Pandemii COVID-19 se podařilo dostat světovou ekonomiku na kolena. Jelikož se jednotlivé země stále vzpamatovávají a sbírají své síly, bude těžké čelit další starosti – krizi Evergrande.
Kvůli svým závazkům v hodnotě $300 miliard je Evergrande Group již nějakou dobu ve zprávách. V tuto chvíli má druhý největší čínský developer nemovitostí potenciál narušit globální finanční situaci. Přímo od investorů a dodavatelů, až k bankám a dalším věřitelům, zůstává osud všech zúčastněných stran spojených s Evergrande na tenkém ledě.
Zvyšování dluhů
Evergrande, společnost ve skupině Fortune Global 500, je zalistována v Hongkongu. Jako tvář realitního sektoru v Číně má Evergrande více než 1,3 tisíc projektů rozložených ve 280 městech po celé pevnině.
Její dluhy v podstatě začaly stoupat, když si společnost půjčila na financování dalších projektů pod svojí vlastní střechou. Následkem toho to skončilo prodejem bytů rychlejším tempem s nízkými maržemi v naději, že společnost získá hotovost a znovu odkoupí půdu. Od roku 2020 zůstává Evergrande nejzadluženější čínskou realitní společností.
Pokud jde pouze o letošní rok, společnost je povinna zaplatit $670 milionů. Její celkový závazek v hodnotě 1,97 bilionu juanů (přibližně $300 miliard) tvoří 2 % čínského HDP.
Podle údajů z Y Charts je průměrný poměr dluhu a vlastního kapitálu společnosti v současné době něco málo přes 6. Ideální poměry se obvykle pohybují v rozmezí 1-1,5. Společnosti v realitním sektoru jsou však vystaveny většímu riziku, a proto se jejich průmyslový průměr za posledních několik let točí kolem 3,5. Celkově to znamená, že dosavadní růst Evergrande byl financován dluhem, což ve skutečnosti není zdravé znamení.
Poměr dluhu a vlastního kapitálu Evergrande, zdroj: Y ChartsPokud jde o investory, hodnota akcií společnosti Evergrande letos klesla o více než 80 % a v současné době je na nevyhnutelném 4letém minimu. Tento sestupný trend byl ještě strmější, když čínská vláda minulý měsíc požádala Evergrande, aby zaplatila 40 % svých dluhů najednou. Dluhy však do značné míry zůstávají nezaplaceny.
Hlavní ratingové agentury potvrdily, že společnost nebude schopna splatit své dluhy. Fitch již snížil skóre úvěrového hodnocení společnosti. Jejich zpráva uvádí,
„Analýza obnovy předpokládá, že Evergrande by byla zlikvidována v úpadku, protože je společností obchodující s aktivy.“
Kryptokřižovatka
Uprostřed hospodářského chaosu a krize nemovitostí by se kde kdo mohl obávat, jak to všechno souvisí s kryptem? Finanční sektor je vícerozměrný a průsečíky mezi různými jeho vrstvami jsou téměř nevyhnutelné.
Krypto transakce jako takové do značné míry závisí na stablecoinech. Je známou skutečností, že obchodníci i investoři dávají přednost používání obchodních párů stablecoinů před fiatem. Tether, největší stablecoin, je stabilní měna založená v Hongkongu. Působení na stejném hřišti jako Evergrande dělá z Tetheru do značné míry náchylný subjekt k dominovému efektu.
Uvažujme o tom – většina rezervních aktiv, která Tether drží na podporu svých USDT, jsou namísto amerického dolaru komerční papíry (CP) a depozitní certifikáty (CD). Podle oficiálních údajů tak společnost drží CP a CD v hodnotě přes $30,8 miliard.
