Kryptoměna Ethereum (ETH) se postupně stává z inflační deflační. Přispěla k tomu srpnová aktualizace EIP 1559 v rámci hardforku London v kombinaci se současnými extrémně vysokými poplatky za ETH transakce.
EIP 1559, která byla 5. srpna implementována do Ethereum v rámci hardforku London, výrazně změnila inflační nastavení této sítě. Poplatky za realizaci transakcí se totiž od její implementace používají k pálení mincí ETH (ničení), místo aby byly součástí odměny pro těžaře. To znamená, že z oběhu začaly ubývat Ethery, čímž se zpomalila původní inflace této sítě.
Jak informuje portál WathTheBurn.com, od příchodu EIP 1559 se k času psaní tohoto článku spálilo již 726 999 ETH v současné tržní ceně 3,17 miliardy dolarů. To přispělo ke zpomalení inflace Ethereum již o téměř 61%.
První deflační týden přišel nečekaně brzy
S čímž se však tak brzy nepočítalo je, že Ethereum je už v některých dnech deflační. Jinak řečeno pálí se více ETH, než jich mezitím vznikne. Uplynulý týden to zdůraznil, protože jsme viděli sedm dní v řadě, během kterých z oběhu ubylo více Etherů, než stihlo vzniknout.
Spoluzakladatel EthHub Anthony Sassano očekával, že k takovému efektu dojde. Předpokládal však, že Ethereum se začne stávat deflačním až po přechodu na Proof of Stake konsensus (sloučení s Beacon Chainem, kde se Ethery stakují) někdy v první polovině roku 2022.
Podle nástroje pro sledování pálení poplatků na Ethereum síti Ultrasound.money se v současnosti denně spálí již kolem 15 000 ETH (při současné ceně je to kolem 65 milionů dolarů denně). Podle dat WathTheBurn.com za uplynulých 7 dní klesl počet ETH v oběhu o 8 447 ETH (kolem 36 milionů dolarů).
Pálení ovlivňují vysoké poplatky
Jak již bylo zmíněno, na pálení Etherů se používají poplatky za transakce. A ty jsou v současnosti na Ethereum síti extrémně vysoké, což je hlavní důvod, proč se ETH stává tak rychle deflační. Cena za transakci ERC20 tokenu na ETH síti je v současnosti běžně nad 40 dolary a jde to ještě o něco složitěji – například poskytování likvidity DeFi protokolu nebo realizaci swapu na decentralizované burze Uniswap, poplatek za takovou transakci může být až 140 dolarů.
Vysokou daní za deflační Ethereum jsou tedy vysoké poplatky, které však nelze vnímat pozitivně, protože výrazně omezují samotné používání této sítě.
Používání druhých vrstev
Řešením vysokých poplatků za transakce je používání tzn. „Layer 2 solution” vrstev. Podle L2beat je na druhých vrstvách uzamčeno již více než 4,75 miliardy dolarů. Největší podíl má blockchain Arbitrum (2,81 miliardy USD). Následují dYdX, Optimism, Loopring či ZKSwap V2.
Bude Ethereum deflační, budou-li poplatky nižší?
Má-li být Ethereum konkurenceschopné i v budoucnosti, musí být jeho transakční poplatky výrazně nižší. To by měl zajistit přechod na Ethereum 2.0 a spuštění řešení zvaného shardingu.
Pokud však budou poplatky za transakce nižší, bude Ethereum stále deflační? Po přechodu na Ethereum 2.0 a konsensus Proof of Stake (PoS) údajně stále může být.
Vývojář Tim Beiko již v srpnu vysvětlil portálu DeCrypt, že v současnosti je Ethereum deflační, pokud gwei, které se používá k ocenění transakce, je vyšší než 150. Po sloučení Ethereum s Beacon chainem (spuštění Ethereum 2.0) však bude stačit, aby bylo gwei někde mezi 15-45 v závislosti na tom, kolik Etherů se bude stakovat.
Důvod je takový, že odměny za staking budou 5 až 10-násobně nižší, než jsou odměny pro těžaře při Proof of Work konsensu. V současnosti totiž těžaři získávají jako odměnu přibližně 2 ETH na jeden blok. Po kompletním přechodu na Proof of Stake však těžařům už nepůjdou žádné odměny. Ty půjdou jen validátorům sítě, ale budou zřejmě výrazně nižší. Důležitou metrikou bude to, kolik lidí bude své Ethery stakovat. Čím jich bude více, tím budou i celkové odměny pro ně vyšší.
Na webu ultrasound.money můžete najít model pro výpočet okolností, za jakých bude Ethereum v budoucnu deflační. Měnit můžete počet uzamčených mincí (staking), základní poplatek za gas (gwei) a datum, kdy dojde ke sloučení Ethereum s Beacon Chainem (příchod Ethereum 2.0).
Další zajímavé články
Trh s kryptoměnami se zbláznil. Mince pojmenovaná po Elonu Muskovi udělala 3780%
„Uptober“ dopadl pro Bitcoin skvěle. Další zastávka 98 000 USD?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
Zdroj: cointelegraph.com , l2beat.com , decrypt.co, ultrasound.money