Kolem Elona Muska se toho v poslední době děje hodně. Vlastně až moc. My jsme o jeho činech psali v několika článcích:
1. Nejdřív, když oznámil zastavení přijímaní plateb v Bitcoinu Teslou,
2. Poté, když se o tomto rozhodnutí strhla lavina reakcí na Twitteru,
3. Následně jsme informovali o jeho dalších reakcích a přilévání do ohně,
4. A nakonec jsme nevynechali zprávu o tom, že se potvrdila spolupráce Elona Muska s vývojáři Dogecoinu od roku 2019.
To je pěkná řádka událostí za poslední 3 dny. No a protože jsme vás nechtěli připravit o Elona ani dnes, rozhodli jsme se zakončit tento týden na jeho počest detailním zamyšlením nad jeho životem i osobností.
Odmalička to byl rebel!
Čím začít tak úchvatný život velikána? Asi jeho narozením. Elon Musk se narodil 28. června 1971 v Jihoafrickém městě Pretoria, kde vyrůstal a byl vychováván matkou pocházející původně z Kanady, profesí modelkou a dietoložkou. Otec jihoafričan je elektromechanický inženýr, pilot, námořník, konzultant a stavební podnikatel.
Po rozvodu rodičů v roce 1980, ve věku 9 let, se rozhodl žít se svým otcem, čehož následně opakovaně litoval. Svému otci se odcizil a nazval ho jako „hroznou lidskou bytost… Téměř každou zlou věc, která by Vás mohla napadnout, on udělal.“
Tady si můžeme všimnout hned první nepříznivé události určující vývoj Muskovi osobnosti. Jak uvádí ve svých dílech Michel Foucault, jeden z nejvýznamnějších filozofů a psychologů 20. století, a společně s ním celá řada dalších autorů, naše dětství má nejvýraznější podíl na utváření naší osobnosti. Všichni si z dětství neseme řadu traumat, některá traumata jsou však větší než ostatní. Měli bychom se snažit v průběhu života tyto traumata vyléčit, problémem však je, že o nich spousta z nás ani netuší.
Není se proto čemu divit, že Musk byl už odmalička podivínem a introvertním dítětem, následkem čehož byl šikanován a jednou dokonce skončil v nemocnici poté, co ho skupina hochů shodila ze schodů. To ho však v životě nezastavilo, naopak ho to povzbudilo k tomu, aby se více věnoval četbě. Musk tedy vyrůstal jako odstrčené dítě, procházející si odloučením od svých vrstevníků a šikanou, které se přes všechny těžkosti zapřelo a soustředilo na svůj vlastní rozvoj.
Jako dítě tak měl neustálou neukojitelnou chuť číst. Už v 8 letech přečetl Musk všechny knihy v jeho místní knihovně, včetně celé Encyklopedie Britannica. Stejně tak si díky svému zápalu do četby Musk od 10 let vyvinul zájem o počítače a technologie. Pomocí manuálu se naučil programovat a ve 12 letech naprogramoval a prodal video hru nazvanou Blastar za $500.
Jeho bratr Kimbal Musk, popsal svého bratra jako chlápka s neomezenými ambicemi, kdy o něm prohlásil: Není to běžný typ ambicí. Jeho mysl musí být neustále naplňována a problémy, které na sebe bere, musí být proto v průběhu času stále složitější, aby si udržely jeho zájem.“ Bratrovo tvrzení dokládá Muskovu touhu po neustálém posouvání hranic, pramenící už od jeho útlého dětství. Tato vlastnost se stala určující pro celou jeho dosavadní kariéru.
V mládí Muska významně ovlivnila také jeho oblíbená knižní série Nadace, což je epická science fiction sága, kterou její autor Isaac Asimov psal po dobu 49 let.
Podle wikipedie „se svět série Nadace odehrává více než dvacet tisíc let v budoucnosti, kdy lidstvo osídlí celou Galaxii a vytvoří jednotnou říši, která bude sjednocovat všechny lidmi obydlené planety. Vychází z toho, že geniální matematik Hari Seldon vyvinul teorie umožňující předpovídat chování velkých lidských mas v průběhu dlouhých časových údobí, jež položily základ vědy nazvané psychohistorie, která matematickými cestami odhaluje budoucnost. Vychází z předpokladu, že zatímco chování jednotlivců je příliš svobodné a nepředvídatelné, chování velké masy lidí lze predikovat na základě matematických simulací.“
Tato psychohistorie zní, že by mohla být užitečná i na finančních trzích jako nástroj pro předpovídání jejich dlouhodobého vývoje. Ale Musk se vydal jiným směrem. Z tohoto díla si vzal nosnou myšlenku „měli byste se pokusit podniknout řadu akcí, které pravděpodobně prodlouží civilizaci, minimalizují pravděpodobnost temného věku a zkrátí délku temného věku, pokud existuje“. Můžeme tak být rádi, že se Muskovou oblíbenou knihou v mládí nestalo dílo 1984.
