Americká síť pro vymáhání finančních zločinů (FinCEN) oznámila, že Michele Korver bude sloužit jako vůbec první vedoucí poradkyně FinCENu pro digitální měny. Zároveň bude odpovědná za rozvoj vedoucí role FinCENu v rodícím se prostoru kryptoměn.
Úloha poradkyně pro digitální měny
Spolupracovat bude také s interními a externími partnery na formulování strategických řešení pro zmírnění nezákonných praktik v neregulovaném prostoru digitálních měn. Důvodem pro její jmenování první vedoucí krypto poradkyní špičkového finančního kontrolního úřadu by mohla být její dlouholetá zkušenost v Radě pro digitální měny na americkém ministerstvu spravedlnosti (DOJ), kde radila vládním právníkům a federálním agentům na celostátní úrovni v otázkách digitálních měn.
„Slečna Korver posílí vedoucí úlohu společnosti FinCEN v prostoru digitálních měn tím, že bude spolupracovat s interními i externími partnery na strategických a inovativních řešeních pro prevenci a zmírnění nezákonných finančních praktik a vykořisťování,“ uvádí se v oznámení.
Ve své nové roli bude Korver radit úřadujícímu řediteli FinCENu Michaelovi Mosierovi ohledně aktivit Bitcoinu ve finančních zločinech – a bude se snažit osvětlit nuance kryptoměn a trestných činností. Ve skutečnosti před nástupem do společnosti FinCEN jako úřadující ředitel pracoval Mosier ve společnosti Chainalysis zabývající se analýzou blockchainu.
„Michele přináší bohaté zkušenosti s digitální měnou a bude obrovským lídrem v koordinovaném úsilí pro maximalizaci zapojení FinCENu do inovačního rozvoje pro finanční rozšíření příležitostí při minimalizaci rizika nezákonného financování,“ uvedl Mosier v oznámení.
Pokud si Korver na této pozici udrží její současný postoj, Mosier by mohl být nakloněn osvojit si její pozitivní pohled na regulace. Na začátku letošního roku spolu s Alexandrou Comolli napsala Korver část v publikaci ministerstva spravedlnosti Journal of Federal Law and Practice, kde zdůraznila, jak použití BTC při nelegálních činnostech nepřímo souvisí s přijetím Bitcoinu.
„V počátcích kryptoměn byla velká část aktivity spojena s nezákonným chováním na dark webu, a proto by uzavírání trhů na dark webech mohlo mít dopad na hodnotu Bitcoinu,“ napsala Korver. „Ale jak přijetí kryptoměn mainstreamem vzrostlo, zároveň se snížilo procento transakcí použitých k propagaci nebo skrytí trestné činnosti.“
Jaký význam má jmenování Korver?
Jmenování Korver FinCENem naznačuje rostoucí zaměření americké vlády na regulaci kryptotrhu. Nový pověřený pracovník jistě pomůže finančnímu donucovacímu orgánu jít po společnostech, které by mohly představovat riziko pro investory.
Rostoucí popularita kryptoměn po celém světě, zejména v USA, představovala vždy pro regulační orgány určité výzvy. Při absenci formálních předpisů spadá břemeno právě na tyto regulační kontrolory, aby se zabránilo možným podvodům.
Nový ředitel americké Komise pro kontrolu cenných papírů a burz (SEC) Gary Gensler, kterého komunita digitálních měn vnímala jako spojence v kryptu kvůli jeho chápání kryptoprostoru, požadoval přísnější regulační politiku k zajištění ochrany investorů.
Genslerova výzva k přísným zásadám ohledně kryptotrhu se nesetkala s dobrým přijetím u mnoha zastánců, kteří věřili, že jeho jmenování vytvoří cestu pro pozitivnější předpisy. Prvních několik předpisů navržených nebo schválených pod jeho autoritou však naznačuje, že by si podobný postoj mohl zachovat.
Největší zklamání přineslo neustálé zpožďování v rozhodování o Bitcoinovém ETF, protože mnozí doufali, že tržní kapitalizace v řádu bilionů dolarů a rostoucí institucionální poptávka by mohly přimět SEC, aby schválila první Bitcoinové ETF v USA.
FinCEN jmenoval zneužívání kryptoměn národní prioritou
FinCEN také označil „kyberkriminalitu, včetně relevantních aspektů kybernetické bezpečnosti a virtuální měny“ za národní prioritu.
Ministerstvo financí je obzvláště znepokojeno kybernetickou finanční kriminalitou, útoky ransomwaru a zneužíváním virtuálních aktiv, které využívají a podkopávají jejich inovativní potenciál, mimo jiné praním nezákonných výnosů.
Ve své zprávě o národních prioritách proti praní peněz a boji proti financování terorismu FinCEN uvádí, že konvertibilní vyrtuální měny (CVC) se staly preferovaným prostředkem výměny kybernetických zločinců.
„Konvertibilní virtuální měny (CVC) také rostly jako preferrovaná měna v široké škále nezákonných online aktivit.
Kromě toho, že se jedná o upřednostňovanou formu platby za nákup ransomware nástrojů a služeb, online využívání dětských materiálů, nelegálních drog a jiného nezákonného online zboží, a pro placení výkupného pachatelům ransomware útoků, používají se CVC často k navrstvení transakcí za účelem skrytí původu peněz získaných z nelegální činnosti.“
Úřad dále vysvětlil: „Zločinci používají řadu technik k zakrytí zdroje nezákonných finančních prostředků při provádění transakcí zahrnujících CVC, včetně použití mixérů a tumblerů.“
V důsledku toho společnost FinCEN uvádí, že boj proti ransomwaru je nyní naléhavou záležitostí, zejména po nárůstu počtu a velikosti kybernetických útoků.
„Podle donucovacích orgánů a hlášení od pokrytých institucí a dalších v soukromém sektoru došlo v letech 2020 a 2021 k dramatickému nárůstu útoků ransomwaru, a to jak v rozsahu, tak i v sofistikovanosti, což představuje hrozbu pro systém zdravotní péče v USA a další kritickou infrastrukturu, stejně jako pro národní bezpečnost USA a ekonomickou prosperitu…
Boj proti ransomwaru byl identifikován jako nejvyšší priorita pro Spojené státy, které se zavázaly spolupracovat s podobně smýšlejícími partnery po celém světě na překažení a odrazení aktérů ransomwaru, mimo jiné vytvořením soudržných a konzistentních politik zaměřených na platby výkupného a umožněním rychlého sledování a zákazu výnosů ve virtuálních měnách.“
Minulý měsíc vydal prezident Joe Biden směrnici federálním agenturám, aby upřednostnily snahy čelit globální korupci a zaměřily se také na kryptoměny. Administrativa Bidena také představila svou strategii boje proti ransomwaru, která zahrnovala rozšířenou analýzu kryptoměn za účelem hledání kriminálních transakcí.
Zdroje: 1. cointelegraph.com, 2. coindesk.com, 3. fincen.gov