Vybrali jsme několik zásadních bodů, abyste se i vy mohli lépe zorientovat v tom, co se v případě Ethereum mění a nemění po přechodu na konsensus Proof of Stake (po tzv. Merge), tedy po aktualizaci, která je vykreslována jako třetí nejzásadnější okamžik v historii kryptoměn po vzniku Bitcoinu a Ethereum samotného.
Merge Ethereum ve zkratce
Přechodem Ethereum na Proof of Stake (PoS) se tato kryptoměna vzdává energeticky náročné těžby skrze konsensus Proof of Work (PoW), což se stal postupem času nejhlavnější (minimálně z marketingového pohledu) argument, proč se k tomuto kroku v minulosti komunita Ethereum odhodlala. Ethereum Foundation tvrdí, že spotřeba energie nutné k ověřování transakcí ETH klesne až o 99,9%.
Důvodem tohoto radikálního poklesu spotřeby energie je skutečnost, že Ethereum se již nově nebude zajišťovat tzv. těžbou, kterou prováděl energeticky náročný hardware (v případě ETH především GPU procesory), ale tato povinnost přejde na tzv. validátory. Velmi zjednodušeně řečeno odpovědnost za síť a její bezpečnost se tím de facto přesune do rukou samotných držitelů ETH spoléhající se na předpoklad, že budou jednat ve svém vlastním zájmu, čili nepodniknou kroky, které by mohly vést ke zdiskreditování sítě, protože by tím okrádaly i samy. sebe. Nemalou motivací validátorů je sekundární element odměn v podobě dalších ETH z tzv. validátorů. stakingu, které dostanou za to, že takovýmto způsobem pomáhají síť zajišťovat.
Podrobnější rozdíly mezi Proof of Stake a Proof of Work jsme shrnuli v tomto článku.
Aby se člověk/entita stala validátorem, musí vlastnit alespoň 32 ETH, což je nemalá částka – kdybyste je chtěli koupit dnes, musíte na to vynaložit 51 000 dolarů. Druhým řešením, jak se zapojit do stakingu, čili získávat další odměny za zajišťování sítě i když nemáte 32 ETH, je zapojit se do staking poolu a to například na centralizovaných burzách jako jsou Binance, Coinbase či Kraken nebo službě typu Lido. Takový způsob však podle kritiků výrazně snižuje decentralizaci samotné kryptoměny Ethereum a teoreticky zvyšuje riziko nechtěné cenzury transakcí. Popravdě jde o jeden z hlavních argumentů kritiků přechodu ETH na Proof of Stake, což vysvětlujeme i v textu níže.
Co se po přechodu Ethereum na PoS nezmění?
S přechodem Ethereum na Proof of Stake je spojeno několik dezinformací.
Pro běžného uživatele, který drží ETH na burze nebo na privátní peněžence, se nezmění v podstatě nic. Při tomto konstatování ale je třeba upozornit, že mnozí podvodníci se snaží oklamat neznalé držitele ETH a motivovat je, aby učinili kroky, při kterých je okradou s falešným tvrzením, že pokud tak nebudou jednat, tak o Ethery po přechodu na PoS přijdou. Proto vězte, že držbou ETH na burze či na privátní peněžence nic nezkazíte. Během přechodu na Proof of Stake a také po něm, dokud se situace neustálí a nebude zřejmé, že opravdu vše proběhlo podle plánu, je nejlepší chvíli čekat.
Prvním chybným očekáváním je, že Ethereum bude po Merge, tedy na Proof of Stake výrazně rychleji. To je dezinformace. Ve skutečnosti by se mělo Ethereum zrychlit o přibližně 10% díky nepatrně svižnější produkci bloků, ale nejde o změnu, kterou by pocítil běžný uživatel této sítě. Problematiku škálování a propustnosti transakcí bude Ethereum teprve řešit přes tzv. sharding. Jedná se však o aktualizaci, která se očekává nejdříve příští rok.
Druhým mylným očekáváním je, že klesnou transakční poplatky. To však také není pravda a nadále budou podobné těm, jaké jsme viděli během existence Ethereum na Proof of Work konsensu. Ovlivňovat je tak jako dosud bude zejména zatížení celé sítě. Stejně jako v případě rychlosti transakcí i poplatky by měly řešit až další aktualizace.
K tomu ale doplňujeme, že rychlost transakcí a také jejich propustnost již nyní řeší tzv. transakce druhé vrstvy. Zájem o ně ať už z uživatelského nebo vývojářského pohledu vzkvétá, čehož důkazem jsou projekty jako Optimism či Polygon (MATIC).
Nic se nemění ani pro ty, kteří již stakovali Ethereum přes Beacon chain (část Ethereum, která už déle funguje na PoS) – tyto zůstatky totiž po merge uvolněny nebudou a jediné co se změní je, že začne fungovat distribuce odměn ze stakingu. To znamená, že pokud někdo uzamkl svých 32 ETH (nebo více) do stakingu na Beacon Chainu, bude muset dále čekat, až dojde k forku s názvem Shanghai. Odhaduje se, že by se tak mělo stát v horizontu 6-12 měsíců.
Co se změní?
Co se ale změní je další možná „investiční“ strategie držitelů Etherů. Ti, kteří je dosud těžili, totiž už v této činnosti pokračovat moci nebudou. Bude však možné zapojit se do jedné z forem stakingu, a to ať už máte 0.01 ETH nebo 32 ETH a více. Rozdíl bude jen v tom, jak budete tento staking realizovat.
I po merge totiž platí, že validátorem se můžete stát jen pokud máte alespoň 32 ETH, což je však pro běžného člověka částka, kterou zřejmě jen tak nenajde, resp. nebude ochoten investovat. Druhou možností je proto příležitost zúčastnit se stakingu na burzách, například Binance, kde vám stačí k zapojení se do stakingu a tedy získávání dalších odměn v ETH mnohem méně.
Problémová otázka decentralizace ETH
Přiznat je však třeba, že takový typ stakingu ohrožuje decentralizaci celé kryptoměny Ethereum, což je skutečnost, kterou jsme naznačovali už i v textu výše. V současnosti Coinbase, Lido, Kraken a Binance kontrolují přes 60% stakovaných ETH na Beacon chainu, přičemž je možné, že toto procento bude ještě dále růst, jelikož získat 32 ETH a řešit si staking ve vlastní režii je nákladné a také technicky náročné. Problém je to proto, že takový staking centralizuje moc do rukou jen několika entit, které tak mají jednak silné rozhodovací právo ohledně budoucnosti ETH a co je snad ještě horší, mohou na tyto centralizované entity zatlačit regulátoři, což by mohlo vést až k potenciální cenzuře transakcí ETH.
Jinak řečeno, když už staking ETH, tak ideálně ve vlastní režii, což je však nákladné a technicky náročnější, a proto to mnozí tímto způsobem nedokážou. Kdo chce Ethereum decentralizovat, ale nemá 32 ETH, by se měl jinými slovy ideálně stakingu vzdát, nebo hrát ve svůj vlastní prospěch, ale s vědomím, že stakingem na burzách Ethereum z pohledu decentralizace nepřispívá.
Zdroj: Autor,decrypt.co