Zatímco ještě před několika lety banky označovaly Bitcoin za podvod či Ponziho schéma, dnes lze konstatovat, že jedna z největších – americká Morgan Stanley – je držitelem opravdu nemalé expozice vůči Bitcoinu v hodnotě více než 240 milionů dolarů.
Banky vzhledem k regulačním podmínkám nemohou investovat do Bitcoinu přímo, ale mohou vůči němu udělat expozici přes jiné regulované investiční nástroje. Nejpopulárnějším z nich je Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), což jsou vlastně akcie respektive podíly (shares) kryté Bitcoinem, které vlastní jejich emitent společnost Grayscale Investments.
Investici do Bitcoinu naznačovala dříve
Banka Morgan Stanley již dříve v tomto roce informovala Americkou komisi pro cenné papíry a burzu (SEC), že skrz své investiční fondy může v následujících měsících udělat takovou expozici vůči BTC. A jak se ukázalo, přesně to se také stalo. Nejprve ve formě menší investice v podobě koupě 28 000 akcií GBTC přes Europe Opportunity Fund a nyní opravdu ve velkém.
Podle nejnovějších informací vyplývajících z podání na SEC ke 30. červnu 2021 investiční fondy banky Morgan Stanley, která spravuje kapitál v hodnotě více než 4 bilionů dolarů, totiž vlastně už více než 6,5 milionu akcií Grayscale Bitcoin Trust. Jedna taková akcie má hodnotu kolem 38 dolarů, což představuje při současné ceně zaokrouhleně ekvivalent 247 milionů dolarů, respektive 5290 BTC.
Doporučujeme přečíst: Not yor keys, not your Bitcoin! Zákazníci Coinbase tvrdí, že jim ukradli kryptoměny. Chybu udělali ale i oni
Morgan Stanley se tak podle čerstvých dat stala druhým největším držitelem podílů GBTC po společnosti Ark Investment Management, jejíž zakladatelkou a hlavní tváří je velká fanynka Bitcoinu Cathie Woodová.
Investice Morgan Stanley do GBTC je přerozdělena do série několika různých investičních fondů, které investují i do množství jiných akcií či dluhopisů. Nyní jejich úspěch však ovlivňuje už i to, jak se daří Bitcoinu, respektive jakou hodnotu mají akcie GBTC, jejichž cena se odvíjí od ceny BTC. Nutné je však poznamenat, že ani v jednom z těchto fondů nemají dominantní postavení, což znamená, že celkové výsledky výrazným způsobem zatím neovlivňují.
Závěr
Rok 2021 je rokem, kdy se začal výrazně měnit sentiment bank vůči nejznámější kryptoměně. Ještě nedávno rezonovala v médiích vyjádření o tom, že Bitcoin je podvod či Ponziho schéma (rád tak mluvil například šéf JP Morgan Chase Jamie Dimon). Nyní však prakticky každý týden sledujeme novinky o tom, jak zpřístupňují investice do Bitcoinu svým solventním klientům giganti jako jsou právě JP Morgan Chase, Goldman Sachs, Wells Fargo, BNY Mellon či Morgan Stanley. Nuž a Morgan Stanley – zjevně nejodvážnější z nich – už do Bitcoinu v rámci regulačních možnosti i investuje.
zdroj: decrypt.co