Jakmile krize Evergrande začala získávat na síle, lidé z kryptoprostoru stále více podezřívali podíly ve vlastnictví Tetheru. Tyto obavy však nerozvířily mnoho vody, když společnost potvrdila, že nevlastní žádné CP Evergrande. Nedávná zpráva od Reuter zdůraznila:
„Tether nevlastní žádný komerční papír ani jiný dluh nebo cenné papíry vydané společností Evergrande a nikdy ani nevlastnil.“
I když výše uvedená tvrzení od Tetheru poskytují pro kryptotrh určitou úlevu, je třeba poznamenat, že Evergrande může pod tlakem začít s dumpingem svého kryptoměnového majetku na celém trhu, aby zúčtovala svůj pákový efekt. Pokud k tomu dojde, krach Bitcoinu a širšího kryptotrhu by byl téměř nevyhnutelný. Ve skutečnosti se lidé z komunity domnívají, že by to mělo nakonec hrozné následky.
Nakonec však bylo oznámeno, že společnost Evergrande právě zahájila proces splácení svým investorům zlevněnými nemovitostmi.
EVERGRANDE STARTS REPAYING INVESTORS WITH DISCOUNTED PROPERTIES
— *Walter Bloomberg (@DeItaone) September 19, 2021
Je tedy Evergrande příliš velká na to, aby padla? V tuto chvíli nelze s jistotou říci nic. Je však třeba poznamenat, že komunita tomu věří. Podle většiny analytiků by stát zasáhl a buď pomohl zachránit podnik, nebo by usnadnil restrukturalizaci, kde by ostatní developeři mohli převzít neúplné projekty od Evergrande výměnou za podíl na pozemcích, které vlastní.
V konečném důsledku jen čas ukáže, jak vážně to Peking myslí se snižováním rizika. Navzdory tomu, co analytici tvrdí nebo čemu věří, investoři by měli zůstat ve střehu. Dluhová krize jako taková má potenciál stáhnout dolů nabízené výnosy z dluhopisů, CP, CD a akcií spojených s realitním sektorem. Pokud dluhová bomba Evergrande exploduje, řetězová reakce na další sektory, včetně kryptoměn, by byla přinejmenším neobvyklou anomálií.
Jak to všechno souvisí s Čínskými zásahy proti Bitcoinu?
Čínská politika proti Bitcoinu nedává smysl. Vyšachovat se regulacemi z vedoucí pozice v nejdůležitějším odvětví naší doby je mimo chápání. Musí tady jít o něco jiného.
The guaranteed outcome of fractional reserve banking: Impairment of promises. It's just a matter of when and at what magnitude. The impairment of credit will cascade to other balance sheets unless central planners debase the currency via QE, UBI, and/or debt forgiveness. BRRRRR
— Preston Pysh (@PrestonPysh) September 15, 2021
Pod původním tweetem od Plan B přitahují pozornost dva komentáře. Investor a podcaster Preston Pysh se domnívá, že situace je „Zaručený výsledek bankovnictví částečných rezerv: Znehodnocení slibů. Jde jen o to, kdy a v jakém rozsahu.“ A osoba stojící za účtem Documenting Bitcoin přidává svou konspiraci: „Věděli, že to přijde. Možná právě proto zakázali Bitcoin“. Toto otevírá dveře k úplně jiné perspektivě.
Plan B, plný sebedůvěry, odpovídá: „Ano, a zavřeli východy, což obvykle dělají.“ To je špatné pro lidi v Číně, ale obecně bullish pro Bitcoin.
Abychom si to zrekapitulovali: vláda tento problém už z dálky viděla přicházet. Věděli, že krize jejich zemi zasáhne opakovaně, a zakázali těžbu Bitcoinu, aby donutili vyděšenou populaci nekupovat si to nejtvrdší aktivum, jaké kdy bylo vytvořeno. Bitcoin, skutečné zajištění proti kolapsu každé ekonomiky. V každém případě se čínská vláda pravděpodobně pokusí z toho vytisknout cestu ven. A nějakým způsobem tuto krizi využije k odhalení jejich Digitálního Yuanu jako CBDC (digitální měny centrální banky).
Ať už je na této teorii něco pravdy nebo ne, nezbývá, než počkat, jak to celé dopadne.
Zdroj: 1. cointelegraph.com, 2. reuters.com, 3. bbc.com, 4. ft.com