Facebook potvrdil to, o čem se spekulovalo už déle. Oznámil investici 50 milionů dolarů do vývoje jeho vlastního virtuálního světa, obecně známého pod pojmem metaverse. V článku se na to blíže podíváme a vysvětlíme si všechno důležité.
Co je to metaverse
Pojem „metaverse“ se poprvé objevil v sci-fi románu Snow Crash z roku 1992. Tento pojem představoval místa, do kterého lidé utíkají, aby unikly nebezpečnému světu ovládanému korporacemi. Od té doby se na metaverse začalo odkazovat jako na celou řadu virtuálních zážitků, které si hlavně během aktuální pandemie získaly popularitu. Obecně však můžeme metaverse chápat jako virtuální svět s neuvěřitelným množstvím možností.
Mnoho lidí si představuje budoucnost metaverse podobně, jako je vyobrazena ve filmu a knižní předloze „Ready Player One“.
„V roce 2044 je svět velmi nehostinné místo. Došla se ropa, klima je zničené, rozšířil se hladomor, chudoba a nemoci. Středoškolák Wade Watts, tak jako většina lidstva, uniká před bezútěšnou realitou do virtuální utopie zvané OASIS, kde může být, dokud jen chce. Existují tu tisíce planet, na kterých se dá žít, hrát, ale i zamilovat. A stejně jako ostatní, i Wade je posedlý hledáním zlatého vejce, speciálního bonusu, ukrytého v této alternativní realitě. Tvůrce OASIS-u James Halliday totiž zemřel bez potomků a své pohádkové bohatství spolu s OASIS-em se rozhodl darovat člověku, který rozluští hádanky a splní úkoly roztroušené v jeho výtvoru,“ uvádí obsah knihy na webu Martinus.sk.
V posledních týdnech si však tento výraz získal větší pozornost a zároveň znepokojení nad jeho potenciálními etickými a sociálními důsledky poté, co Mark Zuckerberg řekl, že za pět let bude Facebook metaverse společností. Tento úspěch a pokrok popsal jako nástupce mobilního internetu.
Velké plány Facebooku
Společnost Facebook oznámila, že přidělí 50 milionů dolarů na dvouletý fond, jehož úkolem je začít pracovat na realizaci vize o virtuálním metaverse. Oznámení z 27. září uvádí plán Facebooku na vybudování jeho vlastního metaverse, přičemž finanční prostředky budou určeny na podporu globálních partnerů v oblasti výzkumu a programu, kteří kromě interního výzkumu rovněž vybudují i platformu.
„Metaverse nepostaví přes noc jedna společnost. Budeme spolupracovat s odborníky a průmyslovými partnery, abychom to dokázali,“ uvádí jejich oznámení.
Metaverse umožní lidem vzájemnou interakci prostřednictvím svého avatara ve virtuálním prostředí. Prostředky budou vyplaceny prostřednictvím XR programů a výzkumného fondu Facebooku. Už v červnu tohoto roku se začaly šířit první dohady o plánu Facebooku vybudovat virtuální metaverse.
Facebook ve svém nejnovějším sdělení tvrdí, že jeho metaverse nemá za cíl aby lidé museli nutně trávit více času online – je to proto, aby čas strávený online byl smysluplnější. Navzdory investičnímu fondu ve výši 50 milionů dolarů Facebook věří, že potrvá více než deset let, než bude k dispozici komplexní verze metaverse, která bude obsahovat širokou škálu produktů a služeb. Aby se zajistilo, že metaverse bude v každém ohledu uspokojivý, Facebook také navázal partnerství s více univerzitami a neziskovými organizacemi zastupujícími menšinové skupiny, včetně takových jako Women In Immersive Tech, Africa No Filter, The University of Hong Kong a Národní univerzita v Singapuru.
Metaverse a kryptoměny
V době, kdy se Facebook pokouší mobilizovat kapitál s cílem zahájit a rozvíjet svůj vlastní metaverse, vývojáři kryptoměn již učinili pokroky ve vytváření vlastních decentralizovaných a interoperabilních metaverse. Metaverse v otevřeném světě společnosti Decentraland obsahuje decentralizovaný virtuální svět ve vlastnictví komunity postavený na blockchainu Ethereum. Uživatelé mohou vytvářet 3D prostředí, vytvářet avatary nebo předvádět množství digitálního obsahu, který lze zpeněžit. Podobně je na tom i Sandbox – hra poháněná NFT, ve které si hráči mohou kupovat digitální pozemky a vytvářet různé herní zážitky, které mohou sdílet s ostatními uživateli.
Vývoj pokračuje mílovými kroky a vidíme to nejen v kryptoměnách, kde tento sektor udělal za pár let obrovský pokrok. Funkční metaverse, který by měl podobu jako Ready Player One zní určitě lákavě. Na konečnou podobu si však ještě několik let budeme muset počkat.
Přečtěte si zajímavé novinky
Zákaz kryptoměn a vývoj digitálního Yuan – Čína má své vlastní plány
Binance má další problémy – Je vyšetřována kvůli možné manipulaci cen
Stablecoiny jsou opět na nových maximech, s popularitou však rostou i rizika
Pasivní příjem kryptoměn s bonusem až 110 dolarů
Pokud hledáte možnosti jak pasivně úročit vaše kryptoměny, jednou z možností je lending, který funguje na podobném principu jako banka. Největší lending společností je Celsius, která pravidelně kromě ročních úroků okolo 10% nabízí i různé promo kódy, z nichž můžete získat odměny – nejčastěji kolem 50 dolarů zdarma.
Noví uživatelé mohou nyní získat až 110 dolarů zdarma. Celý postup jak používat tuto platformu i návod, jak získat bonus najdete v článku níže.
https://www.kryptonovinky.sk/celsius-wallet-urocte-svoje-kryptomeny-bez-starosti-az-do-10-rocne/
zdroj: Cointelegraph