Hashrate Bitcoinu, tedy celková výpočetní síla vynaložená na jeho těžbu, je opět na nových historických maximech a podle onchain dat těžaři BTC v současnosti zároveň upřednostňují akumulaci bitcoinů před jejich prodejem. Za jakých okolností by se však dostaly do riskantní pozice?
Tématu, na jaké ceně by se mohla stát těžba Bitcoinu neprofitabilní (tj. těžaři by těžili bitcoiny za vyšší náklady, než je jejich příjem z jejich prodeje pozn.red.) se věnoval článek portálu Cointelegraph. Konstatuje se v něm, že při současné ceně BTC přibližně 42 000 USD je pro těžaře jejich činnost stále výrazně zisková.
Toto konstatování je založené na tweetu populárního kanálu @centurefounder, který 14. ledna uvedl, že současná cena BTC je stále o zhruba 20% vyšší, než je „nákladová cena Bitcoinu“. Jinak řečeno pokud by cena Bitcoinu klesla i o dalších 20%, těžaři by stále nebyli v mínusu.
Důležitá úroveň 34 000 USD?
Podle generálního ředitele správce aktiv Capriole Charlese Edwardse je produkční cena BTC aktuálně na úrovni kolem 34 000 USD. Pokud by tedy klesla pod ni, mohly by pro některé těžaře nastat horší časy. ,,Bitcoin byl v nejrizikovějším období kapitulace těžařů, když stál v květnu 30 tisíc dolarů. Současná nákladová cena je kolem 34 tisíc dolarů, tedy o 20% níže, než je tržní cena.”
Edwards dodal, že největší riziko kapitulace těžařů BTC bylo v prosinci 2018 a březnu 2020, kdy klesla cena BTC pod jeho „výrobní náklady“.
Graf: Na grafu jsou znázorněny cenové oblasti, u kterých byli těžaři BTC v teoretickém ohrožení (jejich odhadované náklady na těžbu byly vyšší než aktuální tržní cena):
Bitcoin je však schopen přizpůsobit se i takovým rizikům. Historie ukázala, že když byly při daném hashratu „výrobní náklady“ těžařů vyšší, než tržní cena BTC, Bitcoin to zvládl a zůstal stále mimořádně bezpečný. Většinou však tato hranice (viz na grafu výše) fungovala i jako jakýsi support, od kterého byl schopen se Bitcoin odrazit.
Pokud by cena BTC klesla pod 34 000 USD a někteří těžaři by museli vypnout své stroje (tj. klesl by hashrate), problémy řeší úprava mining difficulty (obtížnosti těžby), která se automaticky jednou za zhruba 2 týdny upravuje podle aktuálního hashrate. Jinak řečeno těžba Bitcoinu se přizpůsobí novým podmínkám.
Hashrate na ATH i díky Dorseymu
Aktuálně z pohledu těžby BTC rozhodně neexistuje žádný důvod k panice. Těžaři totiž vytvářejí nová historická maxima hashrate, což jen potvrzuje, že jejich důvěra v další růst ceny bitcoinu je obrovská.
Nejnovějšímu výstřelu hashrate na úroveň kolem 215EH/s přispěly zprávy, že společnost bitcoinového maximalistu a zakladatele Twitteru Jacka Dorseyho, firma Block (dříve Square), buduje open-source mining systém. Jinak řečeno i Block jako mimořádně úspěšná veřejně obchodovaná společnost se může aktivně zapojit do těžby BTC.
BREAKING – #Bitcoin's hashrate has recovered back to new all-time highs pic.twitter.com/YGpzum4p0T
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) January 14, 2022
Velkou důvěru těžařů Bitcoinu v příští růst jeho ceny si všimla i společnost Fidelity Digital Assets, dcera Fidelity Investments, která spravuje 4,2 bilionu dolarů (více než čtyřnásobek kapitalizace BTC). Ve svém novoročním reportu ke stavu trhu konstatovala:
,Jelikož těžaři bitcoinu mají největší finanční motivaci k tomu, aby co nejlépe odhadli přijetí a hodnotu Bitcoinu, současný bitcoinový cyklus ani zdaleka neskončil, protože investice těžařů jsou „na dlouhou trať“.
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com