Přestože cena bitcoinu v předchozích měsících klesla prudce od svých historických maxim, vypadá to tak, že těžaři bitcoinu (BTC) zatím naději neztrácejí – nejlépe to demonstrují data o těžbě BTC v podobě hashrate a mining difficulty.
Hashrate, neboli celková výpočetní síla vynaložená na těžbu bitcoinu a mining difficulty, která se každé zhruba 2 týdny aktualizuje podle aktuálního hashrate, nám říkají o tom, zda zájem o těžbu BTC stoupá nebo klesá.
Hashrate BTC je přitom podle aktuálních dat blockchain.com navzdory výraznému poklesu ceny BTC stále blízko svých historických maxim.
7-denní průměrný hasrhate sice od 12. června, kdy byl na historickém maximu 230 EH/s, klesl do 23. června 2022 o přibližně 30EH/s na 199 EH/s, ale v současnosti je na úrovni 216 EH/s, což naznačuje, že hashrate po mírném oslabení opět stoupá.
Výrazný pokles hashrate by byl přitom důležitým vypovídajícím jevem o kondici bitcoinového trhu – pro těžaře BTC je totiž cena bitcoinu mimořádně podstatná, protože v jejich případě není bitcoin jen dlouhodobou investicí, ale také zdrojem financování pro průběžné náklady jako jsou zaměstnanci, infrastruktura, pronájem pochopitelně zejména zdroj energie.
Podle aktuálních dat BTC.com to dokonce vypadá tak, že zítra – 6. července 2022 – nedojde ani k dalšímu poklesu mining difficulty, tedy obtížnosti těžby. Ta klesá, když klesá hashrate za poslední 2 týdny klesá a naopak roste, když hashrate za předchozí 2 týdny roste.
Poznámka: Mining difficulty je nástroj, který zajišťuje, aby se neměnilo tempo těžby BTC. Bez něj by se totiž při poklesu hashrate mohly těžit bitcoiny déle, než je plánováno, respektive naopak mohly by se vytěžit rychleji (stoupla by inflace BTC).
Zájem o těžbu nových BTC přetrvává
Z těchto tvrdých dat tedy vyplývá, že těžaři zatím nekapitulují v tom smyslu, že by výrazněji vypínali své stroje pro těžbu BTC, což znamená, že ačkoli někteří možná aktuálně těží ve ztrátě, jsou ochotni podstoupit toto riziko v mínění, že cena BTC později stoupne .
Podle CEO Capricole Charlese Edwardse pravděpodobně kapitulovali jen menší těžaři, respektive nováčci, pro které byla cena BTC pro těžbu již dále nerentabilní. Edwards přitom přiznal, že v červnu obchodovaly bitcoiny, které vytěžily, ve ztrátě, protože náklady převýšily hodnotu jejich vytěžených BTC, ale situace se již zlepšila, protože hashrate klesl a tak se cenové dno, které odděluje zisk od ztráty, snížilo.
Edwards také minulý týden uvedl, že podle jejich odhadů průměrný výrobní náklad pro těžaře BTC je aktuálně 26 tisíc dolarů za 1 BTC, což znamená, je-li cena BTC pod touto úrovní, je těžba v dané době nerentabilní. Tento odhad je však jen velmi hrubý, jelikož cena energie pro těžaře je v různých koutech světa výrazně odlišná a těžaři mohou mít výrazně odlišné i vstupní a jiné provozní náklady.
Těžaři BTC jsou v náročné situaci
Skutečnost, že zájem o těžbu BTC přetrvává, však nedokáže překrýt fakt, že těžaři jsou ve výrazně komplikovanější situaci než v roce 2021.
Prvním faktorem, který na ně negativně ovlivňuje, je samotný raketový růst nákladů na energii, a to zejména v důsledku války na Ukrajině. Nejde sice o fundament, který se týká všech regionů světa, ale těžařů na západě, ať už malých nebo velkých, může výrazně ovlivňovat.
Poklesem ceny BTC zároveň výrazně klesá ziskovost těžby – podle Bitinfocharts dosáhla v těchto týdnech nejnižší úrovně od října 2020, kdy je kolem úrovně 0,095 USD za 1 Th/s, což je o 80 procent méně než v roce 2021, kdy to bylo 0,464 USD.
Zpráva Arcane Research zas odhalila, že mnozí těžaři jsou z těchto důvodů nuceni sahat na své rezervy a tedy prodávat bitcoiny, které dříve drželi směrem do budoucna (hodlovali). Ukázalo se, že veřejně obchodované firmy prodaly 100% své produkce v květnu, aby dokázaly pokrýt provozní náklady a splatit úvěry.
Zdroje: blockchain.com, btc.com, cointelegraph.com