Žádný učený z nebe nespadl
Musk navštěvoval chlapeckou Univerzitu v Pretorii, aby se vyhnul povinné službě v jihoafrické armádě. Už po 5 měsících však studia zanechal a navzdory přání svého otce, aby školu dostudoval, se přestěhoval do Ameriky. Tento čin můžeme chápat také jako útěk z domova, od svého otce a veškerých dětských strastí.
Ke svému kroku prohlásil: „Vzpomínám si, myslel jsem si a viděl jsem, že Amerika je místo, kde jsou úžasné věci možnější, než v ostatních státech světa.“ V polovině června 1989 přijel do Kanady, kde hledal svého prastrýce v Montrealu, kterého ale nenašel, zůstal proto v mládežnické ubytovně. V tomto období zrovna oslavil své 18. narozeniny. Následně odcestoval na západ za svým druhým bratrancem do kanadské provincie Saskatchewanu, kde strávil rok příležitostnou prací na farmě a dřevařském průmyslu. Tady opět můžeme vidět jeho zatvrzelou povahu a odhodlání překonávat všechny překážky navzdory osudu, což jsou rysy ovlivňující jej dodnes.
V roce 1990 nastoupil na Queen’s University v Kingstonu, aby po dvou letech přešel na Pensylvánskou univerzitu, kde v roce 1997 promoval se 2 bakalářskými tituly z ekonomie a fyziky.
Během roku 1994 Musk absolvoval dvě stáže v Silicon Valley ve startupu na ukládání energie Pinnacle Research Institue, který vynalezl elektrolytické ultrakondenzátory pro uchovávání energie a druhém v Rocket Science Games. Můžeme předpokládat, že tyto události jen podpořily jeho nadšení do přelomových technologií.
Svoje nadšení se snažil rozvíjet i nadále. V roce 1995 byl Musk přijat na Ph.D. program v energetické fyzice a vědě o materiálech na Stanfordské univerzitě v Kalifornii. Musk se pokusil o pracovní pozici ve společnosti Netscape, ale nikdy nedostal zpětnou odpověď. Toho času se znovu projevila jeho vzdorovitá povaha, když po dvou dnech studia na Standfordu zanechal a rozhodl se připojit k Internetové horečce, známé také jako „dot-com bublina“, a založil internetový startup.
Těžké začátky
Tento startup se jmenoval Zip2, což byla softwarová společnost. V raných 90. letech internet nikoho moc nezajímal. V roce 1996 však obdrželi investici ve výši $3 miliony. Musk vzpomíná na toto období tak, že před úspěchem společnosti neměl peníze ani na byt, a proto spal na pohovce v kanceláři a sprchoval se v mládežnické organizaci YMCA (Young Men’s Christian Association). Kromě toho si stěží mohli dovolit sotva jeden počítač.
„Webová stránka běžela během dne a já ji kódoval v noci, sedm dní v týdnu, pořád.“
Musk byl následně odvolán jako CEO ze své vlastní společnosti a v roce 1999 došlo k jejímu odkoupení společností Compaq za $307 milionů. Za svůj 7% podíl Musk obdržel $22 milionů.
Následně se Musk vydal do vod online finančních služeb a založil X.com. Jednalo se o jednu z prvních online bank. Musk byl tehdy znovu nahrazen jako CEO, protože jej investoři považovali za příliš nezkušeného. Opětovně tak čelil pohledu na něj jako na „outsidera“ a musel bojovat, aby dokázal, že tomu tak není.
Později se jako CEO vrátil, když došlo ke sloučení s online bankou Confinity, která využívala vlastní řešení převodu peněz s názvem PayPal, které bylo populárnější než to od X.com. Musk tehdy preferoval software od Microsoftu před Linuxem, což ve společnosti vyvolalo roztržku a odchod jednoho ze zakladatelů Confinity, Petera Thiela.
