Americká centrální banka (FED) ve středu oznámila, že už brzy začne snižovat tempo kvantitativního uvolňování (QE), tedy lidově řečeno „tištění peněz“. Dochází tedy k tvz. taperingu, o kterém se mluvilo vedle rostoucí inflace již delší dobu.
FED na středeční tiskové konferenci, která následovala po dvoudenních jednáních oznámil, že zpomalí tempo nákupu státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami. Ty nakupuje v částce 120 miliard dolarů měsíčně již od března 2020, aby tím podpořil americkou ekonomiku v období pandemie koronaviru.
Proces zpomalování kvantitativního uvolňování (QE) bude spočívat ve snížení výdajů o 15 miliard dolarů měsíčně s tím, že o 10 miliard dolarů sníží měsíční výdaje na koupi státních dluhopisů a o 5 miliard dolarů na cenné papíry zajištěné hypotékami. Podle tohoto harmonogramu by ke kompletnímu ukončení takové podpory americké ekonomiky mohlo dojít kolem července 2022.
Fed to start tapering bond purchases later this month as it starts pulling back on pandemic aid https://t.co/va0FDLMEqw
— CNBC (@CNBC) November 3, 2021
,,Výbor usuzuje, že podobné snižování tempa čistých nákupů aktiv bude pravděpodobně vhodné každý měsíc, ale je připraven toto tempo upravit, pokud si to budou vyžadovat změny v ekonomickém výhledu,” uvedla centrální banka USA. Z toho lze vyčíst, že FED může tempo zpomalování QE upravit, bude-li to vyžadovat trh.
FED zároveň oznámil, že pokud jde o úrokové sazby, ty zůstávají zatím neměnné a tedy blízko nule. ,,Nemyslíme si, že na to nastal vhodný čas,“ uvedl šéf FED Jerome Powell.
Inflace je prý stále jen přechodná
Během tiskové konference FED přiznal, že mu nevyšel odhad týkající se inflace. Uznal, že její zvyšování bylo rychlejší, než předpokládali a zároveň, že inflace se zdá být dlouhodobějším problémem. Stále však mluví o inflaci jen jako o „přechodném stavu“, což mnozí analytici kritizují, protože to považují za zlehčování vážnosti situace.
,,Inflace se zvýšila, což do značné míry odráží faktory, od kterých se očekává, že budou přechodné. Nerovnováha nabídky a poptávky související s pandemií a opětovným otevřením ekonomiky přispěla ke značnému zvýšení cen v některých odvětvích,” uvedl Powell, který dodal, že inflace pravděpodobně bude ještě několik měsíců růst, ale v polovině roku 2022 očekávají, že se stáhne.
,,Očekává se, že pokrok v oblasti očkování a zmírnění omezení nabídky podpoří pokračující růst ekonomické aktivity a zaměstnanosti, jakož i snížení inflace,” dodal výbor.
,,FED dnes představil své snížení kvantitativního uvolňování, jak se všeobecně očekávalo, ale stále trvá na tom, že nárůst inflace je z velké části přechodný, což naznačuje, že „holubice“ mají stále navrch,“ kriticky zhodnotil tiskovou konferenci FED hlavní ekonom Capital Economics Paul Ashwort.
Jak reagovaly trhy?
Tisková konference FEDu byla ostře sledována obchodníky napříč celým světem. Oznámení o taperingu, tedy zpomalení kvantitativního uvolňování, však zdá se trhy neotřáslo, protože tuto informaci zřejmě předem očekávali. Ostře sledovaný index SP500 opět posílil a pokračuje v tempu vytváření nových historických maxim – to současné je na úrovni 4660 bodů. Dařilo se také US 100, který vyskočil na 16 000 bodů a US 2000, který překonal hranici 2400 bodů.
Pozitivní reakce trhu může napovědět hodně i Bitcoinu, kterému se většinou daří, když rostou i akciové trhy. Mezi mnoha investory je totiž stále vnímán jako rizikové investiční aktivum, od kterého jsou schopni dát ruce pryč, pokud by očekávali turbulence na akciových trzích. Středeční tisková konference FEDu však žádné turbulence nezpůsobila a tak jsou obecně vyhlídky pro trhy na následující týdny pozitivní.
Další zajímavé články
Ethereum má za sebou první deflační týden v historii – udrží to?
Trh s kryptoměnami se zbláznil. Mince pojmenovaná po Elonu Muskovi udělala 3780%
„Uptober“ dopadl pro Bitcoin skvěle. Další zastávka 98 000 USD?
Zapomeňte na Tik Tok či Instagram. „Nejžhavější“ aplikace souvisí s kryptoměnami
Zdroj: www.cnbc.com