Nový mining pool Bitcoinu od společnosti Marathon Digital Holdings (MARA) vytěžil první bitcoinový blok, který byl „v plném souladu s předpisy USA“. Ve zkratce to znamená, že podlehl cenzuře transakcí.
Společnost Marathon Digital Holdings už v březnu oznámila, že tento rok začne realizovat těžbu Bitcoinu, která bude podléhat cenzuře. Jednoduše řečeno bude odmítat transakce Bitcoinu, které se ocitnou na jakési černé listině. Tedy seznamu, který vytvoří Ministerstvo financí USA a další orgány.
Marahton tuto strategii obhajuje tím, že eviduje zájem mnoha korporací a velkých investičních fondů, které chtějí investovat do BTC, ale nechá se dostat k takzvaným „špinavým Bitcoinům“, tedy k BTC, které mohly být v minulosti použity na trestnou činnost – například na Darkwebu při nákupu drog.
,,Vyloučením transakcí hanebných aktérů trhu můžeme investorům a regulačním orgánům zajistit, že Bitcoiny, které vyprodukujeme, jsou čisté, etické a v souladu s regulačními normami,“ uvedla americká firma, která se rozhodla tímto způsobem těžit Bitcoin aniž to od ní vyžadoval nějaký zákon nebo místní nařízení.
Jak probíhá cenzura
Jak informoval portál Coindesk, firma Marathon používá na cenzuru software s názvem DMG Walletscore. Její mluvčí Jason Assad prozradil, že černý seznam aktualizují ve spolupráci s americkým ministerstvem financí, Úřadem pro kontrolu zahraničních aktiv, databází adres od OFAC a dalšími zdroji – jde například o adresy, které jsou historicky spojeny s darkwebem.
Cenzura transakcí vyvolává obavy
Firma Marathon je první, která přistupuje k takovému způsobu cenzury těžby Bitcoinu. Jelikož její podíl na těžbě BTC však není (naštěstí) dominantní, tak se problémové transakce, které vyloučí, realizují v rámci bloků, které vytěží jiné mining pooly. Problémem by mohlo být, kdyby takovou cenzuru začalo realizovat v praxi několik poolů. Pokud by se takový druh těžby stal standardem, mohlo by to být spouštěčem procesu, který rozdělil Bitcoin do dvou kategorii:
- „Čisté Bitcoiny“ – ty, které nemají historii spojenou s trestnou činností
- „Špinavé Bitcoin,“ – ty, které mohly být v minulosti použity na nelegální činnost
Ačkoli laický rozum říká, že mezi Bitcoinem by neměl být žádný rozdíl, bohužel vzhledem k chybějícím prvkům fungibility u Bitcoinu to úplně pravda není a pokud začne převládat mezi investory postoj, že chtějí kupovat jen tzv. „Čisté Bitcoiny“, může to vést k tomu, že jeden druh Bitcoinu bude cennější než druhý.
Z „čisté“ adresy se rychle stala „špinavá“
Pro výše uvedené důvody se s kroky Marathon neztotožňuje značná část bitocinové komunity. Vždyť samotný Bitcoin nemůže za to, jak byl v minulosti použit, podobně jako za to nemůže hotovost, za kterou si je možné koupit auto, ale i zbraň. Kromě toho nikdo z nás nechce zažít situaci, že se dostane k BTC, který může mít potenciálně nižší hodnotu, než jeho ekvivalent a to aniž by to mohl tušit.
Cenzurovaná těžba Marathonu se však setkala hned po vytěžení prvního bloku s prvním problémem. Například těžaři z Íránu, kteří se „nečekaně“ ocitli na černé listině, zareagovali tím, že na adresu, která obdržela nové vytěžené BTC z „čisté bloku“ poslali jejich „špinavé BTC“, čímž ji v podstatě „kompromitovali“. Pokusili se tím poukázat na to, že tato iniciativa Marathonu je marná. Kromě toho se zároveň zjistilo, že ve vytěženém bloku se ocitly i transakce z ruského darkwebu Hydra, což znamená, že cenzura zřejmě nefunguje 100% správně.
Ostatní těžaři zatím podobné kroky neplánují
Firma Marathon je zatím jedinou, která se veřejně hlásí k takové cenzuře transakcí. Možná je to jen její iniciativa vedoucí k tomu, aby si získala na svou stranu potenciální kupce BTC a kdoví, možná někteří z řad institucí budou ochotni za takové BTC zaplatit i prémiovou cenu. Dobrou zprávou však je, že ostatní významné mining pooly, které oslovila redakce Coindesk, zatím s postupem Marathonu nesouhlasí a neplánují se k němu přidat.
Sporná budoucnost
Samotná možnost cenzury těžby BTC může vést k většímu tlaku vlád, aby těžební mining pooly dodržovaly takové standardy. Těžaři v tomto nemají příliš na výběr. Musí dodržovat platnou legislativu země, kde sídlí. Nejhorším možným scénářem proto může být to, že by jejich vlády postupně donutily k takovému jednání. A pokud by nesouhlasili, musí změnit místo podnikání.
Možným řešením takového problému by byla implementace anonymních prvků přímo do Bitcoinu. Například litecoin skrz implementaci MimbleWimble získá prvky fungibility neboli zaměnitelnosti mincí. Jinak řečeno mezi mincemi LTC již nebudou rozdíly a taková cenzura pak už neobstojí. Podobnou cestou by se mohl v budoucnu vybrat i Bitcoin. Otázkou by však bylo, jak by k tomu přistoupili regulátoři. Kryptoměny s anonymními prvky jsou totiž z jejich pohledu problémové – příkladem je Monera, které má problém se zalistování na mnoha burzách.
zdroj: coindesk.com