Společnost kvůli následným technologickým problémům a nesoudržného obchodního modelu opětovně vyloučila Muska a v září 2020 ho nahradila zpátky Thielem. Pod jeho vedením se společnost zaměřila na službu PayPal a následně se na tento název přejmenovala v roce 2001. O rok později Paypal odkoupil eBay za $1,5 miliardy, čímž Musk jako největší akcionář s 11,7 % získal přes $100 milionů. Nakonec v roce 2017 Musk od PayPalu odkoupil doménu X.com za neznámou částku, prý pro něj měla sentimentální hodnotu.
SpaceX
V roce 2001 se Musk zapojil do neziskovky Mars Society. Zaujali ho plány umístit na Mars růstovou komoru pro rostliny. Proto se rozhodl sám vést diskuzi o financování projektu. V říjnu 2001 odcestoval do Moskvy, aby koupil renovované mezikontinentální balistické střely (ICBM), které by mohly vyslat náklad pro zelený skleník do vesmíru. A nastal starý známý problém – při jednání jej společnosti NPO Lavochkin a Kosmotras považovali za nováčka a dokonce si na něj odplivnul jeden z hlavních ruských návrhářů.
Musk se po další snaze vést jednání v Rusku a drahé nabídce od Kosmotrasu ve výši $8 milionů za jednu raketu rozhodl založit společnost, která by mohla stavět cenově dostupné rakety. Se $100 miliony svého raného jmění založil Musk v květnu 2002 společnost Space Exploration Technologies Corp., obchodovanou jako SpaceX. V roce 2021 zůstává generálním ředitelem a hlavním inženýrem společnosti.
Tesla
Společnost Tesla, Inc. – původně Tesla Motors – byla založena v červenci 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem, kteří společnost financovali až do finačního kola série A. Oba muži hráli aktivní roli v raném vývoji společnosti před Muskovým zapojením. Musk vedl investiční sérii A v roce 2004 a připojil se k představenstvu Tesly jako předseda, později dohlížel na design produktů.
Po sérii eskalujících konfliktů v roce 2007 a finanční krizi v roce 2008 byl Eberhard z firmy vyloučen. Musk převzal vedení společnosti jako CEO v roce 2008. Urovnání soudního sporu z roku 2009 s Eberhardem určilo Muska za spoluzakladatele Tesly spolu s Tarpenningem a dvěma dalšími.
V září 2018 byl Musk žalován americkou Komisí pro kontrolu cenných papírů (SEC) za tweet, který prohlašoval, že chystá převést společnost Tesla do soukromého vlastnictví.
Soudní proces prohlásil, že diskuse, které Musk vedl se zahraničními investory v červenci 2018, nepotvrdily klíčové podmínky dohody, a tudíž charakterizoval tweet jako falešný, zavádějící a škodlivý pro investory, následně se snažil zabránit Muskovi ve funkci generálního ředitele veřejně obchodovaných společností. Musk označil obvinění za neopodstatněná a tvrdil, že nikdy neohrozil svou bezúhonnost. O dva dny později se Musk domluvil se SEC, on i Tesla dostali každý pokutu $20 milionů a Musk byl nucen odstoupit na tři roky z funkce předsedy Tesly, ale zůstal jako CEO společnosti.
Musk v rozhovorech uvedl, že nelituje tweetu, který zapříčinil vyšetřování SEC. Dne 19. února 2019 následoval další tweet o tom, že Tesla v roce 2019 vyrobí půl milionu automobilů. SEC reagovala na Muskův tweet podáním žaloby u soudu kvůli porušení podmínek dohody, což Musk zpochybnil.
Nakonec bylo vše vyřešeno společnou dohodou mezi Muskem a SEC, která objasňovala podrobnosti dohody předchozí. Nová dohoda zahrnovala seznam témat, která by Musk potřeboval podat k předběžnému schválení než by o nich mohl tweetovat. V květnu 2020 soudce zabránil soudnímu řízení, které tvrdilo, že Muskův tweet týkající se ceny akcií Tesly („příliš vysoké imo“) tuto dohodu porušil.
OpenAI
V prosinci 2015 Musk oznámil vytvoření OpenAI, neziskové společnosti zabývající se umělou inteligencí (AI), jejímž cílem je vývoj umělé obecné inteligence, která má být bezpečná a prospěšná pro lidstvo.
