Americký Fed podle očekávání analytiků oznámil ve středu zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu, respektive 50 bazických bodů. Jde o zatím nejagresivnější krok americké centrální banky v boji proti inflaci, která se podle indexu spotřebitelských cen (CPI) vyšplhala na nejhorší čísla za uplynulých 40 let.
,,Inflace je příliš vysoká a chápeme potíže, které způsobuje. Postupujeme urychleně, abychom ji vrátili zpět,“ vysvětlil současnou strategii FEDu její předseda Jerome Powell během středeční tiskové konference, která tradičně následovala po dvoudenním mítinku guvernérů americké centrální banky.
Jerome Powell na tiskové konferenci zaujal netradičně přímým proslovem směřujícím k americkému lidu a konstatoval, že rostoucí ceny se dotýkají zejména lidí s nižšími příjmy, kterým přímo vzkázal: ,,Jsme odhodláni obnovit cenovou stabilitu.“
Z vyjádření Powella lze dedukovat, že současné zvýšení sazeb o 50 bazických bodů nebylo poslední a je možné, že FED přistoupí k podobnému agresivnímu kroku letos ještě vícekrát. Do jeho závěru je v plánu ještě 5 mítinků centrálních bankéřů.
The Federal Reserve raised interest rates by half a percentage point in a bid to slow inflation. 'Inflation is much too high, and we understand the hardship it is causing,' Fed chief Powell said https://t.co/5cxcstZ5iA pic.twitter.com/qHV5PMcl92
— Reuters (@Reuters) May 5, 2022
V médiích se mezitím spekulovalo i o možnosti zvyšování sazeb až o 75 bazických bodů, což však Powell zatím vylučuje. ,,Sedmdesát pět základních bodů není něco, co by výbor aktivně zvažoval,“ uvedl a doplnil: ,,Americká ekonomika je velmi silná a má dobrou pozici na to, aby zvládla přísnější měnovou politiku.“
Americká centrální banka kromě zvýšení sazeb o 50 bazických bodů, což je její nejagresivnější krok za dvě dekády, naznačila, že brzy začne i se sužováním její nafouklé 9bilionové rozvahy. Podle medializovaných zpráv by mohla začít k 1. červnu se sužováním o 47,5 miliard dolarů měsíčně (30 miliard státní dluhopisy a 17,5 miliard cenné papíry kryté hypotékami) s tím, že po třech měsících se strop zvýší na 95 miliard dolarů měsíčně ( 60 miliard dluhopisy a 35 miliard cenné papíry kryté hypootékami).
Středeční zvýšení sazeb o 50 bazických bodů posunulo sazbu federálních fondů na rozpětí 0,75% – 1% a podle odhadů skupiny CME se do konce roku pravděpodobně dostane na úrovně mezi 2,75% až 3%.
Akcie po oznámení těchto rozhodnutí začaly růst, což znamená, že obchodníci vyhodnotili strategii FEDu pozitivně – neudálo se totiž nic, s čím by se předem nepočítalo. Index Dow Jones nakonec ukončil den s růstem 2,28%, S&P500 posílil až o 4% a Nasdaq o 3,19%. Všem třem americkým indexům se tak v úvodu května daří postupně mazat ztráty o katastrofálním dubnu. V něm Nasdaq klesl nejvýraznějším způsobem od roku 2008 a Dow s S&P500 nejvýrazněji od března 2020.
Stocks jumped sharply on Wednesday in a relief rally from their 2022 doldrums after the Federal Reserve raised rates by a widely anticipated half percentage point.
The Dow gained 2.81%.
The S&P 500 popped 2.99%.
The Nasdaq rallied 3.19%. https://t.co/1bC4Z0b0Pv pic.twitter.com/T0zj3ope9s— CNBC (@CNBC) May 4, 2022
FED se vyjádřil i k oslabení americké ekonomiky v prvním kvartálu 2022, která překvapivě klesla o 1,4%, ačkoli analytici předpokládali růst HDP o jedno procento. Tento pokles podle analytiků zatím není nutné přeceňovat, protože byl ovlivněn rostoucím počtem onemocnění Covid a zpomalujícím se tempem vytváření zásob – jedná se o faktory, které by se měly v průběhu roku zmírnit. FED zdůraznil, že o ekonomiku USA nemá zatím obavy: „Výdaje domácnosti a fixní investice podniků zůstaly silné.“
#Powell continues to talk about the U.S. economy being strong, completely ignoring the 1.4% decline in Q1 #GDP, which will likely be revised to an even greater decline due to the higher than expected trade deficit reported today. Also, higher interest rates mean Q2 will be worse!
— Peter Schiff (@PeterSchiff) May 4, 2022
Oznámení FEDu komentoval mezi prvními Collin Martin, stratég ve firmě Charles Schwab: „Z našeho pohledu nedošlo k žádnému překvapení. Jsme o něco méně agresivní, pokud jde o naše očekávání od trhů. Myslíme si, že další zvýšení sazeb o 50 bazických bodů v červnu je velmi pravděpodobné. Myslíme si však také, že inflace je blízko svého vrcholu. Pokud se ukáží nějaké náznaky poklesu později v průběhu toho roku, dá to FEDu více volnosti a umožní mu to zpomalit toto agresivní tempo.“
Doplňujeme, že zvýšení sazeb o 50 bazických bodů je největším jednorázovým zvýšením této metriky od května 2000. FED tehdy bojoval s „excesy ranní éry dot-com internetové bubliny“.
Zdroj:cnbc.com