Kryptoměna Ethereum (ETH) po překonání svých historických cenových maxim z úvodu roku 2018 pokračuje ve vytváření nových rekordů. Ten nejnovější však nepatří do kategorie těch, se kterými by se dalo chlubit.
Řeč je o výši transakčních poplatků, které je nutno zaplatit za realizaci transakce ETH. Podle analytické platformy Blockchair totiž činil průměrný poplatek za transakci ETH za posledních 24 hodin absurdních 23 dolarů.
Růst poplatků souvisí s řadou faktorů, ale pochopitelně hlavně s přetížením sítě. Ta je využívanější stále více, k čemuž přispívá obrovský rozmach DeFi sektoru. No a právě DeFi projekty, jako je Uniswap, mají tendenci určovat ještě vyšší poplatky za realizaci swapů mezi různými mincemi. Kromě toho transakce, které používají tokeny postavené na Ethereum blockchainu (jako je například stablecoin DAI), mají rovněž tendenci vyšších poplatků než odesílání samotného etheru.
,,Objem transakčních poplatků v řetězci Ethereum odráží širokou škálu aktivit – od nákupu a prodeje samotného ETH až po infrastrukturu, kterou poskytuje,“ vysvětlil portálu decrypt Martin Köppelmann, CEO decentralizované burzy Gnosis, který doplnil: ,,Mnoho špičkových projektů běží na řetězci Ethereum, takže poplatky zaplacené na Uniswap, Sushiswap, Compound, Aave, Balancer, Curve a tak dále se ve skutečnosti odrážejí na denních objemech poplatků za Ethereum.“
Alexi Lane z Everex.io přisuzuje růst poplatků i rostoucímu trendu využívání Tetheru, 1ich Exchange či dalšího stablecoinu USDC.
Na absurdní poplatky upozorňují i známé postavy z kryptosektoru. Komunikace Rana Neunera a Kolea Pfeiffera ukázala na šokující odhadovanou výši poplatků na DEX-ech jako je SushiSwap.
Tried a $75 swap on sushi earlier. Gas fees were $74 on sushi swap and $37 on uniswap. Zero logical sense to even swap anything with fees like that.
— Kole Pfeiffer (@6pointd) February 4, 2021
A snad ještě více pobavil Olive Allen, který ukázal, že přijetí nabídky na Rarible.com by ho aktuálně vyšlo na poplatcích téměř 5000 dolarů.
Almost 5k is the price to accept a bid on @rariblecom now!! 😂 Is it because of ETH high gas fees⛽️ or some type of bug 🐜 ? 🤔
Thoughts ? pic.twitter.com/tYoV1ilB85— Olive Allen (@IamOliveAllen) February 3, 2021
Těžařům ETH se daří více než tím bitcoinovým
Růst transakčních poplatků hraje samozřejmě do karet těžařům ETH, kteří zažívají zlaté časy. Podle CryptoFees.info za předešlých 24 hodin vydělali 22,75 milionu dolarů. To je čtyřnásobek toho, co vydělali ve stejném časovém úseku těžaři Bitcoinu.
Na tuto skutečnost upozornila i analytická platforma Glassnode, která informovala, že za transakce na Ethereum blockchainu se v lednu 2021 zaplatilo 325 milionů dolarů, což je téměř dvojnásobek předchozího rekordního měsíce (Září 2020). Nuž a pro porovnání lednové poplatky u Bitcoinu byly „jen“ 114 milionů dolarů.
A staggering $325 million in transaction fees were paid on #Ethereum in January, almost doubling the amount of its previous record month (Sept 2020).
In comparison: #Bitcoin January fees were $114 million (2.8x difference).
Chart: https://t.co/ZW4uaQeoiq pic.twitter.com/Jszc5LOz9N
— glassnode (@glassnode) February 2, 2021
Zajímavé je, že zatímco u Ethereum vysoké poplatky za transakce nejsou vítány, protože zpomalují rozmach aplikací, které se na něm budují, Bitcoin by z dlouhodobého hlediska růst příjmů pro těžaře z realizací transakcí uvítal.
Halving bitcoinu totiž každé čtyři roky sníží odměnu pro těžaře (v podobě nově vytěžených BTC) o polovinu, což znamená, že pokud se nezvýší příjmy těžařů z transakcí, bude klesat takzvaný „security budget“. V případě Ethereum je to jiné – jednak tato kryptoměna přejde na Proof of stake a zároveň nemá klesající inflaci a ani žádný konečný strop, který se týká počtu Etherů, které budou v oběhu.
Možným řešením pro Ethereum by bylo schválení návrhu EIP 1559 z dílu Vitalika Buterina, který by vedl ke standardizaci transakčních poplatků napříč celou sítí. Kromě toho by se tyto poplatky pálily, tedy ničily a znamenalo by to tedy pro Ethereum jakýsi deflační prvek. K těžařům by směřovaly už jen dobrovolné příspěvky, které by zaplatili uživatelé v případě, že by chtěli upřednostnit svou transakci. Za důležitý fundament, který by vedl k růstu hodnoty ETH, to ve své studii naznačila i firma Grayscale. Těžaři jsou však logicky proti tomuto návrhu.
Japonská burza stopla výběry Ethereum
V reakci na vysoké poplatky japonská burza Liquid dokonce přistoupila k šokujícímu kroku pozastavit možnost výběrů ETH a ERC20 tokenů ze své platformy. Oznámila, že je povolí až v momentě, kdy se poplatky vrátí na normálnější úroveň.
Instituce se začnou soustředit více na Ethereum
Už včera jsme vás informovali, že společnost Grayscale se podle všeho začne intenzivněji soustředit i na kryptoměnu Ethereum. Nenaznačuje to její nová studie s názvem „Valuing Ethereum“, která je jakousi obdobou studie, kterou vypracovala tato firma pro Bitcoin ještě předtím, než začala ve velkém skupovat BTC. Tématu jsme se podrobněji věnovali zde.
Dalším krokem, kterým to víceméně potvrdila, byla koupě 47 000 ETH v hodnotě 76 milionů dolarů za jeden jediný den, čímž překonala své předešlé rekordy pokud jde o akumulaci dvojky na trhu v takovém krátkém časovém úseku. Grayscale tak učinila přesto, že ETH se aktuálně obchoduje za historicky nejvyšší ceny.
Že instituce zaostřují na Ethereum si myslí i Ryan Sean Adams, který na Twitteru uvedl:
,,Veřejné společnosti stakují Ethery, Grayscale má v ETH již kolem 4,5 miliardy dolarů a Ethereum futures se spouští na CME již v pondělí. Ano. Instituce nakupují Ethereum. A to s tím právě začaly … „
Public companies staking ETH, there's $4.5b ETH in Grayscale, and ETH futures launch on the CME Monday.
Yes.
The institutions are buying ETH.
And they're just getting started.
— RYAN SΞAN ADAMS – rsa.eth (@RyanSAdams) February 3, 2021
zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com, cryptoslate.com