Zvláštní zaměření společnosti je „působit proti velkým korporacím a vládám, které mohou získat příliš mnoho moci tím, že vlastní super inteligentní systémy“. V roce 2018 Musk opustil představenstvo OpenAI, aby se vyhnul možným budoucím konfliktům se svou rolí generálního ředitele Tesly, protože Tesla se stále více angažuje v AI prostřednictvím Tesla Autopilot.
Neuralink
V roce 2016 Musk spoluzaložil společnost Neuralink, zabývající se neurotechnologií, která má integrovat umělou inteligenci do lidského mozku. Taková vylepšení by mohla vylepšit paměť nebo umožnit zařízením efektivněji komunikovat se softwarem.
Na živé demonstraci v srpnu 2020 Musk popsal jedno ze svých raných zařízení jako „Fitbit ve vaší lebce“ (chytré fitness hodinky), které by brzy mohlo vyléčit paralýzu, hluchotu, slepotu a další postižení. Řada neurologů a publikací tvrzení zkritizovalo jako spekulativní.
The Boring Company
The Boring Company je společnost založená v roce 2016, zabývající se stavbou tunelů. Na začátku roku 2017 zahájili jednání s regulačními orgány a zahájili výstavbu „zkušebního výkopu“ v prostorách kanceláře SpaceX, protože ten nevyžadoval žádná povolení. Na začátku roku 2020 byl dokončen tunel pod kongresovým centrem v Las Vegas. Místní úředníci schválili další rozšíření tunelového systému.
V roce 2018 společnost The Boring Company prodala 2 000 plamenometů jako merchandising a reklamní předměty inspirované filmem Spaceballs (1987) režiséra Mela Brookse.
Neoblíbený šéf
Veškeré Muskovi podnikatelské kroky tak dávají nahlédnout do jeho složité cesty plné kontroverzí. V tomto světle se zdá být logickým vyústěním i kritika Muskova manažerského stylu a zacházení s jeho zaměstnanci. Blízký spolupracovník Muska uvedl, že vykazuje „vysokou úroveň degenerativního chování“, jako je paranoia a šikana.
Další osoba ho popsala jako projevujícího „totální a úplnou patologickou sociopatii“. Business Insider uvedl, že zaměstnancům Tesly bylo řečeno, aby nechodili kolem Muskova stolu kvůli jeho „divokému běsnění“. Wall Street Journal uvedl, že poté, co Musk trval na označení svých vozidel jako „samojízdných“, čelil kritice svých inženýrů, z nichž někteří v reakci rezignovali, přičemž jeden uvedl, že Muskovo „bezohledné rozhodování potenciálně ohrožuje životy zákazníků“.
Zachránce „Pro dobrotu, na žebrotu“
Další kontroverzí si Musk prošel v červenci 2018, kdy zařídil, aby jeho zaměstnanci postavili malý záchranný modul, který měl pomáhat při záchraně dětí uvízlých v zatopené jeskyni v Thajsku. Inženýři ve SpaceX a The Boring Company miniponorku osobně doručili do Thajska. Tou dobou však bylo 8 z 12 dětí již zachráněno a thajské úřady ponorku nepoužily.
Rekreační jekynář, Vernon Unsworth, jeskyni dobře znal a sehrál při záchraně klíčovou roli. Zkritizoval ponorku ponorku, protože si myslel, že jde pouze o snahu o zvýšení veřejného mínění bez šance na úspěch. Musk prý „neměl žádnou představu o tom, jaký je jeskynní průchod“ a „může si svou ponorku strčit tam, kde to zabolí“. Musk na Twitteru tvrdil, že by zařízení fungovalo, a označil Unswortha jako „pedo chlápka“. Následně smazal tweety spolu s dřívějším tweetem, ve kterém řekl dalšímu kritikovi zařízení: „Zůstaň v kontaktu, blbče.“ Následkem těchto událostí Unsworth podal žalobu pro urážku na cti.
Někdy v této době se na scéně objevila i postava Jamese Howarda-Higginse. Tento muž poslal Muskovi e-mail, kde tvrdil, že je soukromým detektivem, a nabídl své služby v pátrání po Unsworthově minulosti, což Musk přijal. Higgins byl později odhalen jako usvědčený zločinec s vícenásobným počtem podvodů.
