Lídr úspěšných společností Tesla, SpaceX nebo Neuralink Elon Musk se po pár týdnech opět vyjádřil ke kryptoměnám. Tentokrát jeho odpovědi směřovaly k tématu jejich regulací, které je v tomto čase velmi horké. Obzvláště od momentu, co Čína kryptoměny (opět) zakázala.
Elon Musk, který sám vlastní blíže nespecifikované množství Bitcoinů a jeho firma Tesla je druhým největším držitelem BTC z veřejně obchodovaných společností, se k tématu kryptoměn vyjádřil během konference Code 2021 v Beverly Hills.
Když se ho redakce CNBC zeptala, zda by měly být Spojené státy zapojeni do regulace kryptoměn, uvedl: ,,Odpověděl bych jim: Nedělejte nic.“ Kontroverzní vizionář následně doplnil: ,,Myslím, že kryptoměny nelze zničit, ale je možné, že vlády dokáží zpomalit jejich pokrok.“
Čína mohla mít na zákaz kryptoměn několik důvodů
Musk naznačil, že nejnovější kroky Číny v souvislosti s kryptoměnami mohou souviset i s tím, že tato země má aktuálně velké problémy s nedostatkem elektrické energie. ,,Část z toho se může skutečně týkat nedostatku elektřiny v mnoha částech Číny. Mnoho jihočínských regionů má nyní náhodné výpadky elektřiny, protože poptávka po energii je vyšší, než předpokládali. Těžba kryptoměn v tom může sehrát roli.“
Decentralizované kryptoměny však mají i vlastnosti, které mohou podkopat moc centrálních bank a samotných vlád. Čína je zemí, která na taková rizika nechce ani jen pomyslet. Musk proto nevylučuje ani tyto vlivy, když uvedl: ,,Myslím, že kryptoměny jsou zásadně zaměřeny na snížení moci centralizované vlády. To se jim prostě nelíbí.“
Jak mohou vlády zpomalit rozvoj kryptoměn?
Pokud jde o to, jakým způsobem mohou vlády rozvoj kryptoměn zpomalit, což naznačil i Elon Musk, příkladů z minulosti a možných scénářů pro nejbližší období je hned několik:
- Čínský zákaz těžby vyhnal čínské těžaře z pevninské Číny – dočasně se prudce propadl hashrate BTC, což mělo negativní vliv na cenu BTC, ale i na bezpečnost celé jeho sítě
- Nejnovější zákaz těžby v Číně vedl k ukončení činnosti Ethereum poolů SparkPool a BeePool – jejich existence i pro blížící se přechod Ethereum na Proof of stake konsensus je velice sporná
- Velký americký zákon Infrastructure Bill, který se bude v dohledné době schvalovat ve Sněmovně reprezentantů, má pasáže, které mohou podkopat americký kryptoprůmysl, pokud nebudou upravené a následně budou daňovým úřadem striktně prosazovány – to by teoreticky mohlo vést až k odchodu amerických kryptospolečností a těžařů kryptoměn z USA
- Šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler avizuje přísné regulace pro defi sektor a také stablecoiny. Tyto regulace mohou zpomalit zejména rozvoj v oblasti decentralizovaného financování
zdroj: decrypt.co