Halving je proces v rámci protokolu Bitcoinu (BTC), který každých 210 000 bloků (přibližně každé čtyři roky) snižuje odměnu pro těžaře za vytěžený blok o 50 %, čili přesně polovinu. V nejbližších dnech se odměna pro těžaře sníží z 6,25 BTC na 3,125 BTC. V jednodušším přepočtu budou nově denně těžit jen přibližně 450 BTC na rozdíl od 900 v současnosti. A o čtyři roky, čili v roce 2028 už jen 225 BTC a tak dále.
Tento jev činí Bitcoin ještě vzácnějším a působí jako deflační opatření, čímž podporuje jednu z jeho vlastností jako udržitele hodnoty. Zároveň jde však tradičně o obrovskou výzvu pro těžaře této kryptoměny, protože jejich odměna za to, že zajišťují bezpečnost Bitcoinu, se radikálně snižuje v počtu „vydělaných“ BTC.
Dopad halvingu na těžaře
Investoři očekávají růst cen po halvingu, protože se tomu tak dělo dosud vždy. V letech 2012, 2016 i 2020.
Těžaři však budou muset své operace optimalizovat, aby „přežili“ snížení odměn o polovinu. Právě těžaři pociťují dopad halvingu nejintenzivněji, protože se pro ně těžba Bitcoinu stává dlouhodobou hrou závislou na tržní ceně samotného Bitcoinu. Čili na tom, jaká je hodnota BTC vůči dolaru, ve kterém platí většinu svých nákladů.
Těžaři se proto budou muset zaměřit na hledání cenově dostupnějších zdrojů energie a na důkladnou optimalizaci svého těžebního vybavení. Takové změny mohou významně ovlivnit fungování celého průmyslu těžby Bitcoinu.
Alejandro De La Torre, zakladatel a generální ředitel těžebního poolu Demand, vyjádřil vzrušení z nadcházejícího halvingu. Vnímá ho jako příležitost pro nové hráče vstoupit do tohoto odvětví. Zároveň očekává, že halving povede k zániku některých těžařských společností.
Vliv ceny Bitcoinu a hashrate
Cena Bitcoinu je úzce propojena s rentabilitou (návratností) těžařů. Pokud cena nezaznamená dostatečný růst na kompenzaci snížení odměn za vytěžený blok, starší modely těžebních zařízení se stanou neekonomickými.
Hashrate Bitcoinu, metrika určující složitost těžby Bitcoinu a celkové výpočetní síly na ni vyložené, znovu dosáhl nových historických maxim. To může naznačovat, že těžaři již aktualizují svá zařízení v předstihu před halvingem. Neustálá optimalizace je totiž klíčovým prvkem těžby Bitcoinu.
Anibal Garrido, expert na těžbu Bitcoinu, zdůraznil, že většina úspěšných těžařů již používá nové a efektivní stroje. Ti, kteří nejsou připraveni, jsou podle něj odsouzeni k bankrotu.
De La Torre navíc poukázal na fakt, že Spojené státy budou halvingem nejvíce zasaženy, neboť mají nejvyšší podíl hashrate.
Co mohou dělat těžaři?
Halving může představovat vynikající příležitost pro země s nízkou kupní silou. Starší generace těžebních zařízení se mohou hromadně objevit na trhu, kde jsou nízké ceny energií, což by mohlo vyhovovat regionům jako Blízký Východ, Afrika a Latinská Amerika.
De La Torre zdůraznil, že USA jsou i přes vysoké ceny energie populární místo pro těžbu díky příznivému regulačnímu prostředí.
Alternativní možnost
Těžaři mají po halvingu i jinou možnost – namísto prodeje nebo přesunu operací do jiné země mohou těžit jiné kryptoměny. Většina těžařů však považuje tuto možnost za nepravděpodobnou, protože vybavení pro těžbu Bitcoinu je specifické pouze pro kryptoměny využívající algoritmus SHA-256. Alternativy jsou tedy jen Bitcoin Cash a Bitcoin SV, které mají poměrně malou tržní kapitalizaci.
Může halving zvýšit centralizaci?
De La Torre zdůraznil, že cena Bitcoinu je důležitá pro decentralizaci. Pokud cena Bitcoinu stoupne, do těžebního průmyslu by mohli vstoupit noví aktéři, čímž by se podpořila větší decentralizace. Garrido vyjádřil přesvědčení, že centralizace těžebního sektoru Bitcoinu je velmi nepravděpodobná.
Cointelegraph však upozorňuje, že s každým halvingem se těžba Bitcoinu stává náročnější, což může vést k centralizaci průmyslu. Ovšem i kdyby se spojily dvě největší těžařské společnosti, nezískaly by ani 10 % celkového hashrate sítě.
Závěr
Halving představuje pro těžaře šok likvidity, ale předvídatelná povaha Bitcoinu zajišťuje, že zkušení těžaři přežijí.
Halving tak můžeme chápat jako odstraňování neefektivních těžařů ze sítě, což by mělo v konečném důsledku zlepšit infrastrukturu těžby Bitcoinu.
Zdroj: cointelegraph.com