30. srpna poslal Musk na základě podrobností získaných během údajného vyšetřování email reportérovi BuzzFeed News, který o této kontroverzi psal. Tento email obsahoval úvod s názvem „mimo záznam“, sdělující reportérovi, aby „přestal bránit dětské násilníky, ty zasranej debile“ a prohlašující, že Unsworth je „svobodný běloch z Anglie, který cestoval do Thajska nebo v něm žil 30 až 40 let… dokud se nepřestěhoval do Chiang Rai za dětskou nevěstou, která měla v té době asi 12 let.“ 5. září reportér tweetoval snímek obrazovky s e-mailem a uvedl, že „mimo záznam je dohoda dvou stran“, s kterou „nesouhlasil“.
Unsworth podal žalobu a Musk na svou obranu tvrdil, že u použití slangového „pedo chlápka“ se jednalo o běžnou urážku používanou v Jižní Africe, když v ní vyrůstal… podobné jako „strašidelný starý muž“ a je používána k urážce vzhledu a chování dané osoby. Případ pomluvy začal v prosinci 2019, kdy Unsworth požadoval náhradu škody ve výši $190 milionů. Během soudu se Musk Unsworthovi za tweet znovu omluvil. 6. prosince porota rozhodla ve prospěch Muska a prohlásila, že nebyl odpovědný.
Milovník marihuany
Musk se také v září 2018 objevil v podcastu The Joe Rogan Experience, kde si potáhl z doutníku, jehož tabák podle Joe Rogana obsahoval konopí. The Washington Post poznamenal, že: „V rukou médií se stal příběhem o Muskově rostoucí nestabilitě.“
Fortune si kladlo otázku, zda užívání konopí může mít důsledky pro smlouvy SpaceX s letectvem Spojených států, ačkoli mluvčí letectva řekl The Verge, že nedošlo k žádnému vyšetřování a že letectvo situaci stále zpracovává. V rozhovoru Musk o incidentu řekl: „Nekouřím trávu. Jak kdokoliv, kdo sledoval tento podcast, může říct, nemám ponětí, jak trávu kouřit.“
Snílek o „Catgirls“
V roce 2018 Musk šokoval vědeckou komunitu zprávou, když oznámil, že vstupuje do oblasti bioinženýrství. Měl sen prodávat geneticky chované kočkoholky („catgirls“) pro domácí trh.
Člověk by si mohl myslet, že to byl jen další z Muskových žertů, ale on to se svými catgirls myslel opravdu vážně. V tiskové zprávě uvedl: „Poté, co Trump nedokázal učinit anime skutečným, věděl jsem, že jsem reálně jediný člověk, který to může potenciálně uskutečnit. Takže jsem vyčlenil nějaké financování, najal nějaké lidi a o 12 měsíců později jsme tady. Prostě jenom fakt chci nějaké catgirls.“
Ada Stockton, hlavní výzkumný pracovník projektu, uvedl, že kočkoholky byly navrženy tak, aby fungovaly jako domácí kočka; poskytující společnost, zábavu a pohodlí.
Tým překvapivě rozprodal všechny své demo modely. Nikdo neví, jestli Musk bude i nadále plnit svůj sen o kočkoholkách, nebo ho zahodil ve prospěch kolonizace Marsu.
Milovník hudby
30. března 2019 Musk vydal na SoundCloudu rapovou skladbu „RIP Harambe“ jako nahrávku od Emo G Records. Skladba je narážkou na zabití Harambeho a následnou „nevkusnou“ internetovou senzacechtivost kolem události. Song nahrál Yung Jake.
30. ledna 2020 Musk vydal EDM skladbu „Don’t Doubt Ur Vibe“, která obsahuje jeho vlastní texty a vokály. Zatímco kritik Guardianu Alexi Petridis to popsal jako „nerozeznatelné … od mnoha kompetentních, ale neochvějných kousků domácí elektroniky zveřejněných kdekoliv na Soundcloudu“, TechCrunch uvedl, že „to není špatná reprezentace žánru“.
Politik
V rozhovoru pro The Washington Post Musk prohlásil, že je „významným (i když ne největším) dárcem demokratů“, ale že ve velké míře přispívá i republikánům. Musk dále uvedl, že politické příspěvky jsou podmínkou, aby mohl mít hlas ve vládě Spojených států.
