Portál Cointelegraph uveřejnil názorový sloupek Omida Malekana, profesora z Columbia Business School a autora knihy „Re-Architecting Trust: Curse of History and Crypto Cure for Money, Markets and Platforms“, ve kterém Malekan kritizuje politiku, kterou vůči kryptoměnám prosazuje šéf Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Gary Gensler.
Chrání instituce před rušivými inovacemi?
Malekan se ve svém článku zamýšlí nad tím, zda Genslerova regulace kryptoměnového průmyslu skutečně chrání investory, nebo zda spíše jde o ochranu zájmů finančního průmyslu před inovacemi, které by mohly změnit status quo.
Omid Malekan poukazuje na skutečnost, že i když by mohlo být pochopitelné, proč Komise pro cenné papíry a burzy pod vedením Garyho Genslera uplatňuje regulaci vůči kryptoměnovému průmyslu, nedávné regulační akcie SEC nevypadají být v zájmu ochrany investorů.
Namísto toho se zdá, že opatření přijatá americkou vládou mají za cíl chránit finanční služby před rušivými inovacemi.
Coinbase není jako FTX
Jedním z příkladů, který autor zdůrazňuje, je velký soudní spor SEC proti společnosti Coinbase.
Americká směnárna Coinbase je přitom vnímána jako jedna z „dobrých“ firem v kryptoměnovém prostoru, která má mnoho zvučných klientů, objevila se v seznamu Fortune 100 společností a americká vláda si nikdy nestěžovala na integritu jejích služeb.
Upozornil, že na rozdíl od jiných společností, jako je FTX, Coinbase nikdy nepodvedla své zákazníky a vyjádřila svůj záměr být regulována. Přesto je však terčem velké žaloby od SEC.
Technologii blockchain Gensler rozumí
Malekan také poukazuje na to, že Gensler má pozadí v technologii blockchainu a byl instruktorem na MIT’s Digital Currency Initiative. Jeho znalost oblasti kryptoměn by měla být dostatečná k tomu, aby pochopil, jak inovace v kryptoměnách mohou přispět k finanční sféře.
Nicméně Gensler se podle něj soustřeďuje více na ochranu zájmů Wall Streetu namísto malých investorů nebo kryptoměnových firem, které jsou nuceny přesunout své provozy do přátelštějších jurisdikcí kvůli jeho regulacím.
Například Coinbase zvažuje přesun do Evropy, pokud se USA nedočkají jasnějších regulací a kryptolegislativy.
,,Zdá se, že regulační přístup se stává stále více nepředvídatelným a je zaměřen na ochranu tradičních finančních institucí, které by mohly být ohroženy kryptoměnami,“ uvádí.
Proč změnil názor, když se věci nezměnily?
Před pět lety, na akci o blockchainu na MIT, Gensler mluvil o tom, jak technologie blockchainu má „skutečný potenciál transformovat svět financí“. Tehdy tvrdil, že by mohla snížit náklady, rizika a ekonomické nájmy v finančním systému.
Malekan proto na závěr shrnul, že technologie kolem bitcoinu a jiných kryptoměn se od té doby nezměnila, ale Genslerova pozice a postoj se změnily.
Proto se ptá, v koho zájmu Gensler skutečně jedná, protože jeho kroky se odchýlily od jeho předchozích názorů na potenciál této technologie.
Zdroj: cointelegraph.com