Přestože se Ethereum (ETH) v úvodu roku 2020 vícekrát pohybovalo okolo úrovně 1400 dolarů, čímž víceméně vyrovnalo své ATH z předešlého bullrunu, až včera jsme mohli definitivně konstatovat, že ho překonalo a vytvořilo nové. Kromě Ethereum se však daří i dalším altcoinům v čele s Cardano, Polkadot, Litecoinem či Binance Coinem.
Růst Ethereum na ATH se dal předpokládat
V současnosti lze konstatovat, že Etheruem se obchoduje za nejvyšší cenu v historii – přes 1550 dolarů. Kapitalizace druhé největší kryptoměny zároveň překonala poprvé v historii úroveň 175 miliard dolarů.
Překonání all-time-high v případě Ethereum bylo očekávanou věcí, neboť všechny statistiky podtrhující využívání této sítě a zároveň rostoucí trend poptávky po DeFi projektech na ní postavených, naznačovaly už delší dobu, že je na tom mnohem lépe, než v roce 2018 během předchozího býčího cyklu.
Tomuto tématu jsme se podrobněji věnovali ve včerejším článku „Rekordní měsíc Ethereum, důležitý únor a rozmach DeFi„, ale v rychlosti: Ethereum aktuálně realizuje transakce v téměř dvojnásobné hodnotě než Bitcoin, objemy defi burz (DEX) překonali v lednu téměř dvojnásobně své dřívější historická maxima a počet ether na burzách extrémně rychle ubývá (investoři se rozhodli držet ETH na svých vlastních peněženkách , což je silný býčí signál).
Jak jsme zmiňovali již včera, pro Ethereum bude tento měsíc mimořádně podstatný. Už 8. února se začnou její futures poprvé v historii obchodovat na prestižní chicagské burze CME (čím se jen jako druhá kryptoměna přidá k Bitcoinu). Kromě toho v polovině února rozběhne své tři institucionální fondy vázané na ETH digitální banka Galaxy Digital miliardáře Michaela Novogratze.
Litecoinu se blíží MimbleWimble
Dalším altcoinem, kterému v průběhu posledních 24 hodin výrazně roste hodnota, je litecoin (+ 15%). Kromě obecné pozitivní nálady na trhu to lze přičíst i čerstvé zprávě týkající se implementace protokolu MimbleWimble, který používá Grin a Beam.
Tento protokol přinese do litecoin sítě prvky anonymity a mimořádně důležitou fungibilitu, čímž se LTC výrazněji odliší od Bitcoinu (dá se říci poprvé v historii). Vývojář MimbleWimble David Burkett včera potvrdil, že „testnet“ připraven na odzkoušení vývojářům by měl být k dispozici již 15. března 2021. Datum ostrého spuštění MimbleWimble na litecoin ještě není stanoven, ale ta to zpráva se i tak setkala s pozitivním ohlasem.
Cardano letí díky očekáváním
Mezi TOP skokany posledních dnů patří i současná šestka trhu kryptoměna Cardano (ADA), která včera posílila o více než 30% a v růstu pokračuje i v průběhu dnešního dne. V jejím případě však nelze hovořit o žádné velké čerstvé novince, která by měla zásadní vliv na tento prudký růst. Podle všeho jde spíše o vyústění pozitivní nálady na trhu, novinek o Cardano z dní předešlých a rostoucích očekávání od spuštění éry Goguen, která přinese na tento blockchain dlouho očekávané smart kontrakty.
Spuštění fáze Goguen nastane v rámci tří hardforků. Ten první se realizoval již v prosinci 2020 a jak potvrdil Charles Hoskison, CEO IOHK a zakladatel této kryptoměny, druhý s názvem Mary je naplánován na 22. února. Nuž a pokud půjde vše podle plánů, třetího hardforku a definitivního spuštění Goguen éry bychom se měli dočkat ve druhém čtvrtletí 2021.
Pod růst Cardano se mohla podepsat i pár dní stará zpráva o předběžném podání žádosti o schválení Grayscale Cardano Trust společností Grayscale na rejstřík ve státě Delaware. I samotný Charles Hoskinson však přiznal, že dokud Grayscale nepodá takovou žádost přímo na Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC), netřeba z toho dělat velkou věc.