Kritizoval tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa, ale později přijal pozvání k účasti ve dvou obchodních poradních radách pro Trumpa. Následně v červnu 2017 z obou rezignoval na protest proti Trumpovu rozhodnutí vyřadit Spojené státy z Pařížské dohody. V demokratických prezidentských primárkách v roce 2020 Musk podpořil kandidáta Andrewa Yanga a vyjádřil podporu jeho navrhovanému univerzálnímu základnímu příjmu. Musk uvedl, že si myslí, že teoretická vláda na Marsu by měla být přímou demokracií.
V červenci 2020 Musk na Twitteru tweetoval výraz „Pronouns suck“, a to i od své partnerky Grimes. Někteří tweet vnímají jako transfobní a jako útok na nebinární identity. V sérii tweetů z prosince 2020 se Musk znovu vysmíval používání zájmen. Kampaň za lidská práva, která dříve dala společnosti Tesla první místo v jejím indexu podnikové rovnosti, kritizovala jeho tweety a vyzvala k omluvě.
Musk uvedl, že se nedomnívá, že by americká vláda měla poskytovat dotace společnostem, ale měla by místo toho odradit od špatného chování uhlíkovou daní. Musk říká, že volný trh by tak dosáhl nejlepšího řešení a že výroba ekologicky šetrných vozidel by měla mít své vlastní důsledky. Jeho postoj byl označen za pokrytecký, protože jeho podniky získaly dotace v řádu miliard dolarů.
Musk, dlouholetý odpůrce shortování na trzích, opakovaně kritizoval tuto praxi a tvrdil, že by měla být nezákonná. Na začátku roku 2021 podporoval short squeeze GameStopu.
Dezinformátor
Musk byl kritizován za veřejné komentáře a chování související s pandemií COVID-19. Šířil dezinformace o viru, včetně propagace chlorochinu a tvrzení, že je manipulováno se statistikami smrti. Tvrdil, že „Děti jsou v zásadě imunní“ vůči koronaviru SARS-CoV-2 a nazval „paniku koronaviru hloupou“.
Opakovaně kritizoval lockdowny a porušoval místní nařízení opětovným otevřením továrny Tesla Fremont. V březnu 2020 Musk předpovídal, že „do konce dubna bude v USA téměř nulový počet nových případů“. Politico později označilo toto prohlášení za jedno z „nejodvážnějších, nejsebevědomějších a mimořádně nesprávných prognóz.“ V listopadu 2020 se na Twitteru objevila fráze „Space Karen“ v souvislosti s Muskem poté, co tweetoval dezinformace o účinnosti testování COVID-19. V dubnu 2021 tweetoval upravenou verzi karikatury Bena Garrisona s karikaturou Billa Gatese a zprávou proti vakcinaci, než ji později smazal.
V březnu 2020 také Musk nabídl darování ventilátorů. Několik nemocnic poznamenalo, že zařízení, která byla nakonec darována, byly stroje BiPAP a CPAP, nikoli vyhledávané ventilátory, ale tyto stroje mohly být stále použity k uvolnění ventilátorů pro nejvíc nemocné pacienty. V roce 2021 byla v Nature Communications zveřejněna zjištění o programu antigenních testů, na jehož vytvoření spolupracoval Musk a vedoucí lékař SpaceX s lékaři a akademickými vědci.
Obezřetný podporovatel umělé inteligence
Muskovým častým tématem je také obava z umělé inteligence, kterou označuje za „nejvážnější hrozbu pro přežití lidské rasy“. Během interview na sympoziu MIT popsal umělou inteligenci jako největší existenční hrozbu a dále „čím dál víc si myslím, že by měla existovat nějaká regulační ochrana, možná na národní i mezinárodní úrovni, abychom si byli jisti, že neuděláme nějakou hloupost“. Vytvoření umělé inteligence hodnotí termínem „vyvolání démona“.
Navzdory tomu investoval do firmy, vyvíjející umělou inteligenci DeepMind, a Vicarious (další společnost pracující na zvýšení inteligence strojů) a v roce 2015 spoluzaložil výzkumnou organizaci OpenAI. Při těchto investicích upřesnil, že tyto investice „nebyly provedeny za účelem jejich návratnosti, ale kvůli dohledu na současný stav vývoje v oboru“.
