Nejvýznamnější institucionální hráč na trhu s Bitcoiny společnost Grayscale Investments již získala pod kontrolu více než 500 000 BTC. Oznámila to na Twitteru 16. Listopadu, když uvedla, že v BTC drží v té době hodnotu 8,35 miliardy dolarů, což se rovná 2,69% celkové nabídky nejznámější kryptoměny.
Zmíněný odhad 2,69% je přitom odvozen od celkového počtu dosud vytěžených Bitcoinů. Pokud bychom však zohlednily odhad analytické firmy Chainalysis, podle níž se zhruba 3,7 milionu BTC navždy „ztratilo“ (ztracené privátní klíče, s těmito BTC se už nepohne), tak by šlo už o 3,37% celé nabídky BTC.
Firma Grayscale akumulovala své Bitcoiny především v průběhu tohoto roku a to mimořádně agresivním tempem. Jen za posledních 6 měsíců zvýšila počet držených BTC o více než 50%. Společnost Barryho Silbertala přitom funguje na trhu již od roku 2013, ale ačkoliv Bitcoin kupovala průběžně, takové tempo nikdy předtím nenastolila. Podtrhuje to i akvizice Bitcoinu z minulého týdne, která byla dosud rekordní. Za takovýto krátký časový úsek totiž koupila dalších 15 907 BTC v hodnotě 215 milionů dolarů.
Grayscale Investments přitom nekupuje jen Bitcoiny. Zjevnou důvěru má i vůči Ethereum, jehož drží aktuálně v hodnotě téměř 1,175 miliardy dolarů, což je zhruba 2,24% celkové stávající nabídky ETH. Ve svém portfoliu má i další kryptoměny, díky čemuž se celková hodnota držených kryptoaktiv této firmy šplhá téměř k 10 miliardám dolarů.
Jak Grayscale vlastně funguje?
Společnost Grayscale, kterou založil Barry Silbert, získává finance na koupi Bitcoinů od soukromých solventních investorů. Následně uvede fond na veřejných burzách, což znamená, že ho může prakticky kdokoliv obchodovat. Hodnota těchto akcií sleduje cenu Bitcoinu, avšak ne zcela přesně.
Například v době, kdy byl publikovaný tento článek, je prémie za investici do Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) až 19%, ačkoli prémie není podmínkou a GBTC může obchodovat i se slevou. Pokud se však obchoduje s prémií, je to dobře pro samotnou firmu Grayscale a samozřejmě i její soukromé investory, kteří díky prémii vydělávají. Nemluvě o ročním poplatku 2%.
Proč tedy instituce volí tento způsob investice do Bitcoinu namísto jeho tradiční koupě? Důvody jsou různé.
Prvním je skutečnost, že firmy, které investují do GBTC, se nemusí starat o to, jak dané Bitcoiny či jiné kryptoměny skladovat. Nemusí tedy řešit otázky toho, jak to dělat správně z pohledu právních předpisů a nemusí se ani obávat, že by jim byly dané Bitcoiny ukradeny nebo by k ním ztratily přístup. Grayscale je regulovaný produkt Americkou komisí pro cenné papíry a burzu (SEC), což jim poskytuje důvěru v to, že jejich investice do bitcoinu přes tuto firmu je v bezpečí. Zároveň nemusí řešit náklady na bezpečnou úschovu, za což by platili např. poskytovatelům custody řešení (jako je např. Fidelity Digital Assets co Coinbase Custody), což jim kompenzuje část nákladů spojených s vyššími poplatky (prémií) pro Grayscale.
Druhým důvodem jsou různé daňové výhody tohoto způsobu investice do Bitcoinu. Zatímco daňové orgány v USA neposkytují investorům žádné daňové úlevy při přímé investici do Bitcoinu, skrz investici do takových trustů existují způsoby, jak daň snížit. To je další důvod, proč instituce jsou ochotné platit za Bitcoin i premiérovou cenu.
Posledním důvodem je to, že instituce při tradiční koupi Bitcoinu nemohou Bitcoin obchodovat vůči akciím jako jsou Tesla či Apple a podobně (pokud tedy nepoužívají platformy, které umožňují obchodování krypotměnových derivátů). Avšak když se takovým způsobem na tradiční burzu dostane Bitcoin skrz fond Grayscale, už to možné je.
zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com