Středoamerická země El Salvador, která 7. září 2021 jako první na světě udělala z Bitcoinu zákonné platidlo, je již na třetím místě žebříčku zemí s největším počtem bitcoinových automatů. Více jich je jen ve Spojených státech amerických a v Kanadě.
Podle údajů Coin ATM Radar bylo v El Salvadoru úspěšně nainstalovaných již 205 BTC automatů, které umožňují konverzi Bitcoinů na americké dolary a naopak. Bankomaty pod značkou Chivo si také na rozdíl od BTC bankomatů v jiných zemích neúčtují poplatky za změnu díky vládní podpoře rychlejší adopce Bitcoinu v zemi. Dalších 50 bylo nainstalováno i v USA, kde je mohou Salvadorci využít pro posílání remitencí svým rodinám.
Jeden z těchto bankomatů se mezitím stal obětí minulých protestů proti Zákonu o Bitcoinu a prezidentovi El Salvadoru Nayibovi Bukelemu. Stalo se tak během středečních oslav Dne nezávislosti.
El Salvador nastolil pekelně rychlé tempo
El Salvador při instalaci zmiňovaných automatů nasadil uplynulý měsíc přímo „vražedné tempo“. Měsíc dozadu totiž stály v El Salvadoru takové bankomaty jen čtyři. Tehdy mu stačili v rankingu portálu Statista na 43. příčce. Dnes je již celosvětově třetí za USA a Kanadou.
Kromě bankomatů na Bitcoin je v El Salvadoru otevřených i 50 směnáren, které by měly mít fyzickou obsluhu. Jejich zaměstnanci mají asistovat obyvatelům s nákupem a prodejem BTC a vysvětlit jim v případě potřeby samotné bitcoinové transakce.
Zároveň to vypadá tak, že rychlým tempem roste i využívání vládní kryptopeněženky Chivo Wallet. Bitcoin Magazine upozornil, že si ji nainstalovalo od 7. září už přes 1,1 milionu Salvadorců, což je přibližně 20% celé populace země.
1.1 million Salvadorans are now using @chivowallet 🇸🇻#Bitcoin is banking the unbanked.
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) September 18, 2021
Otázkou však je, zda toto číslo opravdu reflektuje 1,1 milionu Salvadorců nebo celkový počet stažení aplikace. Každopádně motivací pro občany El Salvadoru je, že pokud si přes aplikaci ověří svou totožnost, dostanou dar v podobě 30 dolarů v BTC. Samotný prezident Bukele však přiznal, že aplikace měla své „porodní technické bolesti“ a proto byla dokonce dočasně stažena z oběhu.
Nesrovnalosti s nákupem Bitcoinu?
Zatímco El Salvador se těší rychlému budování bitcoinové infrastruktury, snad poprvé se objevují v souvislosti s ambiciózním bezprecedentním projektem prezidenta Nayiba Bukeleho pochybnosti i ze strany místních kontrolorů. Podle informací agentury Reuters totiž místní „Účetní dvůr“, který dohlíží na veřejné výdaje země, dostal 10. září žádost od skupiny pro lidská práva Cristosal o prověření způsobu vládního nákupu Bitcoinu a jakým způsobem financuje výstavbu zmiňovaných BTC automatů. Úřad následně uvedl, že se bude touto žádostí zabývat a financování těchto věcí podrobí auditu.
Koupili dalších 150 BTC
Uvedené zprávy v souvislosti s touto zemí doplňuje nejnovější informace, podle níž El Salvador využil dnešní propad ceny BTC k nákupu dalších 150 Bitcoinů. Aktuálně tak má země pod kontrolou už 700 BTC, což představuje při současné ceně Bitcoinu hodnotu přibližně 31,3 milionu dolarů.
We just bought the dip.
150 new coins!
El Salvador now holds 700 coins.#Bitcoin🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 20, 2021
zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com