Klesající cena Bitcoinu (BTC) prezidenta El Salvadoru Nayiba Bukeleho zatím neznepokojuje. Středoamerická země 21. ledna nakoupila další BTC – tentokrát za 15 milionů dolarů.
Nejnovější koupi bitcoinů potvrdil na Twitteru prezident Nayib Bukele, který ji tradičně svérázným způsobem i okomentoval: ,,Ne, mýlil jsem se, nepromeškal jsem to. El Salvador právě koupil 410 bitcoinů za pouhých 15 milionů dolarů. Někteří kluci prodávají opravdu levně.”
Nope, I was wrong, didn’t miss it.
El Salvador just bought 410 #bitcoin for only 15 million dollars 🥳
Some guys are selling really cheap 🤷🏻♂️ https://t.co/vEUEzp5UdU
— Nayib Bukele (@nayibbukele) January 21, 2022
Bukele tím narážel na svůj „tweet“ ze 14. ledna, kdy také klesla cena BTC, ale nestihl reagovat a tento propad využít ke koupi. Tehdy uvedl: ,,Myslím, že jsme ten propad tentokrát promeškali.”
El Salvador 7. září 2021 udělal z Bitcoinu jako první země na světě oficiální zákonné platidlo (vedle americkém dolaru). Od onoho momentu do něj postupně i investuje, přičemž po poslední akumulaci má pod kontrolou 1801 BTC (v současnosti jde o zhruba 63 milionů dolarů). Veřejnost však pro absenci větší transparentnosti vůbec netuší, jak je zajištěno jejich bezpečné držení – jinak řečeno kdo má pod kontrolou privátní klíče (pouze Bukele?).
Bukele se setkal s tureckým prezidentem Erdoğanem
Minulý týden se Nayib Bukele setkal s prezidentem Turecka Recepem Tayyipem Erdoğanem, což motivovalo mnohé fanoušky Bitcoinu rozvířit spekulace o možné snaze Turecka napodobit Bukeleho zemi a po jeho vzoru udělat z BTC zákonné platidlo.
,,Nikdo by neměl být překvapen, pokud bude Turecko následovat El Salvador. Teorie her je tragicky nedoceněné a nepochopené téma,” komentoval „tweet“ Bukeleho se salvádorskou a tureckou vlajkou známý český bitcoiner Alex Pilař.
Nikdo by neměl být překvapený, pokud bude Turecko následovat Salvador. Teorie her je tragicky nedoceněná a nepochopená látka. https://t.co/2ZrgiBEOFH
— Alex (@alexpilar) January 20, 2022
Jak se však později ukázalo, minimálně z oficiálního hlediska setkání hlav El Salvadoru a Turecka nemělo s Bitcoinem nic společného. V rámci státní návštěvy Bukele a Erdogan slavnostně otevřeli salvádorské velvyslanectví v Turecku a dohodli se na šesti dohodách týkajících se hospodářství, obchodu, obrany, diplomacie a vzdělávání.
Dohody mají za cíl zvýšit objem obchodu mezi těmito zeměmi na 500 milionů dolarů během pěti let. Objemy za roky 2020 a 2021 byly přitom „jen“ 27, respektive 50 milionů USD.
Přestože Erdogan žádným způsobem nenaznačil náklonnost Bitcoinu (naopak v Turecku se v předchozích měsících spekulovalo o zákazu kryptoměn pozn.red.), mnozí spekulovali, že setkání s bitcoinerem Bukelem může cosi naznačovat. Turecká lira má totiž obrovské inflační problémy a tak Bitcoin by opravdu mohl být jedním z teoretických řešení – i když extrémně odvážným, jak pomoci místní ekonomice. Jisté však je, že i když náhodou na toto téma diskuse mezi Erdoganem a Bukelem proběhla, bylo to jen za zavřenými dveřmi.
MEME tweet: Erdogan si opisuje seed ke svým (tureckým) bitcoinům:
Probably should have written these words down in a more private place…😅 pic.twitter.com/6f7AQDauvo
— ₿itcoin Meme Hub 🔞 (@BitcoinMemeHub) January 21, 2022
Zatímco oficiálně Turecko náklonnost Bitcoinu nikdy nenaznačilo, samotní Turci k Bitcoinu ve velkém inklinují, protože je dokáže úspěšně chránit před šílenou inflací turecké liry. Podle Google Trends je aktuálně Turecko čtvrté v pořadí zemí, kde se nejvíce vyhledává pojem Bitcoin. Výraznější zájem je jen v Nigérii, El Salvadoru a v Nizozemsku.
Mimochodem věděli jste, že El Salvador navštívil slovenský YouTuber PPPíter? Přímo v ulicích rušného El Zonte si vyzkoušel jak lze s Bitcoinem zaplatit například za náhrdelník na místní tržnici.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com