Společnost Franklin Templeton, investiční společnost s aktivy ve výši více než 1,5 bilionu USD, která stojí i za jedním z bitcoinových ETF v USA, zveřejnila na sociálních sítích zprávu, v níž vyzdvihuje vývoj sítě kolem kryptoměny Solana (SOL).
„Tato síť má vše, co potřebuje k tomu, aby nadále rostla jako součást širšího kryptoměnového trhu,“ uvedli analytici Franklin Templeton.
Výhody sítě Solana
Společnost konstatovala, že Solana si během čtvrtého čtvrtletí 2023 dokázala získat část kryptoměnové komunity díky svým airdropům, což následně podpořilo celý ekosystém Solana.
Investiční společnost ve zprávě také vyzdvihla cenovou odolnost sítě. Solana totiž byla v roce 2022 výrazně zasažena pádem společnosti FTX (kdysi jedna z největších kryptoměnových burz v USA). Dokázala se však z těchto událostí zotavit a dokonce zaznamenává stále větší nárůst adopce.
Díky nízkým poplatkům a škálovatelnosti dokázala Solana využít také trend memecoinů. Na tomto blockchainu byly vytvořeny populární tokeny jako BONK a WIF, které se udržují podle tržní kapitalizace mezi top 100 kryptoměnami.
Světlá budoucnost sítě Solana
Franklin Templeton očekává, že Solana rozšíří svůj dosah, jelikož její výkon a pozitivní vlastnosti ji umisťují do pozice, ve které bude schopna zachytit i budoucí trendy v kryptoměnovém sektoru.
Solana je již v současnosti významným kryptoměnovým hráčem v oblasti plateb, decentralizované infrastruktury a nezaměnitelných tokenů (NFT), což by jí mohlo přinést další vlnu adopce.
„Fanoušci kryptoměn se zajímají, co by mohlo být další velkou věcí v kryptoměnách… Přestože přesnou odpověď neznáme, tvrdíme, že je velká pravděpodobnost, že to bude na Solanu,“ tvrdí analytici správcovského giganta.
Přestože zvýšená aktivita v síti přinesla uživatelské problémy na síti Solana a několik jejích krátkodobých výpadků, společnost Franklin Templeton ocenila práci vývojářů, kteří se snaží tyto problémy rychle odstranit.
„Solana se etabluje jako třetí hlavní kryptoměnové aktivum po Bitcoinu a Ethereum a pravděpodobně bude sítí, která zachytí další velkou vlnu adopce kryptoměn,“ doplnily.
Přestože analytici Franklin Templeton vidí v Solana velký potenciál, ne všichni jsou tak optimističtí. Kritici upozorňují zejména pochybnou decentralizaci kryptoměny vzhledem ke způsobu jejího vzniku, při kterém se do rukou Venture Capital firem dostala významná část tokenů, což je v případě PoS kryptoměn důležitý faktor, a také stále se objevující výpadky sítě, což je u ekosystémů, které mají vytvořit alternativní decentralizovaný finanční systém obrovský problém.
Zdroj: news.bitcoin.com