Z nejnovější týdenní zprávy Glassnode – The Week On-chain vyplývá, že Bitcoin (BTC) zažívá nejhlubší korekci za posledních 24 měsíců, což výrazně ovlivňuje krátkodobé držitele (STH) s nerealizovanými ztrátami.
Krátkodobí držitelé Bitcoinu představují adresy, které drží své BTC méně než 155 dní. Říká se jim také STH, respektive Short Term Holders.
„Mezi květnem a červencem zažil trh nejhlubší cyklickou korekci, přičemž zaznamenal pokles přesahující -26 % od ATH,“ upozornili analytici Glassnode na výrazný propad BTC od historických maxim ze 14. března.
Navzdory tomuto poklesu zpráva od Glassnode uvádí, že korekce je výrazně mělčí ve srovnání s předchozími cykly. Analytici poukazují zejména na silnou tržní strukturu a sníženou volatilitu Bitcoinu.
„Pokud hodnotíme cenový výkon s ohledem na každý cyklický nízký bod, trh v letech 2023-24 se choval strašidelně podobně jako poslední dva cykly (2018-21 a 2015-17). Důvod, proč Bitcoin následuje takovou podobnou cestu, je pravidelným tématem diskusí, ale stále poskytuje cenný rámec pro analytiky, aby přemýšleli o struktuře a trvání cyklu,“ uvedli analytici.
Z dat Glassnode však přece jen vyplývá, že propady nejsou až tak velké, jako byly v předchozích býčích cyklech. V tom posledním v letech 2020-2022 se BTC dokonce během bullrunu propadl až o 63 %, avšak celou ztrátu smazal a vytvořil nová maxima na úrovni $69 000.
V bullrunu, který finišoval v roce 2017, se propadl nejvýrazněji o 36 % a v bullrunu, který končil v roce 2014, se propadl až o 71 %, a přesto tuto ztrátu smazal. Aktuálních 26 % je tedy, pokud nedojde k výraznějšímu propadu, přece jen méně výrazných a naznačuje to, že Bitcoin zraje jako třída aktiv.
Problém s nerealizovanými ztrátami
Analytici Glassnode ve své zprávě také upozornili, že až 83 % krátkodobých držitelů je v současnosti v nerealizovaných ztrátách.
V jiném vyjádření – z grafu níže vyplývá, že až 2,9 milionu BTC z 3,2 milionu BTC, které jsou na adresách krátkodobých držitelů je v současné době ve ztrátě. Znamená to, že jejich poslední transakce byla realizována při vyšší ceně, než je ta současná.
Analytici Glassnode tak varují, že taková situace může vyvolat značný tlak na Bitcoin a širší kryptoměnový trh, obzvláště v případě, že by krátkodobí investoři začali více panikařit a tyto ztráty realizovat.
Důležité cenové úrovně
Podle traderů, pokud cena Bitcoinu zůstane pod $58 000 i v následujících dnech, dlouhodobý výhled zůstane medvědí, protože tato úroveň působí jako silná úroveň odporu (rezistence).
Navíc z dat platformy TradingView vyplývá, že 200denní exponenciální klouzavý průměr (EMA) na úrovni $58 180 představuje pro cenu Bitcoinu první silnou úroveň rezistence. Další bariéra by mohla vzniknout z úrovně 63 880 USD, kde se zdánlivě sbíhají 50denní a 100denní exponenciální klouzavé průměry.
Zdroj: cointelegraph.com