Podle indexu spotřebitelských cen je meziroční inflace v USA na úrovni 7,5%, což je nejhorší číslo od roku 1982, tedy za posledních 40 let. Někteří američtí senátoři však přesto vidí riziko pro finanční stabilitu Spojených států někde úplně jinde. Konkrétně v šesti milionovém EL Salvadoru.
Vyplývá z iniciativy, kterou představili koncem pracovního týdne tři američtí zákonodárci požadující od Ministerstva financí USA „vypracování plánu na zmírnění potenciálních rizik vyplývajících pro finanční systém Spojených států kvůli Zákonu o Bitcoinu v El Salvadoru“. Jedná se o zákon, díky kterému se od 7. září 2021 stal Bitcoin v této středoamerické zemi jako ve vůbec první na světě zákonným platidlem.
Another author @SenBillCassidy says, “El Salvador recognizing Bitcoin as official currency opens the door for money laundering cartels and undermines U.S. interests,”
Ridiculous claims. The US dollar is used more for illicit activity than ANY financial instrument. pic.twitter.com/sIHdTC0Khs
— Dennis Porter (@Dennis_Porter_) February 16, 2022
Návrh zákona s názvem Accountability for Cryptocurrency in El Salvador (ACES) Act podepsali Jim Risch ze státu Idaho, Bob Menendez z Denveru, člen a předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy Bill Cassidy z Louisiany.
,,Přijetí Bitcoinu v El Salvadoru jako zákonného platidla vyvolává značné obavy o ekonomickou stabilitu a finanční integritu obchodního partnera USA ve střední Americe. Tato nová politika má potenciál oslabit americkou politiku sankci, čímž se posílí postavení zlovolných aktérů jako Čína a organizovaných zločineckých organizací,” varoval senátor Risch, který následně doplnil: ,,Naše dvoustranná legislativa usiluje o větší jasnost v politice El Salvadoru a vyžaduje, aby administrativa zmírnila potenciální riziko pro finanční systém v USA.”
Kontroverzní prezident El Salvadoru Nayib Bukele reagoval na tuto snahu přes Twitter způsobem, při kterém senátory označil za “boomery” a následně jim vzkázal: ,,Nejsme vaší kolonií, vaší zahradou nebo předzahrádkou. Držte se mimo naše vnitřní záležitosti. Nesnažte se ovládat něco, co nemůžete kontrolovat.”
OK boomers…
You have 0 jurisdiction on a sovereign and independent nation.
We are not your colony, your back yard or your front yard.
Stay out of our internal affairs.
Don’t try to control something you can’t control 😉
https://t.co/pkejw6dtYn— Nayib Bukele (@nayibbukele) February 16, 2022
Zmiňovaní senátoři z USA nejsou jediní, kterým se Zákon o Bitcoinu v El Salvadoru nelíbí. Svůj nesouhlas s ním dala najevo i Světová banka, Mezinárodní měnový fond a kriticky ho vnímá i několik ratingových agentur či největší komerční banka JP Morgan.
Zdroj:decrypt.co