Gary Gensler, předseda americké Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), se zúčastnil rozhovoru na CNBC, kde řekl, že schválení nových spotových Ethereum ETF je dalším logickým krokem po schválení spotových bitcoinových ETF. Zároveň naznačil, že proces spuštění Ethereum ETF postupuje hladce.
Proces schvalování Ethereum ETF
Gensler v rozhovoru na CNBC, ve kterém se vůbec poprvé od 23. května (datum schválení Ethereum ETF0, vyjádřil k tomuto tématu, uvedl, že Ethereum Futures ETF se obchodovalo na chicagské burze již více než 3 roky, což byl základ pro zkoumání tohoto investičního aktiva a jeho chování na tradičních trzích. Upozornil však, že spotové Ethereum ETF, které jsou žádanější, ale i náročnější na správu, musí ještě projít procesem poskytování dodatečných informací (formuláře S1), což ještě bude „nějakou dobu trvat„.
Gensler také přiznal, že loňské rozhodnutí soudu ve sporu o transformaci Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) na spotové ETF ve prospěch Grayscale donutilo SEC schválit bitcoinové ETF. To naznačuje, že SEC měla pravděpodobně v plánu schválit i spotové Ethereum ETF.
Otázka, kdy přesně dojde k finálnímu spuštění obchodování spotových Ethereum ETF, však zůstává nezodpovězena. Někteří očekávají, že tyto ETF se objeví tento nebo příští měsíc, když SEC dokončí komunikaci s povolenými ETF fondy ohledně zmiňovaných S-1 formulářů.
Altcoiny jsou stále v ohrožení
Kromě své otevřenosti ohledně žádostí o ETF, Gensler ve středu zopakoval svá obvyklá varování týkající se kryptoměnového průmyslu a jeho nedostatku požadovaných veřejných informací. Na CNBC uvedl, že mnohé z tokenů neposkytly potřebné informace k přijímání investičních rozhodnutí a porušují zákon.
Když se ho novináři opět zeptali, zda si myslí, že Ethereum je cenný papír, Gensler poukázal na to, že podnikatelé a vedoucí pracovníci mluví na konferencích a propagují své projekty, což jsou indikátory cenného papíru.
Rovněž zároveň upozornil, že kryptoměnové burzy často spojují různé investiční funkce, kvůli čemuž nemá investující veřejnost (retailoví investoři) řádnou ochranu stanovenou zákonem.
Gensler tvrdí, že výsledkem těchto nedostatků je, že kryptoměnový průmysl čelí různým bankrotům a podvodům. Rovněž poznamenal, že kryptoměnový sektor jako celek je vysoce centralizovaný.
Řekl také, že v kryptoměnovém sektoru existuje jen malá hrstka zprostředkovatelů, kterým lidé důvěřují a předávají jim své peníze a aktiva.
Zdroj: coindesk.com