I když Bitcoin (BTC) dělí od historických maxim 67%, jeho dvě základní metriky vypovídající o jeho bezpečnosti a dlouhodobém pokroku působí spíše tak, jako by právě zažíval býčí trh.
Řeč je o bitcoinovém hashratu a mining difficulty, metrikách, které souvisí s těžbou bitcoinu a tedy vypovídají o zájmu těžařů o tuto kryptoměnu.
Bitcoin hashrate, který vyjadřuje celkovou výpočetní sílu vynaloženou na těžbu BTC, se podle aktuálních dat blockchain.com dostal při 7denním průměru (7 Day Average) na nová historická maxima (ATH), když vyšplhal k úrovni 232 EH/s. Překonal tak předchozí ATH 231.4 EH/s dosažené 12. června, tedy v den, kdy stál BTC naposledy 28 000 USD a následně už o týden později se obchodoval už za pouhých 19 000 USD.
Druhou metrikou, která je úzce spojena s hashratem a také míří na historická maxima, je mining difficulty. Jedná se o automatizovaný nástroj přímo ovlivňovaný hashrate upravující obtížnost těžby BTC každé dva týdny (+/-) takovým způsobem, aby udržel tempo těžby BTC na předem stanovené úrovni. Jinak řečeno pokud hashrate roste, upraví se mining difficulty nahoru, aby se bitcoiny netěžily rychleji a naopak pokud hashrate klesne, upraví se směrem dolů, aby se netěžily pomaleji. Díky tomu víme, že halvingy budou cca každé čtyři roky a že aktuálně se za den vytěží v průměru 900 BTC.
Při pohledu na data BTC.com nastane další úprava mining difficulty již dnes, přičemž s největší pravděpodobností stoupne o více než 3% na 31,99 T, tedy nové historické maximum. Překonána tak bude i úroveň 31.25 T, na kterou se dostala obtížnost 11. května 2022.
Nutné je zdůraznit, že během předešlých medvědích trhů byl hashrate BTC většinou výrazně nižší oproti předchozím maximům, čili současná situace je specifická a vypovídá o obrovském zájmu těžařů pokračovat v těžbě tohoto aktiva – neodrazují je přitom ani poplašné zprávy (FUD) spojené s neekologickou BTC, výrazně nižší cena BTC (oproti ATH) či stoupající ceny energie. Ve zkratce průmysl kolem těžby Bitcoinu vzkvétá a nedegraduje, jak by se mohlo předpokládat v době, kdy je na trhu špatná nálada – a to ať už kryptoměnovém nebo obecně.
Zdroj:blockchain.com,btc.com