Hashrate, tedy celková výpočetní síla, která je vynaložena na těžbu Bitcoinu, se o víkendu výrazně propadla. S největší pravděpodobností to souvisí s novými nařízeními pro čínské těžaře, kteří byli přinuceni vypnout své těžební zařízení.
Už ve včerejším článku jsme vás informovali, že čínští těžaři se dostávají na pevninské Číně pod stále větší tlak. Podle zpráv z konce uplynulého týdne dostali ve významné provincii Sichuan, která je bohatá na zdroje energie z vodních elektráren, příkaz, aby do 20. června (neděle) ukončili svou těžbu a vypnuli všechny stroje.
Vítáni už nejsou ani v další důležité čínské provincii Xinjiang, kam se běžně přesouvají v obdobích, kdy Sichuan neposkytuje dostatek energie z vodních elektráren. Xinjiang je známý studeným podnebím (které těžařům vyhovuje), ale na těžbu v této oblasti se využívá hlavně energie z uhelných dolů, což je zase ekologický problém.
Při pohledu na současná čísla hashrate je zřejmé, že k vypnutí těžby v oblasti Sinchuan zřejmě opravdu i došlo. Jak informoval portál decrypt v neděli byl zaznamenán propad celkového hashrate těžby Bitcoinu až o 17%, což naznačuje, že činnost přerušilo 26 významných mining poolů působících (i) v tomto regionu.
Když se podíváme na konkrétní čísla, tak uvidíme, že například mining pool BTC.TOP padl z 11. pozice na 15. pozici, když ztratil až 51,39% hashrate. Vůbec největší mining pool Antpool.com klesl s výkonem o 14%.
Nejde o zanedbatelné čísla
Omezení těžby Bitcoinu v Číně je pro nejznámější kryptoměnu velká věc, protože čínští těžaři generují podle dlouhodobých statistik okolo 65% celkového hashrate (studie Cambridge University, duben 2020), tedy výpočetní síly, která slouží k zabezpečení sítě. Nelze sice tvrdit, že pokud by svou činnost nárazově přerušili, bezpečnost Bitcoinu by byla v přímém ohrožení (zbývající výpočetní výkon je stále dostatečně velký na provoz bezpečné sítě vůči potenciálnímu 51% útoku), ale dočasně by se zpomalila výrazným způsobem produkce nových bloků a také by výrazně klesly celkové náklady na těžbu Bitcoinu. To jsou faktory, které by mohly ovlivnit i cenu.
Uživatel Matt21 zabývající se těžbou Bitcoinu na Twitteru poznamenal, že celkový hashrate Bitcoinu klesl za poslední dva měsíce o 35% – tedy přibližně o 60 exahashů. To je rovné 600 000 ASIC zařízením značky Bitmain S19s respektive 1,8 gigawattů elektřiny. ,,Není to triviální množství pro realokaci (přemístění). Myslím si, že bude trvat více než pololetí, než se to dostane do původních hodnot,“ naznačil možný scénář.
China shutdowns have dropped #Bitcoin hashrate around 60 exahash (35%) in the last 2 months.
Equal to about:
~600,000 Bitmain S19s
~1.8 Gigawatts electricThis is NOT a trivial amount of hashrate to relocate. I think it could take 6+ months to be back on line. pic.twitter.com/KSkN8rH0cZ
— Matt 👷♂️ 21M⛏ (@BBlockchainCEO) June 21, 2021
Čínští těžaři téměř jistě neukončí své podnikání, ale čelí úkolu najít si nový domov. Jak jsme psali již včera, lákají je například do Miami, což má však pro ně i určité nevýhody. Propad hashrate může mezitím ovlivnit negativně cenu BTC, jelikož se snižují celkové náklady na těžbu a cena má z historického pohledu tendenci korelovat s těmito náklady. Více se dočtete v tomto našem článku.
zdroje: decrypt.coc