Uběhly jen necelé dva dny od největší krádeže kryptoměn v defi sektoru, která dosahovala 611 milionů dolarů. Za ten čas se toho událo opravdu hodně, přičemž celá tato událost začíná mít pozitivní spád a zdá se, že by to celé mohlo mít šťastný konec. Hacker se totiž rozhodl vrátit část prostředků. Důvody, proč nevrátil všechno vás mohou překvapit.
Největší krádež kryptoměn
Pokud jste zmeškali naše dva články o této krádeži, doporučujeme přečíst si je. Celé pozadí této krádeže je totiž velmi zajímavé. Můžete si je přečíst níže:
První článek – Největší krádež v historii kryptoměn! Hacker právě ukradl stovky milionů USD
Druhý článek – Novinky v případě největší krádeže kryptoměn – Hacker poslal nový odkaz
Útočník několikrát uvedl, že je ochoten vrátit ukradené prostředky, což vedlo k domněnkám, že by mohlo jít o útok „dobrého hackera“, který chtěl tím způsobem dát celému defi sektoru pořádnou lekci o bezpečnostních chybách. Tento názor však nutně nesdíleli všichni. Podle nich snaha o vrácení finančních prostředků ukazuje, že i když můžete ukrást kryptoměny, jejich praní a zpeněžení je z důvodu transparentnosti blockchainu mimořádně obtížné.
Viz také: Impermanent Loss – skrytá hrozba při farmingu kryptoměn. Jak se mu vyhnout?
Komunikace s hackerem
Poly Network komunikuje s hackerem pomocí vložených zpráv v ETH transakcích a jejich vzájemná komunikace nabírá na obrátkách. Na otázku, proč provedl tento hackerský útok a proč si vybral protokol Poly, hacker uvedl, že to udělal ze zábavy a také proto, že hackování cross-chain řetězců je v kurzu.
V jejich komunikaci se také objevily další důvody. Hacker tvrdil, že hack byl spáchán z ušlechtilých důvodů, a že tokeny mezi adresami přesouvá jen proto, aby byly v bezpečí.
„Když jsem odhalil chybu, měl jsem smíšené pocity. Zeptejte se sami sebe, co byste dělali, kdyby se vám naskytla taková příležitost. Požádáte slušně daný projekt, zda by mohli tuto chybu napravit? Kvůli jedné miliardě by se mohl stát zrádcem kdokoliv z jejich týmu. Nemohu nikomu důvěřovat! Jediné řešení, které přicházelo v úvahu, je uložit kryptoměny na důvěryhodný účet.“
Dodal, že tuto chybu využil dříve, než by to mohl udělat nějaký insider přímo z týmu Poly Network. Útočníka se také ptali, proč prodal a vyměnil některé z ukradených stablecoinů. Na to odpověděl, že byl rozzlobený prvotními reakcemi Poly Network týmu.
Viz také: Polkadot vs. Cosmos – Podobné vlastnosti a cíle, ale který z nich má větší šanci uspět?
Tým Poly Network včera totiž zaslal hackerovi otevřený dopis, ve kterém ho vyzval, aby ukradený majetek vrátil, protože orgány činné v trestním řízení to v jakékoliv zemi považují za závažný ekonomický zločin a bude za to stíhán. Hacker dále říká, že těmito kroky vyzvali ostatní, aby ho obviňovali a nenáviděli dříve, než měl šanci na celou situaci reagovat. Také dodal:
„Mezitím by mi stablecoiny v poolu mohly vydělat určité finance na pokrytí potenciálních nákladů, abych měl více času na vyjednávání s týmem Poly.“
Na závěr jen dodáme, že hacker dosud vrátil finanční prostředky v hodnotě zhruba 258 milionů dolarů – 342 milionů dolarů ještě zatím nevrátil.
Celá tato situace se začíná pořádně zamotávat, ale začíná to vypadat na šťastný konec. To, zda hacker říká pravdu, že chtěl tímto způsobem zachránit prostředky a poukázat na bezpečnostní mezery v defi sektoru, nebo skutečně zjistil, že zpeněžit ukradené kryptoměny je nesmírně náročné a téměř nemožné a tím pádem se chce vyhnout případnému trestu při dopadení, se možná nikdy nedozvíme.
Pamatujte, že defi sektor je vysoce riziková oblast z důvodu častých chyb v kódech, případně kvůli podvodům. Dávejte si proto pozor, a investujte do tohoto sektoru s vědomím, že můžete o vše přijít.
Viz také: Krypto půjčky – Co jsou, jak fungují, rizika, benefity a nejlepší platformy pro tyto služby
Chcete obchodovat, ale netroufáte si? Vyzkoušejte trading boty
Pokud si netroufáte obchodovat ručně, případně na to nemáte čas, řešením mohou být automatizovaní trading boti, kteří obchodují za vás podle vašich nastavení. Takoví roboti během tohoto roku vydělali každý měsíc desítky procent. Více informací, podrobný návod a statistiku naleznete níže v článku.
https://www.kryptonovinky.sk/navod-ako-pouzivat-trading-botov-nastavenie-statistika-ziskov-tipy-recenzie-a-rizika/
zdroj: Cointelegraph