Také říká: „Ve filmech na toto téma, jako například Terminátor, se události vyvíjejí děsivě. A my bychom se měli postarat, aby byly dobré, ne špatné.“
Muskovy názory na AI vyvolaly polemiku. Podle CNBC Musk „není vždy příznivě vnímán“ výzkumnou komunitou AI. Musk a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se v této záležitosti střetli, přičemž Zuckerberg označil jeho varování za „docela nezodpovědné“. Kritizována byla také Muskova tvrzení, že lidé žijí v počítačové simulaci.
Musk kritizoval veřejnou dopravu, postoj, který byl nazván elitářským. Jeho komentáře vyvolaly rozsáhlou kritiku jak odborníků na dopravu, tak na územní plánování.
Přelétavý manžel
V osobním životě se Musk během studia na Queen’s University setkal se svou první manželkou, kanadskou autorkou Justine Wilsonovou. Vzali se v roce 2000 a rozvedli se v roce 2008. Jejich první dítě, syn Nevada Alexander Musk, zemřelo na syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) ve věku 10 týdnů. Nadále sdílejí péči o svých pět přeživších dětí, všechno jsou to synové.
V roce 2008 začal Musk chodit s anglickou herečkou Talulah Rileyovou a v roce 2010 se pár oženil. V roce 2012 Musk oznámil s Riley rozvod. V roce 2013 se Musk a Riley znovu oženili. V prosinci 2014 požádal Musk o druhý rozvod s Riley; žádost však byla stažena. Druhý rozvod byl nakonec dokončen v roce 2016. Musk poté v roce 2017 chodil několik měsíců s Amber Heard, o kterou údajně jevil zájem už od roku 2012. Později byl obviněn z aféry s Heard, zatímco byla ještě vdaná za Johnnyho Deppa.
V květnu 2018 Musk a kanadská hudebnice Grimes odhalili, že spolu chodí. Grimes porodila jejich syna v květnu 2020. Podle Muska a Grimes se jmenoval „X Æ A-12“. Název by však porušil kalifornská nařízení, protože obsahoval znaky, které nejsou v moderní anglické abecedě, proto byl poté změněn na „X Æ A-Xii“. To vyvolalo ještě větší zmatek, protože ani Æ není písmeno v moderní anglické abecedě. Dítě bylo nakonec pojmenováno „X AE A-XII“, přičemž „X“ je jako křestní jméno a „AE A-XII“ jako prostřední jméno. Musk nejspíš trestá svého novorozeného syna za své zpackané dětství. Tuší někdo, jak se to vyslovuje?
Od počátku roku 2000 do konce roku 2020 pobýval Musk v Kalifornii, kde byly založeny společnosti Tesla i SpaceX a kde se stále nachází jejich ústředí. Od prosince 2020 žije Musk v Texasu.
Když Musk v květnu 2021 hostil Saturday Night Live, řekl, že má Aspergerův syndrom.
A tím se dostáváme do současnosti a k faktu, který většina lidí úplně opomíjí.
Duševně poznamenaný
Jestli je něco jisté, tak skutečnost, že Elon Musk má rád pozornost. Což je trochu v rozporu právě s jeho tvrzením minulou sobotu v Saturday Night Live, že má Aspergerův syndrom.
To je celoživotní mentální onemocnění ovlivňující veškeré smýšlení daného jedince, způsobující jejich nositelům značné problémy v sociálním životě a chápání světa. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o jakési asociály, kteří mají špatný smysl pro humor, protože nechápou sarkasmus, neustále někomu lezou na nervy a tak nemají ani moc přátel. To by docela sedělo.
S určitostí nevíme ani to, jakou konkrétní formou Aspergerova syndromu Musk trpí. Těch je totiž více a nejedná se jen o sociální zdrženlivost. Na veřejnosti totiž vystupuje zdánlivě rád.
Podle wikipedie rozlišujeme u lidí s AS celkem 5 typů sociálního chování: osamělý, pasivní, aktivní, formální a smíšený. Ten formální je charakterizován u dětí takto: „Děti s formálním chováním svým projevem připomínají spíše dospělé. Mají výborné vyjadřovací schopnosti, jejich řeč však působí strojeně. V sociálním styku jsou odtažití, působí chladným dojmem. Mají v oblibě společenské rituály a úzkostlivě dbají na jejich dodržování. Lpějí na pravidlech a normách chování, jakékoli porušení předpisů je silně rozruší, reagují afektem. Mají problém porozumět ironii, humoru, metaforám. V sociálním kontaktu jsou velice naivní a upřímní, i když se to v dané situaci vůbec nehodí. Mají encyklopedické zájmy, o svém hobby vědí neuvěřitelné detaily a podrobnosti.“
Popis se Muskovi dost podobá. A vysvětlovalo by to i stížnosti na výbuchy a nevhodné chování od jeho spolupracovníků.
