Banka pro mezinárodní zúčtování (Bank for International Settlements – BIS) zveřejnila studii, podle které drtivá většina centrálních bank zvažuje zavedení digitální formy své měny – čili digitální měny centrální banky. CBDC.
V dokumentu, který byl publikován koncem minulého týdne a týká se výsledků průzkumu realizovaného mezi říjnem a prosincem 2021, se uvádí, že 90% z 81 oslovených centrálních bank (25 centrálních bank spadá mezi vyspělé ekonomiky) uvedlo, že určitým způsobem odstartovaly své práce CBDC. Jen 26% zástupců centrálních bank ale uvedlo, že se jim již podařilo v této věci spustit pilotní projekt. Pokud jde o testování technologie Proof of Concept, k tomuto procesu přistoupilo již 60% centrálních bank.
Zajímavý je především obrovský meziroční růst zájmu centrálních bank o CBDC – oproti roku 2020 totiž stoupl o zhruba 83 %. Autoři studie to vysvětlují pandemií koronaviru, která mnohé přinutila více přemýšlet nad možnostmi přechodu na efektivnější digitální platební řešení.
,,Více než dvě třetiny centrálních bank se celosvětově domnívají, že pravděpodobně vydají nebo by mohly vydat maloobchodní CBDC v krátkodobém nebo střednědobém horizontu,“ tvrdí studie BIS. ,,Práce na velkoobchodních CBDC je stále více poháněna důvody souvisejícími s efektivností přeshraničních plateb. Centrální banky používají CBDC za nástroj, který je schopen zmírnit klíčové problémy jako jsou omezené provozní hodiny současných platebních systémů a délka současných transakčních řetězců.“
Téma CBDC je horké i mezi fanoušky decentralizovaných kryptoměn, avšak ne v pozitivním smyslu slova. CBDC je totiž přesným opakem Bitcoinu, který nemá centrální entitu, která by měla právo měnit „pravidla hry“. Mnozí se zřejmě správně obávají, že CBDC mohou vést ke kompletní kontrole centrální banky a tím pádem i státu nad penězi lidí s tím, že vedle toho výrazným způsobem ohrozí i jejich soukromí.
Zdroj:cointelegraph.com