Zatímco Bitcoin ještě podle dat Google Trends nedosáhl svých nových rekordů v míře vyhledávání a tedy stále připadají na prosinec 2017, kryptoměně Ethereum (ETH) se to už podařilo. Jinak řečeno slovo „Ethereum“ nebylo v historii nikdy tak výrazně vyhledávané, než je právě dnes.
Ethereum podle dat analytického nástroje Google Trends překonalo i svůj rekord z 13. ledna 2018 – data, kdy druhá nejhodnotnější kryptoměna na trhu dosáhla své dosud nejvyšší ceny 1432,88 USD. Očekává se, že v rámci tohoto býčího trhu by ji mohla hravě překonat, čemuž nahrávají mnohé faktory související s pokrokem, kterých dosáhla od onoho období ve vývoji a adopci služeb, které jsou na jejím blockchainu postavené.
Na druhou stranu je třeba uvést, že Ethereum je v míře vyhledávání stále daleko za Bitcoinem, který svého nového maxima v tomto směru ještě nedosáhl (aktuálně je na přibližně 65%). Jinak řečeno v hrubých číslech se Ethereum nyní vyhledává 5krát méně než Bitcoin.
Zajímavým údajem je to, že o Ethereum je nejvýraznější zájem podle Google Trends v zemích Kosovo, Severní Makedonie, Slovinsko, Nigérie a Čína.
Portál Cointelegraph vybral i další zajímavá klíčová slova související s kryptoměnami a procentně vyjádřil míru jejich současného vyhledávání oproti jejich historickému maximu. Vyčíst z nich lze hlavně současný chladný zájem o kryptoměnu litecoin a obzvláště fork Bitcoinu s názvem Bitcoin Cash.
- Ethereum: 100%
- DeFi: 90% (od maxima dělí 10%)
- Ethereum Classic: 87%
- Crypto trading: 84%
- Bitcoin: 65%
- Dapp: 63%
- Digital currency: 60%
- Vitalik Buterin: 56%
- Tether: 45%
- XRP: 42%
- Satoshi: 42%
- Smart contract: 41%
- Blockchain: 41%
- Cryptocurrency: 29%
- Litecoin: 14%
- Bitcoin Cash: 9%
Známý krypotměnový býk Raoul Pal z firmy Real Vision, který koncem roku 2020 přiznal, že do Bitcoinu a Ethereum vložil 98% svého investičního portfolia, mezitím poznamenal, že Ethereum se mu aktuálně jeví na grafu velmi podobně jako Bitcoin koncem roku 2016 respektive počátkem roku 2017 před hlavní fází jeho dosud nejvýraznějšího býčího cyklu s největším procentním nárůstem.
Raoul Pal také upozornil, že cena Ethereum je aktuálně přibližně stejná, jakou měl Bitcoin v úvodu roku 2017 s rovněž podobným tržním stropem. Při zohlednění silné technické struktury a výrazné aktivity uživatelů na této síti je proto pravděpodobné, že Ethereum může předvést opravdu velké divadlo. ,,Vypadají přesně stejně v cenové struktuře (Ethereum nyní a Bitcoin v úvodu roku 2017). Je to bizarní, vše je to Metcalfeho zákon,“ konstatoval.
Again, if you didn’t read the charts, ETH is the EXACT same price as BTC in 2017. TheY have/had EXACT same market cap too. They look EXACTLY the same in price structure… BTC from 2016 versus ETH from 2020. It’s bizarre and it’s all Metcalfe’s Law. https://t.co/cZ9Fu7Ea6u
— Raoul Pal (@RaoulGMI) January 7, 2021
Pozn: Metcalfeho zákon říká, že efekt telekomunikační sítě je úměrný druhé mocnině počtu připojených uživatelů systému.
Podle Pala stejně jako Bitcoin i Ethereum zaznamenalo exponenciální růst aktivních uživatelů a to hlavně díky rozvoji DeFi sektoru. V lednu 2021 dokonce překročila hodnota všech uzamčených mincí v rámci DeFi projektů 20 miliard dolarů, zatímco v polovině roku 2020 to byla jen jedna miliarda USD.
Na vyjádření Raoula Pala navázal analytik známý pod pseudonymem „DCinvestor“. Ten potvrdil jeho slova, když zdůraznil, že začátkem roku 2017 si také nikdo nemyslel, že Bitcoin dosáhne ceny 20 000 dolarů.
,,Samozřejmě trh se nestará o to, co si lidé myslí. Všechno je to o nabídce, poptávce a reflexivitě. Podle všech indikací se tento cyklus ve všem zvětšuje. V roce 2017 jsme měli velmi málo fondů miliardářů (v trhu),“ doplnil.