Minulý týden jsme vás informovali, že společnost Grayscale Investments vydala velký report k Ethereum s názvem „Valuing Ethereum“. Tato studie je předzvěstí, že Grayscale jako nejvýznamnější hráč na poli institucionálních investorů do kryptoměn, se bude snažit v následujícím období popularizovat právě investice do ETH.
Z reportu vyplývá, že Grayscale vnímá jako jeden z nejdůležitějších fundamentů pro budoucnost Ethereum odsouhlasení návrhu EIP 1559, který výrazným způsobem ovlivní, jakým způsobem se budou počítat transakční poplatky za provádění transakcí na ETH síti a jak se ovlivní inflace této kryptoměny.
EIP 1559 ve zkratce
Návrh EIP 1559, který podporuje většina předních představitelů Ethereum, spočívá ze dvou základních bodech:
První se týká poplatků– ty v případě schválení tohoto návrhu budou standardizované napříč celou sítí a jejich výše se bude měnit v závislosti na vytěžení celé sítě. Jinak řečeno základní poplatek za transakci bude jednotný (současný spíše funguje na princip aukcí – kdo zaplatí více je upřednostněn). Tento základní poplatek bude moci být doplněn pouze o dobrovolný „tip“ zadavatele transakce, přičemž tyto „tips“ budou použity pro upřednostnění transakce v procesu jejich zařazování do nových bloků.
Druhý souvisí s deflační otázkou– základní poplatek by po novém totiž nemířil k těžařům Ethereum, ale byl by automaticky zničen. To by znamenalo, že Ethereum získá deflační prvek, který teoreticky může vést k tomu, že etherů bude z oběhu ubývat (navzdory inflaci), což může mít pozitivní vliv na cenu. Těžařům by tedy po novém šly jen nově vytěžené ETH plus zaplaceno „tips“, ale přišly by o všechny odměny z transakčních poplatků.
Velmi důležité pro cenu Ethereum?
Grayscale ve své zprávě konstatovala, že považuje schválení EIP 1559 za velmi důležité v souvislosti s růstem ceny. K reportu Valuing Ethereum se následně začaly vyjadřovat i jiní představitelé kryptosektoru.
,,Je to jako když společnost, která generuje zisk, začne skupovat zpět své akcie,“ popsal tento návrh pro portál decrypt Tim Oglivie, CEO firmy Staked. Spálení miliard dolarů v ETH by podle něj mohlo mít mimořádně pozitivní vliv na budoucí cenu Ethereum. ,,Čistým efektem bude, že zbývající aktiva zvýší svou hodnotu, protože nabídka bude menší. Je to extrémně býčí.“
Odhaduje se, že při současném tržním stropu Ethereum, který se blíží k 200 miliardám dolarů, by se každoročně spálilo 1% až 4% všech etheru v oběhu. ,,Pokud se vám líbí tvrdý strop u Bitcoinu v podobě 21 milionů BTC, budete určitě velmi rádi, když Ethereum bude také snižovat svou nabídku.“
EIP 1559 by zároveň mohl mít pozitivní vliv na výšku transakčních poplatků, které se dostávají v současnosti do absurdních hodnot. Nelze sice tvrdit, že by poplatky klesly extrémně nízko, ale pravděpodobně by byly nižší, protože by se odstranil efekt manipulace s transakčními poplatky.
Proč nebyl dosud schválen?
Návrh EIP 1559 není úplnou novinkou. Vznikl už v roce 2019, ale dodnes ještě nebyl implementován. Jeden z důvodů je zřejmý. Existuje u něj jeden problém související s kybernetickou bezpečností, který je třeba vyřešit.
,,Když to bude opraveno a získá to souhlas, je třeba, aby byl zahrnut do dalšího hard forku Ethereum, který by měl být realizován někdy později v tomto roce – možná už v létě,“ uvedl CEO firmy Arcane Assets Eric Wall, který doplnil:
,,Myslím, že je to jeden z nejdůležitějších návrhů pro dlouhodobé zdraví Ethereum, stejně jako přechod na Proof of Stake.“
Druhý problém představuje nevůle těžařů, kterým se tento návrh přirozeně nelíbí. Přijdou totiž o část – a opravdu nemají – ze svých příjmů. Z tohoto pohledu to bude ještě zajímavé.
Vysoké poplatky nemusí být až takovým negativním znamením
Ačkoliv současné vysoké transakční poplatky (dle BitInfoCharts nové historické maximum představuje 23 USD za transakci) nelze vnímat z dlouhodobého hlediska pozitivně lze je vnímat z určitého pohledu i jako pozitivní.
Vysoké poplatky totiž demonstrují, že síť opravdu žije a reálně se používá (na rozdíl od konkurenčních blockchainů), což je velmi pozitivní signál pro dlouhodobé investory včetně těch institucionálních (samozřejmě to však neznamená, že problém vysokých poplatků netřeba řešit pozn.red.).
,,Z dlouhodobého hlediska můžeme pozorovat, že cena Ethereum má tendenci pohybovat se se základní aktivitou na síti. Čím více metrik dosahuje nových maxim – včetně počtu aktivních adres, Hashrate a síťových poplatků – tím je to pozitivnější znamení pro investory,“ tvrdí Grayscale.
Zajímavý je také pohled na ukazatel P / S, který naznačuje, že Ethereum se aktuálně stává dokonce výhodnějším na investici, než v předešlých letech. Ukazatel P / S se u běžných typů aktiv (akcií) používá na způsob vydělením tržní kapitalizace společnosti a výnosem z prodeje. V případě Ethereum však vydělí tržní kapitalizace Ethereum celkovými náklady zaplacenými za transakční poplatky.
Čim je P / S nižší, tím je dané aktivum údajně atraktivnější na investici. Je však diskutabilní, zda je tento ukazatel vhodné používat i při decentralizovaných digitálních aktivech.
Here's what's crazy…
From a P/S perspective ETH is actually getting *cheaper* pic.twitter.com/xyz9yuVCyZ
— RYAN SΞAN ADAMS – rsa.eth (@RyanSAdams) February 4, 2021
,,Nižší poměr naznačuje, že síť generuje vysoké výnosy ve srovnání s historickou tržní kapitalizací Ehtereum, a proto může být cena ETH v současnosti podhodnocena.“
zdroj: decrypt.co