Digitální euro pod kontrolou Evropské centrální banky. Central Bank Digital Currency (CBDC) je nápad, který se Evropanům vůbec nezamlouvá – vyplývá to z jejich zpětných reakcí na kroky Evropské centrální banky.
Evropská centrální banka (ECB) od 5. dubna stejně jako v loňském roce shromažďuje zpětně reakce Evropanů na její iniciativy spojené se zkoumáním potenciálních přínosů a negativ digitálního eura (CBDC). Dostala jich již více než 14 100 a ve většině případů jsou kritické.
Evropané se bojí především ztráty soukromí a dokonce v některých reakcích popisují budoucí CBDC eura jako „slavecoin“ – čili měnu pro otroky. ,,Digitální euro ve smyslu doporučení EU není slučitelné ani s ochranou soukromí, ani s nařízeními o ochraně údajů. Kontrolní systém pro malé ručitele to vyžaduje,“ napsal v dopise adresovaném ECB jeden z kritiků CBDC Rakušan Schmild Andreas.
,,Jsem jednoznačně proti zavedení digitálního eura, protože nechci být závislý na internetu, když si něco koupím. Digitální euro striktně odmítám, protože vede k úplné kontrole a omezuje naše základní práva a svobody,“ citoval portál Cointelegraph anonymního uživatele.
V souvislosti s CBDC je nepochybně nejproblémovější otázka soukromí – občané EU mají obavy, že centrální entita může mít při existenci takové měny absolutní kontrolu nad jejich finančními zůstatky a v konečném důsledku díky programovatelnosti takových peněz by mohla umět i určovat, k čemu mohou být použity, respektive za jakých podmínek.
Kritici CBDC upozorňují, že takové vlastnosti mohou směrem do budoucna otevřít prostor i pro přesné určování na co mají být dané peníze použity, respektive v rámci jakého času – jinak řečeno CBDC mohou mít například i omezenou platnost, nebo mohou být definovány tak, že se za ně nebude dát koupit nějaký druh zboží.
Podle předchozí veřejné konzultace, která se uskutečnila v roce 2021, drtivá většina Evropanů označila právě zachování soukromí za nejdůležitější vlastnost, kterou musí mít budoucí digitální měna, pokud nakonec vznikne.
Z iniciativ Evropské centrální banky je zřejmé, že podobně jako jiné centrální banky (Čínská PbOC, americký Fed, Bank of Indie, Bank of Russia) ke vzniku CBDC tak či onak směřuje, ačkoli obavy občanů pokud jde o soukromí jsou naprosto pochopitelné. Podle finanční šéfky Evropské komise Mairead McGuinessové by první prototyp evropského CBDC mohl být hotov již někdy koncem roku 2023.
Zdroj:cointelegraph.com