ETH 2.0 je označováno jako spasitel blockchainu Etherea. Jenže pravda je, že tomu tak není. Je nepravděpodobné, že by dlouho očekávané úpravy řešily základní problémy sítě, které brání širšímu přijetí.
ETH 2.0 není všechno
Pro vyřešení dlouhodobých obav kolem Etherea oznámili jeho provozovatelé spuštění ETH 2.0 jako sadu vylepšení současného modelu, včetně přechodu na proof-of-stake (PoS) a sharding.
Lidé budou moci těžit bloky a ověřovat transakce podle toho, kolik mincí vlastní, jak říká myšlenka proof-of-stake. Ethereum Foundation uvedla, že přechod na PoS bude dokončen do konce roku 2021. V nedávném příspěvku na jejím blogu zdůraznila, že „energetická náročnost zůstává beze změny“ ve srovnání se starým algoritmem proof-of-work (PoW).
V nedávném rozhovoru ve zprávách Forkastu Vitalik Buterin, geniální mysl stojící za blockchainem Etherea, naznačil, že zaměstnanci pracující s Ethereem jsou větší výzvou než skutečná platforma. I když lidé účastnící se projektu mohou a nemusí být problematičtí, rozhodně to není jediná překážka.
Jakkoli se nový zaváděcí upgrade může zdát zajímavý, provedené aktualizace softwaru nevyřeší dlouhodobé problémy sítě, které jí brání dosáhnout výsledků, které si Buterin a jeho následovníci představovali.
Ethereum v současné době používá metodu proof-of-work (PoW), která umožňuje pouze asi 15 transakcí za sekundu – zhruba dvojnásobnou rychlost blockchainu Bitcoinu (BTC) – a je z velké části považována za neudržitelnou pro vytvoření rozsáhlého decentralizovaného finančního (DeFi) ekosystému.
Výsledkem je, že poplatky Etherea za gas jsou poměrně vysoké. Protože je možných tak málo transakcí za sekundu, vynaložené náklady na rychlejší zpracování se stávají rozhodujícími. Podle společnosti Dune Analytics selhalo 2–5 procent transakcí na decentralizovaných burzách (DEX) na bázi Etherea kvůli problémům, jako je nízká cena poplatků za gas.
Špatná uživatelská zkušenost (UX) s designem je dalším významným problémem, kterému platforma Etherea čelí, přesto je obecně přehlížen. Následkem toho většina uživatelů, kteří by mohli mít zájem o používání decentralizovaných finančních aplikací (DApps) nebo trhu nezaměnitelných tokenů (NFT), se tomu vyhne, protože uživatelská rozhraní jsou nejen neintuitivní, ale také jim chybí dostatečné vzdělávací zdroje, aby naučili uživatele používat platformu.
Od uživatelů se očekává, že v ceně gasu uvedou transakční poplatky a omezení gasu za zpracování transakcí. Avšak kolik spotřebitelů si je toho vědomo, aniž by se do hloubky ponořili do názvosloví a dat kryptoměny?
Podle Insider Intelligence 25 % dospělých ve Spojených státech nechápe nebo neví, jak investovat do digitálních měn. Bez přístupu k příslušným vzdělávacím nástrojům, jak by uživatelé například měli vědět, že provedení platby ze dvou různých peněženek na stejnou přijímací adresu nebude mít za následek konflikt uzlů? Velká většina častých uživatelů by s největší pravděpodobností o takovém problému vůbec nevěděla.
Upgrady na ETH 2.0 nejsou velkým přínosem
Nejnovější změny mají být šetrnější k životnímu prostředí a zároveň urychlit zpracování transakcí. Kromě těchto vylepšení se předpokládá, že programovací jazyk blockchainu se vyvíjí ze standardního virtuálního stroje Etherea (EVM) na takový, který mohou používat vývojáři, kteří používají C++ nebo Rust, což usnadňuje kódování přímo v prohlížeči.
I když mohou být vylepšení infrastruktury určitými způsoby užitečná, jako je zvýšení propustnosti transakcí, v jiných zaostávají.
Nutno dodat, že je Ethereum 2.0 vyvíjeno již léta, takže mnoho uživatelů přemýšlí, kdy bude k dispozici celá aktualizace. Přestože je proof-of-stake navržen tak, aby snižoval náklady na těžbu a spotřebu energie, výkon sítě lze zvýšit, pouze pokud se sníží časování bloků a/nebo velikosti bloků.
Shardování je navíc užitečné pouze pro aplikace, které mohou fungovat samostatně a synchronizovat je stačí jednou za čas. Kvůli vlastní decentralizované a open-source povaze DeFi by však zpracování pomocí shardingu vyžadovalo směrování transakcí prostřednictvím přenosového blockchainu, což by celý proces zpomalilo.
Kromě toho v oblasti uživatelské zkušenosti Ethereum do značné míry nadále zaostává, což aktualizace Eth 2.0 ještě musí vyřešit. Zatímco Ethereum říká, že vydá vylepšení, která by pomohla s rychlostmi zpracování transakcí a vysokými poplatky za gas, zároveň vykazuje zjevné ignorování obav, které by v případě vyřešení umožnily většímu počtu uživatelů těžit z uživatelsky přívětivého rozhraní Etherea.
Dalším problémem je, že transakce mají kromě přetrvávajících potíží s poplatky za gas také dlouhá potvrzovací období, která obecně vedou ke zpožděním, asynchronnímu odeslání transakce a potvrzovacím zprávám.
Uživatel často neobdrží potvrzení ihned po dokončení transakce, čímž se dostane do nejistoty, zda zamýšlený příjemce transakci přijal či nikoli. Jedná se o bizarní a frustrující uživatelský zážitek pro lidi, kteří jsou zvyklí na rychlé výsledky na webu, například v situacích elektronického obchodování.
Ethereum může být na blockchainu světovým miláčkem, ale v určitém okamžiku se může ukázat, že jde o něco víc než o hype, a je nepravděpodobné, že by dlouho očekávaná aktualizace sbírala širší populární využití.
Není jasné, zda očekávané změny dodrží sliby vedoucích pracovníků Ethereum Foundation. Nezdá se pravděpodobné, že by Eth 2.0 mělo znamenat zásadní rozdíl pro kohokoli mimo komunitu Etherea, pokud Ethereum nedokáže vyřešit některé z větších starostí. Prozatím je Ethereum 2.0 spíše kosmetickým vylepšením než tolik potřebnou změnou.
Zdroj: cointelegraph.com