5. června 2017, v době před největším kryptoměnovým bullrunem dosavadní historie, řekl profesor JP Vergene z Ivey Business School, že nejlepším indikátorem budoucího úspěchu kryptoměn je počet vývojářů, kteří na ní pracují.
V duchu této myšlenky prohlásil v říjnu 2019 spoluzakladatel Ethereum a vedoucí společnosti ConsenSys Joseph Lubin, že cílem ETH je přivést do jejich ekosystému více než milion vývojářů. Tuto vizi zopakoval i během minulé konference ETHDenver konané mezi 14. až 16. února.
Zájem a aktivita vývojářů jsou nezpochybnitelné důkazy toho, že se na daném blockchainu neustále pracuje a má potenciál dalších významných vylepšení zejména pokud jde o škálovatelnost, bezpečnost a soukromí.
Cílem vývojářů Ethereum je v posledních letech zejména spuštění verze Ethereum 2.0 a s ní souvisejícího přechodu na algoritmus Proof of Stake a takzvaný staking. Lubin konstatoval, že čím více developerů dělá na tomto ekosystému, tím se buduje komplexnější síť.
,,Co to vlastně opravdu znamená, že by pracovalo na Ethereum milion lidí? Nejde jen o financované projekty a developery pracujících na full-time. Šlo by i o hackery, studenty či vývojáře WEB2, kteří integrují prvky Ethereum do svých stávajících řešení … všichni jsou Ethereum developery. Vznikají díky ním inkluzivní systémy založené na blockchainu, které se budou postupně formovat prostřednictvím mostů mezi starými a novými systémy,“ uvedl své představy o tom, jak by se mohly na budoucnosti Ethereum spolupodílet miliony lidí.
Ethereum navzdory velkým plánům čelí časté kritice, že v posledním období nepostupují tak rychle, jak se to očekávalo. Spuštění fáze Ethereum 2.0 a zlepšení škálovatelnosti se stává stále větší prioritou jelikož roste zájem o decentralizované finance (DeFi), které zaznamenaly v posledních měsících výrazný nárůst zájmu. Aby však mohli na Ethereum bez problémů fungovat ve větší míře, vyžadují technologický pokrok zejména v souvislosti se zlepšením propustnosti (škálování) celé sítě.