FED (americká centrální banka) včera podle očekávání oznámil, že urychlí zpomalování kvantitativního uvolňování (QE), tedy bezprecedentního tempa „tlačení peněz“, které nastavil v březnu 2020 po vypuknutí pandemie koronaviru. Trhy na to zareagovaly oživením, mírně posílil i Bitcoin (BTC).
Předseda FEDu Jerome Powell po dvoudenních jednáních guvernérů amerických centrálních bank na tiskové konferenci potvrdil, že centrální banka USA přistoupí k rychlejšímu snižování svých měsíčních nákupů státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami (tapering). Ty od března 2020 nakupovaly za 120 miliard dolarů měsíčně, čímž lidově řečeno „tlačily“ obrovské množství nových peněz do oběhu, aby tím podpořily zdecimovanou ekonomiku.
FED už v listopadu oznámil, že toto tempo bude zpomalovat o 15 miliard dolarů měsíčně, aby v létě 2022 tento proces QE ukončil. Hrozivá čísla o růstu inflace (meziroční růst spotřebitelských cen byl nejnověji na úrovni 6,8% – nejvyšší od roku 1982 a velkoobchodních cen až o 9.6%, což je nejvíce v historii, pozn. red.) však přiměly FED jednat ještě razantněji.
Podle nových informací bude FED od ledna kupovat dluhopisy už jen za 60 miliard dolarů, což je o polovinu méně, než tomu bylo před listopadovým snižováním a o $30 miliard méně, než nakupoval v prosinci. „Nákupy“ FEDu tak skončí rychleji, než se očekávalo – už začátkem jara.
V roce 2022 se začnou zvyšovat sazby
Důležité je zároveň uvést, že hned po ukončení tohoto QE začne FED uvažovat nad zvyšováním úrokových sazeb – v průběhu roku 2022 by se podle prognóz mohla zvyšovat až třikrát, přičemž další dvě zvýšení se uskuteční v roce 2023 a další dvě v roce 2024 (jedná se o prognózy, může se to měnit, pozn.red). Z uvedeného je zároveň zřejmé, že zvyšování úrokových sazeb bude postupné, aby nevystrašilo trhy.
Cíl zpomalení inflace?
Zpomalení, respektive zastavení kvantitativního uvolňování nastoleného v roce 2020, ale zejména zvyšování úrokových sazeb, jsou dva nástroje, skrze které může FED zpomalit hrozivý vývoj inflace.
,,Nerovnováha nabídky a poptávky související s pandemií a opětovným otevřením ekonomiky nadále přispívá ke zvýšeným úrovním inflace,” uvedl FED ve středečním prohlášení, čímž nepřímo naznačuje, že inflace není podle něj problémem „tištění peněz“, ale zejména zpomalení dodavatelského řetězce.
Pokud jde o prognózy FEDu pro následující roky, centrální banka odhaduje, že v roce 2022 by HDP USA mohlo stoupnout o 4% (dříve předpovídali 3,8%) a v roce 2023 o 2,2% (dříve odhadovali 2,5%).
Reakce analytiků jsou různé
Moje Mahajan, hlavní investiční poradkyně Edward Jones, si myslí, že tyto kroky mohou ovlivnit zejména hodnotu spekulativnějších tříd aktiv, ačkoli obecně očekává, že akciové trhy mají ještě prostor pro další růst. Naznačila také, že FED pravděpodobně bude zvyšovat úrokové sazby jen mírným tempem, aby jeho kroky nevyplašily akciové trhy.
David Kelly z JP Morgan nejnovější kroky FEDu až tak pozitivně nevnímá. Myslí si, že je nerozumné držet úrokové sazby stále blízko nuly, když je inflace vysoko nad 2%. Rovněž upozornil, že inflace není jen problémem zpomaleného dodavatelského řetězce, ale do velké míry právě monetární politiky americké centrální banky. ,,Je nevhodné, aby FED držel sazby tak nízko, když jsme vysoko nad 2% inflace a samozřejmě tím nadále podněcujeme bubliny aktiv. Myslím si, že to je něco, nad čím by měl FED opravdu přemýšlet.”
John Bellows z Western Asset Management si zase myslí, že inflace se může na jaře nebo v létě mírně uklidnit, což může mít také vliv na rozhodnutí FEDu ohledně úrokových sazeb. Pokud by inflace nerostla již tak vysokým tempem jako v současnosti, i kroky FEDu v případě sazeb mohou být mírnější. ,,Myslím si, že Jerome Powell bude velmi opatrný v tom, aby se příliš nezavazoval ke třem zvýšením sazeb. Realita je taková, že když bude v březnu nebo v červnu uvažovat o těchto krocích, budeme v naprosto odlišné situaci než jsme teď.”
Odlišný názor má bývalý šéf FED Frederic Mishkin, který sice pochválil FED, že lépe komunikuje s veřejností své plány, čímž připravuje trhy na své další kroky, ale vyčítá mu pomalé jednání. ,,Myslím si, že je chybou nedělat preventivní opatření v této fázi a říci, že sazby budeme zvyšovat, když budou problémy se zaměstnaností. To může být příliš pozdě, protože si myslím, že ve skutečnosti jsme blízko plné zaměstnanosti. Mám obavy z toho, co dělá FED. Nemyslím si, že to bude katastrofa, ale nakonec se může stát, že bude muset sazby zvyšovat o více (než předpokládá), aby omezil inflaci, a to nebude dobrý výsledek.”
Jak reagovaly trhy? Posílil také Bitcoin
Akciové trhy v USA na informace od FED týkající se dalších kroků reagovaly pozitivně. V průběhu celého středečního obchodního dne až do tiskové konference FEDu mírně oslabovaly, ale nakonec skončily v pěkných plusových hodnotách. Dow Jones posílil o 1%, S&P500 o 1,63% a technologický index NASDAQ až o 2,15%.
S&P500, ale pravděpodobně ještě více technologický NASDAQ, mohou naznačovat ochotu investorů lít peníze i do rizikovějších typů aktiv. Posílení NASDAQ tak lze vnímat z určitého úhlu pohledu i plusem pro Bitcoin. Ten dříve udržel support kolem ceny 46 000 USD, aby následně po informacích z FEDu posílil až nad cenu 49 000 USD, tedy o zhruba 3%.
Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, marketwatch.com