Ve druhém čtvrtletí 2023 se ztratilo více než 204 milionů USD v důsledku hackerských útoků a podvodů v oblasti decentralizovaného financování (DeFi). 27. června 2023 o tom podala zprávu portfoliová aplikace Web3, De.Fi.
Zpráva s názvem Q2 De.Fi Rekt Report byla částečně založena na údajích De.Fi z Databáze Rekt. Během čtvrtletí se původně ztratilo více než 208,5 milionu USD. 4,5 milionu USD se však podařilo získat zpět prostřednictvím trestního stíhání, dohod s hackery a jiných metod obnovy.
Počet útoků se enormně zvýšil
Podle zprávy se počet hackerských útoků na DeFi ve 2. čtvrtletí meziročně zvýšil téměř sedminásobně. V tomto období se přitom vyskytlo 117 incidentů ve srovnání s pouhými 17 incidenty ve stejném čtvrtletí 2022. Během prvního pololetí 2023 se ztratilo celkem více než 665 milionů USD.
Pět největších hackerských útoků ve druhém čtvrtletí bylo zaměřeno na Atomic Wallet, Fintech, MEV-Boost, Bitrue a GDAC. Exploit na Atomic Wallet ze 3. června byl zodpovědný za 35 milionů USD, což představuje přibližně 17 % z celkového objemu. Uživatelé Fintoch přišli o 30,6 milionu USD z údajného rug pullu. Útok na MEV-Boost byl zodpovědný za 26,1 milionu USD. Tyto tři útoky spolu způsobily více než 45 % celkových ztrát za 2. čtvrtletí.
De.Fi uvedla, že nejčastější příčinou ztrát byly problémy s kontrolou přístupu, tedy situace, kdy útočník získal neoprávněnou kontrolu nad peněženkou. To bylo zodpovědné za ztráty ve výši 75,8 milionu USD, což představuje čtvrtinu z celkového objemu. Druhou nejčastější příčinou byly exploity v celkové hodnotě 55,3 milionu USD. Uživatelé přišli ve druhém čtvrtletí o 47,3 milionu USD i v důsledku rug pullů a exit scamů.
Ztráty způsobené hackerskými útoky a podvody na DeFi byly však ve 2. čtvrtletí menší než v 1. čtvrtletí. Společnost CertiK v dubnu oznámila, že od ledna do března se ztratilo více než 320 milionů USD.
Zdroj: cointelegraph.com