Pro lepší představu si můžeme představit osobu velmi se podobající doktoru Sheldonovi Cooperovi z Teorie velkého třesku. Ten byl také výstředním asociálem, který viděl svět dost „jinak“ než ostatní kolem něj. Měl však štěstí na chápající kamarády.
Musk je tedy možná génius, možná je jen trochu divnej, nebo má vážně špatný smysl pro humor. Ale to by se vlastně dalo říct i o Sheldonovi. A nikdo mu to nemá za zlé. Alespoň tedy nikdo z diváků tohoto populárního sitcomu, jeho seriáloví přátelé by nejspíš pár stížností směrem k jeho osobnosti našli. Přesto, nadaný a inteligentní vědec a profesor teoretické fyziky s IQ 187 je oblíbenou postavou. Predevším však fiktivní postavou.
Udělejte z Sheldona nejbohatšího muže na světě, dejte mu moc rozhodovat nad osudem lidstva a najednou, i přes jakékoliv sympatie k jeho postavě, si začneme uvědomovat nebezpečný řetězec událostí, ke kterému taková kombinace vlastností může vést.
Jistě, jak uvádí web Investing.com, odhadované IQ Elona Muska je „jen“ 155.
„Pravdou je, že žádné oficiální údaje nepotvrzují IQ Muska. Odhaduje se však kolem 155. Pro kontext, IQ většiny lidí spadá do rozmezí 85 až 115, přičemž průměr je 100. Více než 95 % světové populace se nachází pod 130, zatímco IQ pozoruhodných mozků jako Hawkinga a Einsteina je kolem 160.“
Problém je v tom, že Musk svým jednáním ovlivňuje celý trh kryptoměn. Mnoho lidí se řídí jeho prohlášeními nebo jim přizpůsobují své investice. Je správné, aby jeden muž měl takový vliv? Odpověď se sama nabízí.
Kdo je tedy Elon Musk?
Elon Musk je jiný než ostatní. S tím se nejspíš dá souhlasit. Zároveň má talent vidět věci v odlišném světle než ostatní.
Jak o něm říká jeho bratr Kimbal: „[Musk] je schopen vidět věci jasněji způsobem, kterému nikdo jiný, koho znám, nerozumí. V šachu se může stát, že dokážete vidět 12 tahů dopředu, pokud jste velmistrem. A Elon dokáže vidět, co se děje, o 12 kroků napřed, v jakékoliv konkrétní situaci.“
Na základě veškerých předložených informací tak můžeme s klidným svědomím prohlásit, že Musk je Génius. Nebo alespoň někdo, kdo se mu velice přibližuje.
Když se důkladně podíváme na celý Muskův život, jeho události nám mohou více přiblížit mnohé z Muskových činů a chování. V zásadě jde o člověka, který si prošel těžkým dětstvím, osamoceným mládím a díky tomu se zocelil a vyvinul si smysl pro překonávání překážek a neustálé posouvání hranic, které ho žene dopředu a dává jeho životu smysl. To je úctyhodné konání, které přináší naší společnosti spoustu užitku.
Na druhou stranu, Elon zjevně má i svou odvrácenou stranu osobnosti, kterou řídí jeho traumatizovaná dětská duše a pocit méněcennosti, který potlačuje prostřednictvím rebelských činů a „trollení“ společnosti na Twitteru.
Pokud do tohoto koktejlu přimícháme zmíněný Aspergerův syndrom, dostáváme drink plný nejistoty.
Dobrou zprávou tak zůstává fakt, že i přes nestabilní povahu a kontroverzní chování se zdá, že Muskovi jde především o dobro společnosti. Ale to tvrdí „padouši“ z filmů taky. A zprávy z Muskova osobního života nesvědčí o vždy úplně příčetné povaze.
Můžeme tak jen doufat, že Elon své „démony“ ukočíruje s grácií a jeho dobré úmysly se nezvrhnou v utopickou verzi z jeho oblíbených sci-fi knížek.
Zdroje: 1. Investing.com, 2. Wikipedie CZ, 3. Wikipedie ENG,