Za zmínku stojí i informace ze závěru ledna, kdy tým Plutus potvrdil, že nativní tokeny na Cardano blockchainu by měly být k dispozici již koncem února. Tyto nativní tokeny by měly výrazně lépe škálovat než ERC-20 tokeny postavené na Ethereum.
For those who missed the update, Native Tokens are coming to the #Cardano main net end of Feb.
Let's go $ADA! 🔴 pic.twitter.com/HGRU4GpwXv
— Plutus Staking (@PlutusPool) January 29, 2021
V souvislosti s Cardano třeba zmínit i oznámení IOHK o blížícím se dosažení stavu kompletní decentralizace celého ekosystému. Firma IOHK by totiž podle všeho měla ztratit jakoukoliv zvýhodňující pozici v tomto ekosystému již v průběhu března.
Polkadot se dočká prvního ETP!
Kryptoměna, na kterou se bude v roce 2021 soustředit obzvláště velká pozornost, je Polkadot. Projekt Gavina Wooda bude v jeho průběhu připojovat ke svému „srdci“ v podobě Relay Chai první parachainy a tak se postupně začne budovat na této síti robustní a výborně škálovatelný decentralizovaný ekosystém.
Dobrou zprávou pro fanoušky tohoto projektu je nepochybně informace, že Polakdot se dočkal i svého prvního ETP produktu, který bude zalistován 4. února na švýcarské burze SIX. Oznámila to společnost 21 Shares.
Stálo se tak jen krátce poté, co byl Polkadot přidán do hlavního ETP produktu firmy 21Shares, který sdružuje koš více kryptoměn s názvem Crypto Basket ETP (hodlujeme). V něm je ve společnosti s Bitcoinem, Ethereum, litecoinem a Stellarem. Velmi zajímavé je, že Polakdot v něm jednak nahradil Bitcoin Cash a zároveň se stal okamžitě kryptoměnou s druhým nejvyšším zastoupením v tomto koši (26% podíl) hned po Bitcoinu (50%).
Firma 21Shares potvrdila, že ETP na Polkadot není posledním, které představí v příštích měsících. Dalšího institucionálního nástroje skrz který je možné investovat do altcoinů, se podle všeho dočkají alespoň další dvě nebo tři kryptoměny.
Binance konkurencí pro PayPal?
Na nová historická maxima se dostala během posledních 24 hodin i kryptoměna Binance Coin, která se v době psaní tohoto článku obchoduje již za více než 50 dolarů. Pod růst hodnoty nativního tokenu burzy Binance se podle všeho podepsala zpráva o spuštění beta verze produktu burzy Binance s názvem Binance Pay, což může být jakási „kryptoalternativa“ vůči službám giganta PayPal.
,,Binance Pay je bezkontaktní, bezmezná a bezpečná platební technologie pro kryptoměny navržena firmou Binance. Binance Pay (beta) vám umožní dostávat platby a platit kryptoměnami od vašich přátel a rodiny z celého světa,“ vysvětlila firma. ,,Myslíme si, že platby jsou jedním z nejkonkrétnějších případů použití kryptoměn,“ doplnil šéf firmy Changpeng Zhao známý také jako“ CZ „.
V Binance si uvědomují, že problémem při platbách kryptoměnami je zejména jejich vyšší volatilita, kvůli které mnozí držitelé krytoměn nechtějí tato aktiva použít jako platidlo, respektive je jako formu výplaty přijímat. Systém Binance Pay má proto fungovat tak, že dokud se platba bude realizovat v kryptoměně, její příjemce obdrží stablecoin vázán na fiatovou měnu (v současnosti je podporováno pouze euro). ,,Tímto způsobem byznys (příjemců platby) nebude závislý na kolísání cen,“ vysvětlil“ CZ „.
Binance Pay je služba popsána jako koš produktů, jehož součástí bude i platební debetní karta Binance Card, která převádí kryptoměny na fiatové měny. Systém by měl na úvod podporovat 5 měn – od Bitcoinu, Ethereum, po stablecoin BUSD, nativní token Binance Coin a token SXP od kreditní firmy Swipe, kterou koupila Binance v roce 2020.
zdroje: decrypt.co, decrypt.co, cointelegraph.com, decrypt.co