiž 7. září, kdy koupili prvních 400 BTC, obchodoval za více než 52 000 USD, ale v současnosti stojí jen přibližně 43 000 USD.
Serrano, hoc je fanynkou Bitcoinu, upozorňuje, že mnoho věcí je v souvislosti s Bitcoinem v El Salvadoru netransparentních. ,,Jako jsou například kritéria pro oznámení typu: jeej, dnes jdeme koupit více Bitcoinů, nebo počkáme do příštího měsíce. To vůbec netušíme.“
,,Plánuje tedy El Salvador další nákup Bitcoinu? Co je to za proces? Kdo ho ovládá a kdo na něj dohlíží ?,“ ptá se.
Serrano vadí i to, že vláda nezveřejnila kritéria pro výběr poskytovatele služeb pro vládní kryptoměnovou peněženku Chivo. ,,Jsou to věci, na které si žádají Salvadorci odpovědi.“
Mladá představitelka místního kryptostartupu upozorňuje, že Bitcoin tak jak jej vnímá ona, má být transparentní a dostupný každému. Přesně to jsou principy, které jsou v bitcoinové komunitě velmi důležité. Proto jí některé kroky místní vlády nesedí. ,,Neexistuje žádný prostor pro špatné chování, musíme být transparentní, protože komunita kolem kryptoměn na tyto principy dbá. Pokud budete dělat něco, co je zcela odlišné od představ o Bitcoinu, pak vás nebude bitcoinová komunita podporovat,“ upozornila.
Pravda je někde uprostřed
Pokud jde o adopci Bitcoinu v této zemi v porovnání s tím, co je medializovaný v zahraničí, Serrano si myslí, že pravda je někde uprostřed. ,,Mezi poplašnými zprávami (FUD), v rámci kterých se objevují tvrzení, že Bitcoin v El Salvadoru nikdo nechce a mezi tvrzeními, že Bitcoin používá pro transakce již více než milion lidí, si vybírám ten střed,“ přiznala.
Serrano zároveň zpochybnila zprávy o tom, že vládní kryptopeněženku Chivo používá aktivně už 2,1 milionu lidí, jak to o víkendu oznámil prezident Nayib Bukele. Upozornila totiž, že s peněženkou jsou stále technické problémy, které dříve přiznal i samotný lídr země.
Na závěr doplnila, že nedávné protesty proti Bitcoinu z jejího pohledu nebyly zdaleka jen protesty proti této kryptoměně, ale do značné míry byly spojeny s protesty proti prezidentovi, který u části populace nemá dobrou pověst. ,,Někteří protestovali proti tomu, že zde cítí autoritářství a diktaturu, protože Bukele má silnou moc nad kongresem.“
zdroj: decrypt.co